Med leriga skor
Lite mera verkstad

Sonen kollar Syriennyheter på mobilen, i studielyan. Helsingfors 7.4.2017. Foto: Håkan Eklund. Nr 97/365.
En av de stora skillnaderna mellan USA och Ryssland är det fria ordet. Kolla in alla "Late Night Shows" på olika tevekanaler i USA, och de skojar friskt med trumpen, varje dag. Likaså rapporterar alla printmedier varje steg som tas i Vita huset; många i mycket kritiska ordalag. Så kan man göra i en rättsstat.
Den typ av offentlig feedback har ju Putin putsat bort, han har ju effektivt tystat alla fria mediekanaler. Den som försöker göra samma som man gör i USA putsas hastigt bort. Inget under att trumpen har känt en viss beundrar för systemet i Putinland.
Men nu plötsligt, när trumpen och hans närmaste agerade mot nedrig användning av giftgaser mot civila, och slog näven i bordet - har det för första gången kommit positiva uttalanden från de mest kritiska kanaler. Sådana som al-Assad (och Putin ...) förstår bara "hårt-mot-hårt-språket"... Tyvärr.
Vad som händer näst, blir en utmaning.
President Donald J. Trump was right to strike at the regime of Syrian President Bashar al-Assad for using a weapon of mass destruction, the nerve agent sarin, against its own people. Mr. Trump may not want to be “president of the world” but when a tyrant blatantly violates a basic norm of international conduct — in this case, the ban on using chemical or biological weapons in armed conflict, put in place after World War I — the world looks to America to act. Mr. Trump did, and for that he should be commended.
The real test for Mr. Trump is what comes next.
https://www.nytimes.com
Den tjocknäbbade

Coccothraustes coccothraustes. Åbo 6.4.2017. Foto: Håkan Eklund. Nr 96/365.
Artnamnet stenknäck nämns av Linné i samband med att han upptäckte arten som svensk fågel i Vegeholm 16.7.1749. Namnet torde alltså ursprungligen vara ett skånskt dialektnamn som syftar på artens vana att knäcka t.ex. körsbärskärnor med sin kraftiga näbb.
Linné nämner också kirskfågel (körsbärsfågel) som ett alternativt namn.
Allt detta enligt Tommy Tyrberg i Vår Fågelvärlds suplement nr 24 "Svenska fåglaras namn, ursprung, historia och innebörd" (82 s, 1996).
En nyttig publikation för den vetgirige.
Långa ljusa

Om murar kunde tala ... Åbo slott 5.4.2017. Foto: Håkan Eklund. Nr 95/365.
En fin vårdag och en fin vårkväll. Senaste natt anlände massor med trastar; rödvingetrastar sjöng i kör i kvällningen.
Såg första bergfinken och noterade 1000 vitkindade gäss på grannöns åkrar.
Härligt med vår och långa ljusa kvällar.
En gnutta nostalgi

Betongförädling. Åbo 4.4.2017. Foto: Håkan Eklund. Nr 94/365.
Då och då brukar jag köpa ett lösnummer av The Guardian Weekly, en tidning i behändigt format (dryga A4:an) med ca 50 sidor.
Ett nummer räcker för många dagars ströläsning om världens gång; "A week in the life of the world" är tidningens slogan.
Bland alla specialrapporter (om trumpar, kineser och annat folk), om större helheter och händelser hittar jag plötsligt en liten spalt om ornitologi, skriven av Mark Cocker där han filosoferar kring tofsvipan, en vårfågel som präglat hela hans uppväxttid (också min).
Nu har 65 procent av populationen försvunnit från UK (effektiv-jordbruket ...).
Samma Mark Cocker har skrivit en bok som var ett verkligt nöje att läsa. Titeln "Birders Tales of a Tribe" (2001) handlar om fågelskådare och skådningens utveckling i Storbritannien, med massor av dråpliga historier - samtidigt som den är ett tidsdokument.
I boken har jag noterat att den inhandlades 18.7.2003 i Stockholm, i samband med en Rolling Stones konsert; en notering som gör boken än värdefullare (nostalgi ...).
Nytta med nöje

Från svärmors balkong. Åbo 3.4.2017. Foto: Håkan Eklund. Nr 93/365.
Av någon outgrundlig anledning måste jag hela tiden ha något att läsa. Och helst på papper. Visst kan jag sitta och läsa vad som helst från datorn, eller från min smartphone - men helst skall det vara tryckt på papper.
Old school - javisst, men det är som att fotografera landskap som är old school i sig ...att stå där med kamera på stativ.
Det är processen i sig, det lugna, det eftertänksamma, det terapeutiska - som gör sitt till att det blir en stund av njutning. Att läsa på papper ...
För mig signalerar datorn arbete, likaså telefonen. Men en bok, en tidskrift, en tidning - signalerar njutning. Helst i favoritfåtöljen, eller soffhörnet, eller vilket ställe som helst - varsomhelst. Har jag en bra bok med på en resa kan jag sitta i timmar och vänta på ett flyg, eller i ett flyg, eller i en buss, eller i ett tält på den grönländska tundran - och inte störas av att timmarna går.
De senaste månaderna har jag fått för mig att försöka läsa alla Lee Child-böcker (oftast 400 - 500 sidor tjocka) som jag hittar (främst på antikvariat), och helst läser jag dem på finska eller engelska. Orsak? Ja, då har jag bättre samvete att följa med Jack Reachers görande och låtande, som oftast går sakta framåt, dvs. att samtidigt få nytta av att öva "främmande språk" ...
Se där det eviga nyttotänkandet. Luther som hela tiden tittar en över axeln.
