Guldkorn ur vardagen

Med linsen i rabatten. Hirvensalo, Åbo 14.7.2020. Foto: Håkan Eklund. Nr 196/366.
Det är medlet av juli och jag känner att det börjar bli dags för semester. Ok, jag är "friherre" sen en tid tillbaka, men inser att jag jobbat som en galning mest hela tiden. Kört land och rike runt, skrivit, forskat, intervjuat, ordnat arkivet, städat, röjt, sorterat bort, flyttat, fixat- you name it. Både på hemmaplan (min studio), i fritidshuset (inklusive tomt) och nu senast med att inreda ett nytt rum i ett äldreboende för svärmor här på samma ö där vi bor.
Det blev riktigt hemtrevligt och mysigt, dessutom på ett ställe där alla i personalen var genuint supertrevliga. Det senare är ingen självklarhet inom den branschen. En ur personalen var från Filippinerna, en från Ryssland - som båda pratade hygglig finska och var glada och trevliga, liksom "ledarskapet". Kändes bra.
Som avslutning på dagen gjorde vi en tur till grannön där en ung företagare (som dessutom var svenskspråkig) köpt upp den gamla bybutiken och byggt om den till mysig bistro där fru A och jag ute på terassen helt överraskande träffade en gammal kompis som resulterade i en fin pratstund över ett glas.
Små enkla guldkorn ur vardagen som bara gör en så glad.

Med vänlig hälsning/Gunte..
Ja, ett bra ljus är en fin gåva ...
- hawk
Väldigt fantasifull bild med fint ljus. Hälsningar Mats
Så sant!
- hawk
Hälsningar Lena
Alldeles korrekt, ett fågeldun som fastnat bland fru A:s blommor i en plantering.
- hawk
Skönt med ledighet efter en rejäl rensning.
Dom små tingen som får betydelse och blir det stora
Ja, viktigt att lära njuta av de små tingen. Många bäckar små ...
- hawk
Det är exakt så det fungerar.
- hawk