Bilder, berättelser och tankar från vardag och fest i mitt liv.
Båtar och fullmåne
Satt och kollade lite i Lightroom och mindes en fredagkväll i slutet av augusti - fullmåne och varmt och skönt. En promenad längs Nybrokajen där skärgårdsbåtarna låg och väntade på nya äventyr.
Testade dem i svartvitt, men föredrar färgvarianten, särskilt en sådan här kväll, med det ljuset som var.
På återseende//Göran
Inlagt 2016-09-19 01:13 |
Läst 3239 ggr. |
Permalink




Tack Stefan. Det var nåt speciellt med ljuset den kvällen, om det var fullmånen kanske.
//GöranR
Sista bilden, om det är Angantyr, så jobbade jag på den båten 1956 och 1957! :)
/B
Tack Bengt, det är något visst med nattbilder, ibland har man tur med ljuset, som den här kvällen.
Jo, såvitt jag minns är det Angantyr, intressant, och ger perspektiv.
//GöranR.
- hawk
Tack Håkan, uppskattas.
//GöranR
Ha det gott/Stig
Tackar. De har varit med länge de här båtarna och har ofta en brokig historia vilket är intressant.
//GöranR
Som påpekas var Waxholm III under långa tider café i Waxholm. Man skulle inte ha kunnat tro att det var möjligt att återföra henne till aktivt fartyg igen! Hela maskinrummet var borta. Man hade rivit ut rubbet - alltså inte bara ångmaskinen.
Gustavsberg VII hade jag en gång ett fotojobb på för rederiets räkning. Hon hade just blivit upprustad för Strömma Kanalbolaget, och hade fortfarande sin ångmaskin kvar, men det var ett riktig råttbo. Stackars maskinist och eldare. Begriplig att man bytte till diselmotor.
Tack Peter. Intressant historik - var det ändå inte något visst med ångmaskinerna, även om jag förstår att de till slut kanske blev för gamla och otidsenliga.
//GöranR
Nu skall du inte trigga igång mig så där... ;-) Kommentarsfält har dock sin begränsning men svaret är alltså; Joo.
Ur många synpunkter, eller hur?
/Stephan
Tack Stephan. Det var en magisk kväll, inte minst ur ljushänseende - håller med om ångmaskinerna.
//GöranR
Heldigvis bragte du dem ikke i s/v her det netop de dybe farver, der tiltrækker mit øje. Især det sidste er fænomenalt.
Med fotohilsen fra Erik.
Tack Erik för den fina kommentaren. Alltså, jag är ju ingen nattfotograf så där, jag är ju ingen genrefotograf alls - jag fotograferar vad som kommer framför min kamera där jag är, typ. Men den här kvällen hade jag med mig kameran, och kanske mycket tack vare fullmånen blev det ett särskilt ljus. Och båtarna låg där och väntade på att bli avkonterfejade.
//GöranR
Jeg har det på samme måde - det jeg ser og synes jeg vil vidergive - det klikker jeg på.
Vi vil ikke sættes i nogen bestemt bås - vel Göran.
//Erik//