Gatufotograf
Krig, mord, ofärd och hungersnöd!
På bibblan sitter gubbarna på rad och läser dagstidningar. Krig, mord, ofärd och hungersnöd handlar nyheterna om.
I knät har jag en uppslagen tidning. Skymtar i bildens förgrund. Har kameran färdig och tar några bilder på gubben bredvid. Han har ny jeanskostym, modeglasögon med matchande schal. Kliar han sig i huvudet besvärat med höger hand. Det skaver med alla dåliga nyheter.
Lite extra kontrast i bilden för undergångsstämning.
Inlagt 2022-05-28 07:07 |
Läst 751 ggr. |
Permalink


/B
Hej. Så rätt du har. Sen ska vi avgöra vilka nyheter som är mest sannolika. Mycket jobb. Hälsar NL
På tisdag reser jag till min sommarvilla på Åland. Där lever 1950-talet kvar (genom medvetet beslut). Där finns ingen mobil, ingen dator, inte ens någon TV. Det som finns är tystnaden och naturens ljud.
Ingångsvägarna till sommarparadiset är radio och en telefon på gamla kopparnätet. Det skall bli skönt.
Hej. Gubben verkar besvärad av det han läser. Ha det väldigt bra på Åland. Toppenställe. Hälsar NL
Det fanns en tid när jag kom till biblioteket en gång i veckan. Och lässalen var favoritplatsen. Där kunde man läsa alla fototidningar som man inte hade råd att köpa :-)
Med många vänliga hälsningar från Erik.