Tillvarons fångade bilder..
Sista färden, eller kanske fjärden.. första delen.
Men så allvarligt är det inte, men antagligen så blev detta min sista tur ut till skärgården för denna säsong, den 33:e..! Det brukar bli i September som den sista båtturen ut till ytterskärgården görs, nästan varje år. När vi gått in i oktober så blir dagarna så korta att det känns som lite för mycket "logistik", bara för en ganska kort skärgårdstur.. det blir nästan stressigt istället för det lugn som jag vill ha!
Hur som helst så bjöd denna fina dag på både smått som stort, i "djurväg".
Dagens skärgårdsväder..
De stora..
Ooops..
Efter detta fina möte gick färden vidare ut mot den yttersta ön, på väg dit ses dessa Skarvar.
De flesta sträckande fåglar ses hålla en tydlig sydlig riktning.. lite vemodigt, men det är den årstiden. Även denna Ejder som först lättade, men sen landade igen.
Ute vid yttersta ön Tärnskär så fanns det en hel del blommande alger i havet.. känns lite sent för detta!
Väl framme på Tärnskär så sågs det en del vadarfåglar, så som det brukar vara denna årstid. Här är ett gäng Kustpipare, ses på de mörka armhålorna..
Även en liten falk, troligen en Stenfalk kom flygande förbi, söderut.. alla drar söderut..
En hel del fin växtlighet ses fortfarande..
En ensam Ljungpipare sågs vid NO-udden
En fågel som är ganska lätt att härma vad gäller lätet, och när jag gjorde det så flög den upp och flög ett varv runt mig innan den sedan landade igen.
Fortsättning följer..
Om jag håller med "öppna sinnen" och kamera, så kan väl "du" hålla med resten..
Dialogen var med "moder natur", och givetvis så levererade "hon".. Och då blev det Årstafältet i Stockholm som även denna gång fick chansen till detta.. Gjorde den här tidiga morgonen ännu ett försök att få lite markdimma under gryningen, men det blev istället som senast jag var där, en vanlig rejäl dimma, som plötsligt upplöstes på fem minuter när solen nått en viss höjd. Hur som helst så bjöd fältet som vanligt på fina motiv, inramat av dimman som gjorde stämningen lite extra trolsk.. När dimman döljer omgivningarna längre bort, så känns fältet också större och mer oändligt på nått sätt..
Så här fint var det denna morgon:
Endast jag och Harpaltarna var vakna..
Ser ni trollet..
I dimman ses plötsligt en gestalt gående på Göta landsväg.. antagligen en gengångare från förr..
Fukten i sig skapar många fina motiv.. Undrar om en spindel inser den skönhet som den är med och skapar..?
En del använder sig av en annan design..
Medans andra saknar helt struktur i tillvaron..
Fortfarande ligger dimman tät horisontellt, men inte så tät uppåt..
I dimman framträder en port.. till vad..? Är det "Pärleporten"..? Verkar vara ljusare på andra sidan..
Å där kommer någon.. Aha, endast en cykelpendlare, på väg till jobbet..
Så försvann dimman på några minuter, och en hel del blomster kunde njutas på några fält.
Och givetvis gillar en hel del Steglitser dessa stänglar med sina frön..
Så här stilla och fint var det när jag sedan cyklade hem över Liljeholmsbron.. sett mot Årstavikens tågbroar.
Och "moder natur" då.. det blir högsta betyg som vanligt, så klart!
Tack för mig!
Ibland kommer det över mig..
Måste bara få komma till en "riktig" skog ibland..
Som den inflyttade stadsbo (sedan länge) som jag är, så känner jag ibland ett stort behov av att få se lite orörd natur. Det brukar bli nån eller ett par gånger per år som jag försöker ta mig till just denna fina skogsmiljö, här i form av naturreservatet Stora Envättern i Södermanland. Där finns min lilla oas vad gäller skog med tillhörande sjö, och som jag gärna helst besöker under hösten. Dessutom så verkade det "prognostiserade" regnet utebli, eller vara försenat. Och så var det, det regnade rejält senare på kvällen. Så denna dag i skogen får ses som en ren bonusdag..
Denna säsong syns många olika svamparter trots torka, men jag hittade inga för mig kända ätliga arter just idag, men om ett par veckor finns det säkert en hel del Trattisar där..
Okänd art för mig, sågs i mängd.
Giftigt röd.. eller?
Fina myrstackar kunde ses..
Efter en kort promenad dyker den upp, Stora Envättern här i 180° panorama.
Speglingar..
Även Näckrosens blad börjar få höstfärger..
Plötsligt fanns det där.. en spegling av ett skogsrå..!
Hon försvann in här nånstans, i djupa skogen..
Så lämnade jag denna vackra sjö och dess omgivningar, men även under den promenaden fanns det en hel del vackert att njuta av..
Vissa löv tar i lite extra så här års..
Nu är "skogsabstinensen" stillad, ett litet tag framöver.. Tack för mig!
Bara en fontän..
Kan det finnas några motiv att "hämta" här..?
Det är ju en ganska så snabb rörelse på det vatten som kommer ur fontänens munstycke, men en solig dag så borde snabba slutartider ändå kunna frysa den snabbaste rörelse. Så här blev det:
Tessinparken, Östermalm, Stockholm.
1/8000 f/5,8 ISO 400 (bilden här under)
1/8000 f/5,6 ISO 1800
1/80 f/13 ISO 100
1/8000 f/5,6 ISO 1600
1/60 f/16 ISO 100
1/8000 f/5,6 ISO 640
1/6400 f/5,6 ISO 280
1/6400 f/5,6 ISO 450
1/5000 f/5,6 ISO 320
1/8000 f/5,6 ISO 280
1/8000 f/8 ISO 100
1/2000 f/8 ISO 500
1/4000 f/7,1 ISO 800
1/10000 f/8 ISO 360
1/10000 f/7,1 ISO 800
1/16000 f/9 ISO 160
1/16000 f/7,1 ISO 800
1/16000 f/5,6 ISO 2500
1/125 f/29 ISO 160
1/125 f/16 ISO 160
Tack för mig!
Måndagsbaksmälla.. eller..
Ja, det får tiden utvisa.. de som lever, och "levererar" får se.. men det blir nog en intressant höst!
Såg en del tecken på stan, så här dagen efter.. Plötsligt förvandlas valbudskapen till knivvass ironi så här efteråt.. allt beroende på hur folk röstat.. intressant! Budskapet blir helt tvärtom när man läser, denna måndag..
Söder Mälarstrand..
Hötorget..
Tessinparken, Östermalm..
Strindbergsgatan.. övertydligt..
Strandvägen, som ett Pompeji kanske..
Man får hoppas att ändå Slussen byggs..
Själv tror jag både Reinfeldt och Bildt intar större positioner inom EU, eller kanske FN framöver..
Äsch! Snart är det mesta glömt, allt blir vardag och det blir vinter och folk börjar vicka på rumpan igen, på kullen..
Tack för mig!











































































































