Med leriga skor
Kökar II

När mörkret lägger sig. Kökar 2.11.2013. Foto: Håkan Eklund.
En av de exklusiva sakerna med Kökar är Kalen, ett stort och oländigt bergsområde som påminner om ett stycke ödemarksområde i Lappland, om det inte skulle vara det allesstädes närvarande havet.
Inte en själ så lång ögat når, bara klippor, skrevor, dalsänkor, tvinvuxna björkar och klibbalar. De enda levande varelser som vi stötte på var flockar med vackra stjärtmesar. Vita dunbollar med långa stjärtar. Och alltid har de bråttom. Framåt, framåt ...
Efter en fyra timmar vandring var det skönt med bastu på alltid lika mysiga Antons gästhem, brasa i spisen, lite rödvin - och sen igen ut för att fotografera i mörker.
Nr 306/365.
Kökar I

I utskären. Kökar 1.11.2013. Foto: Håkan Eklund.
Ett veckoslut på Kökar i den åländska arkipelagen är aldrig fel. Massor av utrymme, massor av fantastiska fotomiljöer, lungt, billigt, avstressande och mysigt.
Efter en regnig dag gällde det att ta det försiktigt över hala berghällar och klippor med stativ, kamera och kikare. Men nere vid vattenlinjen möter kvällen med sitt fina ljus.
Nr 305/365.
Skynda, skynda

Helsingfors järnvägsstation. 31.10.2013. Foto: Håkan Eklund.
Enda bilden idag. Får duga.
Med tåg i mörker till H.fors i morse, sen skynda till Riddargatan för ett tidskriftsseminarium. Under sen eftermiddag fick jag bryta upp direkt från avslutande paneldebatt och skynda tillbaka till järnvägsstationen för att hinna med tåget hem till Åbo.
Hann ta några bilder innan jag bordade; trots medioker pangpåbild håller den "enbildomdagenprojektet" vid liv.
Tidskriftsseminariet arrangerat av Svenska litteratursällskapet i Finland (http://www.sls.fi/) var givande. Fick några nya intressanta kontakter. Vi diskuterade överlevnad och eventuell framtid för alla små (och olönsamma) finlandssvenska tidskrifter. Trots att vi svenskspråkiga bara utgör 5 procent av landets befolkning ges det ut ett 100-tal tidskrifter på svenska i Finland; vi vill trots allt leva 100 procent ...
Det vill säga: ha tillgång till olika typer av litteratur, tidskrifter, dagspress etc. också på svenska i Finland. Som dokumenterar vår värld.
I de flesta sammanhang innebär mångfald stabilitet, så är det också i vår "kulturvärld". Det är bättre med många små än ett fåtal stora (tidskrifter). Den dag den kulturella mångfalden försvinner, försvinner också mycket av själen i det som vi kallar Svenskfinland.
Nr 304/365.
Vårkänsla i oktober

Stilla morgon. Friskala, Åbo 30.10.2013. Foto: Håkan Eklund.
Fick vårkänsla under morgonvandringen. Lungt. Stilla. En värmande sol. Kacklande gäss på strandängen. Rester av dimma som lättade över låglänta marker. Glitter av vatten överallt i vegetationen efter två dagars regn.
Nr 303/365.
Stormen som inte kom

Vindbyar. Friskala, Åbo 29.10.2013. Foto: Håkan Eklund.
Av någon anledning så gillar jag busväder, med hårda vindar, häftigt regn eller snöstorm. Det är något urtidsmässigt och primitivt över sådant, något som människan inte rår på.
I Söderhavet var vi med om många cykloner när det mesta blåste sönder och människor omkom, det var ju inget att gilla - men värdefullt att uppleva. Att inse hur vi människor ibland är ynkliga små kryp.
Skulle detta med busväder vara något som pågick hela tiden skulle jag säkert tänka och reagera annorlunda, men det är ju så sällan riktigt dåligt väder här i SW Finland. För det mesta är det ju bara så grått och trist under senhöst.
Gillar också att gå ut med hunden i mörker och hällregn, i regnkläder, som igår kväll. Då är det inte många man möter. Dessutom hade det lovats hårda vindar, men de utblev här på fastlandet. En del vindpustar i morse, det var allt.
Nr 302/365.
