Tillvarons fångade bilder..

Att spegla det jag gillar.

Höken..

Och det är en Duvhök som jag menar. Jag fick en fin närkontakt med den idag söndag. Platsen är Tantolunden som återigen bjuder på fina överraskningar! Det finns en Duvhök (minst en) här i omgivningarna och den gör sina dagliga räder här, jag ser den med viss oregelbundenhet när den kommer och skrämmer de Duvflockar som finns i omgivningarna här, plus Kråkor och Skator bl.a. Det är väl drygt en månad sedan jag såg den, när den hade tagit en Skata. Duvflockarna kan jag ibland se hur den skrämmer upp även från lägenheten t.o.m. Det som skiljde dagens möte mot andra var att jag fick se den under så lång tid som c:a 45 minuter, både flygandes och sittandes i olika träd, ofta då mobbad av lundens Spillkråkor. Fick även höra dess läte ett flertal gånger, vilket i sin tur gjorde att jag återfann den, när den plötsligt flugit iväg och bytt träd.

Duvhöken i Tantolunden idag..

Ständigt mobbad.. idag mest av Spillkråkor.

Tack för mig!

Publicerad 2014-12-14 22:55 | Läst 2200 ggr 10 Kommentera

Dagens "rödisar"..

sedda i Tantolunden idag. Det som stack ut mot de vanliga idag var Domherre, och Rödhake som gick att se idag, den senaste tiden har jag annars bara hört den. Gärdsmyg gick också att höra, och då ett par olika individer, men såg den bara som en liten skugga som hastade förbi mellan olika buskage.. Steglits gick också att se riktigt bra idag.

Här är "rödisarna" från idag..

Steglits

Och en "grönis" bland de röda.. Grönfink

Rödhake

Domherre

Tack för mig!

Publicerad 2014-12-13 23:33 | Läst 1294 ggr 6 Kommentera

Fint besök..

Idag hade jag fint besök! Kanske det finaste besök jag känner till, och då menar jag bland våra "småfåglar".. hur kan egentligen något så "näpet" som en Stjärtmes ha utvecklats genom evolutionens skapelse och tidevarv..? Jag trodde nog inte att jag skulle få se sådana uppe i Tantolunden, men idag skedde det! Det kan gå många år mellan tillfällena för mig innan jag får återse den arten.. Men jag slås varje gång av hur vacker den är! Idag såg jag tre exemplar som for runt i Lönnarnas trädkronor, ihop med ett par Blåmesar. Och dom sitter inte still i många sekunder, och döljs ofta av grenar som ställer till det för kamerans fokusering, men det kändes som jag ändå fick till det idag!

Några bilder på vår vackraste "småfågel"..

Hur häftig får en fågel se ut..

Tack för mig!

Publicerad 2014-12-12 22:25 | Läst 1714 ggr 8 Kommentera

Trängsel i baren..

Och då menar jag "Söders Fågelbar" som den kallas, fågelmatningen på Tantoberget på Södermalm. Sköts av "lokala" ornitologer, och har väl funnits i 3-4 år nånting.. Populärt utflyktsmål bland lokala förskolor, fåglar, och såna som jag..

Idag var det bra fart bland fåglarna där, vid lunchtid! Inga rariteter, utan det var i stort sett de fåglar som man brukar se vid matningar, med Sparvarna i topp..

Här är några bilder tagna vid lunchtid, när solen också behagade skina en del, det tackar vi för!

 

Tack för mig!

Publicerad 2014-12-11 23:37 | Läst 1333 ggr 7 Kommentera

Sen eftermiddag på fältet..

Idag blev det en promenad runt Årstafältet, det är väl en månad sen jag var där senast. Den gången såg jag en flock Starar, Sidensvansar, och ett par Steglitser där. Idag var det endast en mängd Björktrastar, och så hörde jag Steglitser på håll, men såg dom aldrig. Annars så var det inte så mycket sevärt, mer än solens fina motljus straxt innan den försvann bakom Östbergahöjden..

Trots sol så gjorde utstrålningen med den klara himlen att små pölar frös till..

Fint ljus på fältet..

Motljuset med sitt varma sken inspirerade till några motljusbilder..

Fåglarna då.. ja, det var Björktrastar som gällde idag..

Tack för mig!

Publicerad 2014-12-09 22:34 | Läst 970 ggr 5 Kommentera
Föregående 1 ... 226 227 228 ... 242 Nästa