Med leriga skor
Om att se

Förmiddagssyssla på altanen. Hirvensalo, Åbo 29.5.2020. Foto: Håkan Eklund. Nr 150/366.
Norska BioFoto-föreningen gav i tiden ut en bok med titlen Ögat som ser, som jag kom att tänka på vid förmiddagskaffet i solen. En av våra vuxna döttrar avslutade med en synnerligen feminin syssla och det slog mig: detta har jag aldrig tänkt på att fotografera. Hämtade 100 mm makro-objektivet som stått oanvänt under långa tider, och tog några vardagsbilder.
Det är ju ofta som de allra vardagligaste sysslorna och göromålen som mera sällan hamnar på bild; kanske stämmer det inte när det gäller "telefonbilder för some" ...
Jag får väl bara tala för mig själv, som undviker sociala medier som pesten (denna blogg är min enda aktivitet inom den sektorn).
Uppåt

Årets bästa tid. Hirvensalo, Åbo 28 maj 2020. Foto: Håkan Eklund. Nr 149/366.
En som många borde läsa

En värdefull faktabank om skogens stoltaste fågel. Repro 27.5.2020. Håkan Eklund. Nr 148/366.
En underhållande granne

Underhåller medan jag skriver, ute på altanen. Hirvensalo, Åbo 26.5.2020. Foto: Håkan Eklund. Nr 147/366.
Nytt intresse för herr D:s produktion

S/S Bore, f.d. Sverige-emigrantbåt. Aura å, Åbo. 25.5.2020. Foto: Håkan Eklund. Nr 146/366.
Otto Gabrielssons bok om sin frånvarande far Jörn Donner, och hans kommentarer om pappans textproduktion, har gjort mig nyfiken på författaren i fråga. Har med från fritidshuset "Nya boken om vårt land" som kom ut 1967. Måste läsa den på nytt; minns inte så mycket av den.
Boken innan hette "Rapport från Donau" (1962), som jag inte läst, men låter intressant.
De böcker där Jörn Donner skrivit mest om sig själv är jag inte så intresserad av, men reportagen är läsvärda, nu med facit i hand angående samhällsutvecklingen.
När jag bläddrar i "Nya boken om vårt land", med härligt enkla, talande reportagebilder, hittar jag plötsligt mina egna anteckningar på några tomma sidor, som jag helt och hållet glömt.
Raderna är daterade ombord på M/s Gabriella 24.3.2012: "Sitter ensam i hytten och läser (fru A på jobb, håller info för diabetiker från Pargas). Är imponerad! Gillar Donners sätt att skriva, så här skall jag göra med min första bok (som jag borde ta tag i ...). Har fönsterhytt, ser då och då ejderflockar. Isfritt här i ytterskärgården. Islossning i Aura å igår. Kl. 11.50 passerade vi ett skär där en havsörn satt uppe på en liten båk. En annan örn uppe på klippan. Vi passerade alldeles nära."
Vad kul att hitta dessa rader, påminns igen om vikten av att göra noteringar i böcker. De är inga heliga saker, numera inte ens ett andra hands värde. Måste läsa och kolla vad det är som imponerade, som jag ville använda i min egen bok (som jag säkert inte gjorde, boken är skriven och kommentarerna ovan hade jag då glömt ...).
