Med leriga skor
Fiske i dimma

I Hangövatten 18.10.2015. Foto: Håkan Eklund. Nr 291/364.
Stal mig en stund från klassen där vi höll fotokurs, för att hitta några bilder att diskutera kring angående rörelse, temat för Hangö sommarunis kommande utställning.
Kunde inte låta bli att stanna vid denna strand och fånga denna klassiska scen, fiskare i höstdimma. Men här var rörelserna verkligen subtila.
Willamo live

The Maestro. Hangö 17.10.2015. Foto: Håkan Eklund. Nr 290/364.
Har nu i dryga två timmar lyssnat på Heikki Willamo och njutit av hans konstnärliga bilder i svartvitt, och är varje gång lika imponerad. Trots att jag sett dessa bildvisningar många gånger tidigare. En suverän bildskapare, och -berättare.
Blått

Hangö byhamn 16.10.2015. Foto: Håkan Eklund. Nr 289/364.
Första kursdagen för Hangö sommarunis Fotoskola (höstpasset). Brådis. Jag och kollegan Paul (LR-expert) skyndade ut till byhamnen i Hangö för laxsoppa i en liten mysig hamnrestaurang. Och några båtbilder måste vi förstås knäppa innan vi skyndade tillbaka.
Dimma igen

Sagu 15.10.2015. Foto: Håkan Eklund. Nr 288/364.
Körde ut till mitt andra jobb, och andra kontor, en timme från Åbo. Vacker dimma som lättade från låglänta ställen. Kunde inte låta bli att stanna och trotsa kompositions rekommendationer.
Färglöst

Färgfoto i oktober. Hirvensalo, Åbo 14.10.2015. Foto: Håkan Eklund. Nr 287/364.
