Med leriga skor
FOTOGRAFISKA DAGBOKSFRAGMENT
Från ovan

Från ovan, Hirvensaloskogarna 24.11.2007. Foto: Håkan Eklund.
Ett tag i livet hade jag flygcertifikat (på Fijiöarna) och då brukade vägar, stränder, åkerlappar och vattendrag se ut så här. På ett ungefär. Det var alltid lika spännande att se på terrängformationer från ovan, som på bilden ovan.
Här handlar det om lågflygning, 50 cm över marken ...
Bilden tog jag igår i ett av mina favoritområden en kilometer bort, ett bergsområde med små vattenpölar, knotiga bergstallar och mycket annat. Och i går var det mysigt att i timmar bara ägna sig åt fotografering, med labradoren Buddy springande omkring - lycklig som en hund. I ett strålande novemberväder. Som idag redan var ett minne blott.
Men vi som fotograferar, vi kan samla på dessa fina dagar - och glädjas på nytt. Så länge vi bara vill.
Publicerad 2007-11-25 19:35 | Läst 5854 ggr
1 Kommentera
Tillbaka till ruta ett

Hirvensalobron, Åbo. 24 november 2007. Foto: Håkan Eklund.
Vädermässigt tillbaka till ruta ett. Grått, trist, regnigt och blåsigt. Borta är det magiska ljuset, frosten och miljoner inbjudande små motiv från igår. Och en fin kväll/månskensnatt.
Men nu har jag gett mig f-n på att ändra attityd, att lära mig att inse att också sådana här gråtrista dagar kan man fotografera. Och då kan man lika gärna byta till gammalt hederligt svart-vitt bildskapande.
Här en vardagsbild från idag, underifrån bron över Långvattnet som förbinder "min" ö till fastlandet. Utanför bilden ett stenkast till vänster ligger Åbo slott vid Aura ås mynning. Eftersom det regnade ordentlig var det enklast att fotografera under bron ...
Publicerad 2007-11-25 13:19 | Läst 5650 ggr
0 Kommentera
Perfekt fotodag

Utsikt från trädgården kl. 22.00, 24 nov. 2007. Foto: Håkan Eklund.
Skulle alla novemberdagar vara lika fina som den idag, då kunde november gärna fortsätta några månader till. En dag med enbart superlativer: torrt, frost, - 5C på morgonen, lungt, soligt, fullmåne.
Tog bilden ovan för en stund sen, med 500 mm på stativ i trädgården. Ljust och vackert. Tunna vita moln som då och då drog förbi. Stämningsfullt. Hade nästan lust att sätta en brasa i Kalaharigrillen (= stenhög för grillning).
Tillbringade många timmar i skogen med hunden tidigare idag, tog massor med närbilder av allt möjligt frostprytt. Bara njöt av stillheten och bildsökandet. Tänk, detta hade man aldrig råd med under den analoga tiden. Att fotografera i timmar. Vilken lyx.
Nu i "lightrummet" med bildkoll, med ett glas rödvin intill. Kan man ha det bättre?
I morgon lär det regna och blåsa igen. Enligt metrologen.
Publicerad 2007-11-24 21:06 | Läst 5793 ggr
0 Kommentera
Stämningsljus

I uggleskogen, 23 november 2007 kl.22. Foto: Håkan Eklund.
Den här tiden på året tycker jag egentligen bättre om natten än dagen. Det är ju normalt att det är mörkt på natten, inte under dagen - som det är såhär års ... Men när det är månljust, kan inget dagsljus slå den stämningen. Speciellt inte i skogen.
Varje vinter tillbringar jag många timmar med hunden i skogen när det är månljust, om det är ens lite snö på marken så ser man ju hur bra som helst. Och vilket stämningsljus! Helt otroligt. Men jag har aldrig försökt fotografera detta, i vinter skall jag försöka. Om det blir snö här nere i södra Finland.
Ikväll under hundpromenaden blev det då och då öppningar i molntäcket, och se - en hel fullmåne kikade fram. Jag vände tillbaka, hämtade kameran och passade på och ta några bilder när månen för några sekunder tittade ner genom hål i molnbanken. Det blev snapshotbetonat, hade 100 mm (makron) med, tog snabbt på frihand, med 400 ISO, 1/15 s och bländare 4.
Publicerad 2007-11-23 21:52 | Läst 6578 ggr
0 Kommentera
800 ISO mitt på dan

Åbo domkyrka, 23.11.2007. Foto: Håkan Eklund.
Den här bilden är tagen mitt på dan, idag. Med 800 ISO, 1/80 s och bländare 4. Det säger allt om det halvmörker som råder en mulen dag i november ... Man skall nog vara född på dessa breddgrader för att överleva, och sen är ju inte detta något jämfört med Lappland, eller Svalbard ... allt är ju relativt - värre kunde det ju vara.
Vi vet ju att ljuset och spiriten väntar runt hörnet, bara jul och nyår är avklarat. Ett ljus i mörkret. Något att se fram emot.
Åbo domkyrka är mer än 700 år gammal; vattendraget intill är Aura å som en bit nerströms är fylld med restaurangbåtar. En bit uppströms från kyrkan (i fonden) befinner jag mig just nu, på jobbet (http://web.abo.fi/fc/).
Klockan är nu 16, och det är nästan mörkt ute ...
En flaska rödvin och en hop olästa fototidningar (köpte massor med Camera Natura i Vårgårda) kommer att rädda kvällen.
Publicerad 2007-11-23 14:50 | Läst 6460 ggr
1 Kommentera
