Med leriga skor
Servicebenägenhet - en bristvara

Tråkig utsikt från mysigt café. Åbo 18.9.2020. Foto: Håkan Eklund. Nr 262/366.
Tillbringade förmiddagen i vacker skog i skönt höstväder. Efter stormen kändes det nästan overkligt med vindstilla väder. Tog en del bilder, men de kändes alltför "vanliga". Ljuset var inte gjort för fotografering (alltför vackert ...).
Frun kände till ett mysigt bageri-cafe´ längs vägen hem. Ett lokalt, hemtrevligt ställe - förutom att den unga (vackra) tjejen bakom disken borde ha bytts ut. Minlös och intetsägande - utan att förstå hur ett servicejobb skall hanteras, som hon var anställd för att sköta.
Tyvärr ett alltför vanligt problem i detta land.
En jädrans storm

Nere vid Åbo segelsällskaps (ASS) brygga. Beckholmen 17.9.2020. Foto: Håkan Eklund. Nr 261/366.
Grannpojkar

Grannens pojkar i början av 1970-talet. Kimo, Oravais. Foto: Håkan Eklund.
Snubblade över denna inskannade bild som är tagen med min första SLR (Canon FX) med 135 mm. Metadata finns inskriven i någon av negativmapparna.
Killen till höger är min kusin Anders Eklund som sedermera blev ingenjör och skickades på jobb utomlands av sin arbetsgivare, där han fortfarande befinner sig (numera i Portugal).
Lillkillen är troligen Nils-Erik Backlund som torde ha egen byggfirma i hembyn.
Fotografering som jag gillar

Från utställning i Åbo konsthall, 16.9.2020. Foto: Håkan Eklund. Nr 260/366.
Kollade idag in utställningen "Cowboy Girls" av Karoliina Paatos, som jag och fru A gillade stort. Dokumentär fotografi i all sin enkelhet, men som krävt mångåriga besök på en avlägsen ranch ute i Nevadas torra landskap, där det tog timmar att nå närmaste matbutik.
På hennes webbplats hittas mera information: http://www.karoliinapaatos.com/
Lugnet före stormen

More is more. Resoviken 15 september 2020. Foto: Håkan Eklund. Nr 259/366.
Härlig vandring i vindstilla, varmt och fint höstväder efter en vecka med hårda, råkalla vindar på den österbottniska västkusten.
Passerade en imponerande solrosåker.
Gissar att det är Reso stad som anlagt "viltåkrar" i ändan av havsviken (där det fanns en supersällsynt tallsparv senaste vinter). Jag spanade efter pilgrimsfalk som sett flera dagar (på flyttning), men kammade noll. Några tusen vitkindade gäss gav liv åt ljudlandskapet.
Vädergubbarna (och dito damer) har varnat för en annalkande storm, få se vad den för med sig?
