Fotrtfarande norrut - Tromsö
Regn och blåst mötte oss i den nordligaste största staden; Tromsø, centralort i Tromsö kommun,residensstad i Troms Fylke samt säte för biskopen i Nord-Hågogalands stift. Sedan 1968, då Universitetet i Tromsö öppnades är Tromsø också universitetsstad.
Tromsø är dessutom huvudsäte för Arktiska Rådet. Tromsø är också ett kommersiellt centrum med en rad affärsbanker och sparbanker.
Tromsø kallas ofta ”Nordens Paris” och ”Porten till Ishavet". Namnen kommer av stadens internationella historia som handelsstad, nöjesstad och startplats för expeditioner av olika slag. På flera områden är också forskningsmiljön nationellt ledande.
Vi behövde frisk luft och trotsade alltså regnet och blåsten för en promenad över bron över sundet till den arktiska polarkyrkan, en speciell byggnad, där väggarna liksom står omlott och medför ett väldigt speciellt ljus. Det verkade inte så långt att gå, men det blåste och regnade så vi knappt kunde ta oss fram. Till och med min mössa, en vanlig stickad luva höll på att blåsa av. Så vi tog bussen tillbaka.
Staden i sig var den vanliga blandningen av gamla trähus och modern arkitektur som jag tycker man hanterar så väl i Norge. Med respekt för traditionerna och med lyckade lösningar för nybebyggelse som passar in i helhetsintrycket.
Sen kan man ju fundera över det här med att besöka kyrkor vart man kommer. Men, kyrkorna är ju traditionsbärare av rang, och har ju historiskt sett betytt mycket för tradition, värderingar och kultur.
Home!
Helt utblåsta när vi kom hem så var det skönt med en bastu på båten innan middagen och midnattssolen!
På återseende//Göran










/per-erik
Det lilla vi hann se av Tromsö var positivt. Stan gav ett gott intryck - trots liten tid, vädret etc.
//GöranR
Hälsn!
Tack Jan. Det har blivit mycket vackra vyer de här senaste dagarna. Och kallare efterhand, trots att solen skinit - det är ju faktiskt vinter här uppe i norr fortfarande, eller vårvinter i alla fall, med jacka, tröja och mössa på. Längtar ändå hem till värmen, hoppas den är kvar.
//GöranR
Tja, vad är egentligen bra väder? Vi har fått vår beskärda del av framförallt solsken men också moln och regn, jag klagar inte. Och vi har inte blivit hindrade i några affärer eller andra aktiviteter alls, så ser man osäkerhetsfaktorn man alltid står inför så måste jag säga att vi i det stora hela har haft bra väder. //GöranR