FOTOGRAFISKA DAGBOKSFRAGMENT

Gillar när bilder används för ett speciellt behov


Två utmärkta fågelbilder i sammanhang där de hör hemma. Tidskriften t.v. motsvarar Vår Fågelvärld i Sverige (Linnut = fåglar), specialbilagen t.h. handlar om fågelfaunans tillstånd i landet (Finland).

Den mindre hackspetten, här som en bra actionbild (foto: Tomi Muukkonen) är en art som det går dåligt för. De har minskat med 80 % sen 1960-talet p.g.a. ekonomiskogsbruket som putsar bort deras livsmiljöer. Likadant är det med pärlugglan (foto: Heikki Ketola) som råkat ut för samma problem, när gamla granskogar kalhuggs och byts till tallplanteringar.

Om bilder bara "visas som bilder", utan sammanhang, ex. i en Instagramdjungel - kan de klickas bort med en suck: "Seen before ..., next".

När bra bilder hittar sitt sammanhang, ex. i en artikel - får de ett tilläggsvärde. Detta är förstås också kopplat till bildbetraktarens kunskapsnivå, är det en person som förstår sammanhanget betyder ju bilderna desto mera.

Inlagt 2021-03-03 16:06 | Läst 645 ggr. | Permalink
sodeto 2021-03-03 16:24
Bra tidningar, båda landade i min postlåda också. Dessutom hittade ja nyutgiven bok "Raaseporin ja Inkoon luoalt ja onkalot" (ungefär Raseborgs och Ingås grottor och håligheter) som säkert kommer föranleda en del utflykter i närterrängen.

Tommy S
Erik Madsen 2021-03-03 17:33
Hej Håkan.
Det er meget kloge ord.
Man/jeg kan blive så tosset over, at man ikke tænker sig mere om.
Med mange venlige hilsener fra Erik.