Om medier som folkbildare

Försöker stoppa ryskt anfall. Oravais slagfält 4.8.2018. Foto: Håkan Eklund.
Nej, han som står andra från höger skjuter inte i luften. Han har redan avlossat sitt skott och skall snabbt ta ned mynningsladdaren och ladda om. En långsam procedur för 210 år sedan.
Men slaget förlorades (14.9.1808), och våra gränser och statsskick stöptes så småningom om.
Och krig, ja - de är exempel på dålig eller misslyckad kommunikation, med koppling till dåliga ledare - som vi rikligt har begåvats med. I USA, i Ryssland, i Kina, i U.K, i Turkiet, i Venezuela, etc.
Listan är tyvärr mycket lång. Och dåliga ledare hittas inte bara i egenskap av statsmän, det gäller också partiledare och andra småpåvar. Eller inom företag. Finlands (en gång) stolthet Nokia gick ju under via ledare som hade förblindats av framgång och inte längre lyssnade på "verkstadsgolvet" där uppfinnarjockarna fanns; en lång historia.
Påminns om detta med dåliga ledare när jag idag, istället för att åka på jobb, eller börja planera kurser och fotoutflykter för andra - som "friherre" bekvämt kan tillägna mig innehållet i den enda papperstidning (Hufvudstadsbladet) som hittar till postlådan. I dagligt tal HBL
Två andra tidningar har jag som e-tidningar (Vasabladet och New York Times). Resten av mitt nyhetsbehov hittar på alla möjliga sajter på internet, eller via teve.
Men det som jag gillar i dagens Hbl är en bokrecension skriven av Sture Enberg. Det är den tidigare tyska utrikesministern Joschka Fischer som skrivit en aktuell bok om Europas tillstånd. Jag skall inte upprepa boktiteln som är på tyska; hoppas att boken blir översatt till språk som jag begriper.
Hur som helst. Det är dylika texter som jag gillar i en dagstidning, när man från en halv tidningssida lärt sig något/fått en tankeställare.
En bra recension som den i dagens tidning är en konst att skriva, att på ett begränsat utrymme få med tankeväckande information och kärnan ur ett stort arbete.
Fischer anser att Trump medvetet förstör den amerikanska världsordningen som är synnerligen destruktivt för Europa. Utan ett stöd av USA och Storbritannien försvagas Europa som sakta men säkert spaltas upp av nationalister som "längtar efter en gyllene gårdag, till vilken man drömmer sig tillbaka", liksom också Trump gör.
Nynationalisternas drömmar och önskningar motsvarar ju varken dagens eller morgondagens verklighet, som är de utmaningar som alla borde fokusera på.
Enligt bokens författare leder allt detta till att centrum för en ny världsordning inte längre kommer att ligga i den transatlantiska regionen, utan den förflyttas till Asien och Stilla Oceanien som är starka på artificiell intelligens och andra spetsteknologier, med stora hemmamarknader (ex. Kina, Indien).
Det är kunskap och insikter som dessa som "vanligt folk" borde läsa om eller annars ta till sig för att motverka den enorma fördumning som sker idag. Men de flesta orkar ju inte läsa böcker längre, eller rapporter, eller långa artiklar i kvalitetspress. Istället är det förenklingar som gäller, där fakta ofta lyser med sin frånvaro. Som bara gör folk dummare. Utan denna fördummning och de massor som bara flyter med populistströmmen, skulle vi varken ha Brexit, Trump eller Putin eller en massa andra destruktiva krafter.
Mediers uppgift är att vara folkbildare, att granska makten - och inte bli populistmegafoner och nyttiga idioter, som tyvärr är ett växande fenomen. Att Trump medvetet saboterar öppen, maktkritisk kvalitetsjournalistik i USA är synnerligen farligt och destruktivt.
Om det lyckas så är USA en f.d. demokrati, och Putin klappar i händerna. Han lyckades ju med det till 100 procent i eget land, dvs. att tysta det fria ordet. Inget under att Trump ser upp till honom.
Och ett försvagat EU är ju något som Putin gärna ser, nu får han draghjälp av Trumpstrunten.
