Fjäderbokeh? Första testerna.
Nå, inte vet jag, men väldigt intressant med nya gluggen, 45mm f/1,2. Skärpedjup nästan som om sensorn varit mycket större, skärpan sitter där redan på full glugg och en lugn och trevlig bakgrundsoskärpa.
Och är det någon mer som blir så här barnsligt förtjust över nya grejor? Man måste ju prova ett nytt objektiv, så jag har hundratals bilder av mitt kök respektive arbetsrum sent på kvällarna, både nu och sedan tidigare. Och nu råkade det sitta ett porträttmotiv mittemot mig, så det var ju givet att testa.
Skärpan klockrent på höger öga, vänster öga lite ur fokus - behöver man kortare skärpedjup?
Ungefär samma sak här - det är inte samma bild. Och en i min ögon tilltalande bokeh.
Första intryck väldigt positivt! Så, ut i verkligheten nu och fotografera.
På återseende//Göran



Tack LO. Känns trevligt att använda, verkligen. Just det här Panaobjektivet har jag också hört mycket gott om. Men det finns ju många väldigt bra objektiv hos m43.
//GöranR
Ha det gott/Stig
Tack Stig - uppskattas.
//GöranR
Det ser väldigt bra ut och damen (din fru?) Ser både nöjd och glad ut.
Fortfarande bra jakt med den nya superlinsen.
Hälsningar och godnatt från Erik.
Min fru. Lite trött ibland på mitt fotograferande, men positiv i grunden, särskilt om det blir bra. Det här blev hon nöjd med. Och jag också.
//GöranR
Mvh Bengt H.
Tack Bengt. Trevligt att höra!
//GöranR
Tack Dan. Och visst är det en materialsport, det har jag förlikat mig med sedan länge. ;)
//GöranR
Apropå det är med testbilder så har jag påtagligt med "analoga" bilder på paprikaplanta, novemberkaktus, affischer o dyl. Alltid i början eller slutet av rullen... ;)
Skärpedjupsironi, Martin ;). Man framhäver ofta möjligheten till det korta skärpedjupet när man diskuterar fördelar med FF och påpekar också ofta att mindre sensorer, typ m43, inte kan prestera så kort skärpedjup. Egentligen handlar det alltså om fler parametrar. Personligen är jag inte förtjust i alltför kort skärpedjup, som till exempel här. Och det ligger precis i vad du antyder, nämligen i betraktarens ögon. FF och de andra sensorstorlekarna har ju sin speciella karaktärer, och ofta upplever jag att man försöker klyva påvens skägg i diskussionerna om vilka sensorer, eller för den delen kameror, som är "bäst".
Men jag blev positivt överraskad av bakgrundsoskärpan som det här objektivet presterade. Väl värt de 14 stilstudier på vattenkokaren som det blev.
Ha det//GöranR