Små korn av lycka i vardagen.
På väg hem från jobbet, stannade till vid affären för den eviga frågan: ”Vad ska vi ha till middag idag.” Trött och hungrig.
Det är farliga stunder. Det är då man köper halvfabrikat, processad mat som går fort att laga, även om den inte smakar så gott. Nu blev det inte riktigt så, det blev renskav, fryst i paket som går ganska fort att laga, kan vara riktigt gott och egentligen inte är processat mer än frysningen.
Men sen när jag öppnade dörren hem med de tunga kassarna i händerna möttes jag av de mest härliga dofter av mat – den nyss hemkomna och i sitt gamla hem tillfällighetsboende dottern (får tillgång till sin egen lägenhet om några dagar) hade lagat kåldolmar! Hon hade inte gjort dem själv, de var frysta, men de var hemgjorda innan de frystes (vi känner en tant som lagar rysk mat på beställning, helt underbara grejor) och de smakade väldigt gott.
Och känslan att få sätta sig vid dukat bord var obetalbar. Renskavet får vänta!
På återseende//Göran


Renskav är suoerduper gott det också, för att inte tala om souvas, bor du inte för långt bort från Spånga så finns där en köttaffär som säljer fryst souvaskött. Om du äbdå är där så passa på att köpa lite av deras hemgjorda blodpudding också.
Nu blev det nöstan som en reklamkampanj för den butiken, men det är de värda. Pensionärer har rabatt på tisdagar. 😊
Nu blev jag så frestad och sugen på kåldolmar ser så gott ut, undrar om inte en macka med julskinka på kan dämpa det suget nu.
Intressant om köttaffären i Spånga - souvas kan vara förfärligt gott. Överhuvudtaget är husmanskost gott. Ska absolut kolla upp den här butiken.
Apropå skav - hade tillgång till renkött när jag bodde i Luleå, brukade köpa en ren vid sarvslakten i augusti. Sen hade jag riktigt skav, dvs den frysta halsen togs fram, så skavde man av lagom mängd med slidkniven; med lite lök, svamp och grädde plus potatismos och lite lingon - himmelskt.
Hoppas skinkmackan blev god!
//GöranR
Men du, ska du förstöra all chans till sömn. Vattnas i munnen när du berättar om din skav. Såååå gott. Dennis kött heter butiken.
Sorry Margareta ;). Tack för tipset - ska kolla upp Dennis.
//GöranR
Min "hovleverantör", besöks varje vecka! Och fiskaffär och surdegsbageri alldeles i närheten! Spångas Rue Mouffetard...
Det är väldigt intressant med de här specialbutikerna där kvalitet sitter i högsätet; riktigt kött av gräsätande djur, att köttet är hängmörat, att man vet vad som finns i korven etc etc. Och det är sånt jag betalar för, hellre än att äta billigt kött på Hemköp, dvs hellre äter jag bra grejor mer sällan, än dåliga grejor oftare, för samma pengar.
Vi har något liknande här i Trollbäcken, en köttbutik med vad jag förstår lika hög svansföring, om än inte så stor och utbyggd.
Dennis kommer med all säkerhet att få ett besök av mig framöver.
//GöranR
Sten
Jo det är gott med mat, och husmanskosten håller än. Fläskfile med dragonsås är inte fy skam!
Men kåldolmarna b lev ju dubbelt goda för att jag fick sätta mig vid dukat bord.
Må väl//GöranR
Mv/G
Tack Gunte, ibland så händer det...
//GöranR
Absolut. Det händer inte alltför ofta, men när det gör det så... Och det var jättegott.
//GöranR
De e inte så dumt! :)
/B
Ps. Fast jag har smörat för det!
Så i går bjöd jag på mina specialare när min fru kom hem! Grönsaksbiffar! (Potatis, morötter, purjolök, jordärtsskockor, vitlök i äggblandning och se'n i stekpanna! Väl kryddade! Å till det surkål, grönsallad med tomater, lingonsylt och en mycket bra öl från Gotland! :)
Du ser - visst är det bra. Och det borde väl du vara värd efter dina specialare; låter väldigt gott och kan härmed betraktas som direkt stulet! ;)
//GöranR