Ögonblick

Livet består av många ögonblick, en del förevigar vi genom att ta ett fotografi andra genom att skriva ner dem andra försvinner bara bort i glömska. Mycket sport, natur och tankar om livet i stort, en slags dagbok.

Ett par ögon som berör....mig!

Hej!

Ett par bilder från Embakasi Nairobi. Håller på med fler bilder men dessa ögon!!

Så fort jag gick ut på vandringen kom det barn som ville bli fotograferade, nyfikna, glada och spralliga. Här är det lite annorlunda, grabben är uppe i tonåren. Har fått med sig en del i livet redan.

Med vilka ögon ser han på mig? En viting, en muzungo i hans kvarter?

Jag är nu inne på en liten obebyggd tomt, bakom en grind.

Har fyra varianter. På den stora finns hans kompis med på ett hörn och han har en helt annan blick.

Vilken föredrar ni? Varför gärna om ni orkar skriva en rad.

Det var alla bilderna.

Nu skall jag till Växjö för grabben skall spela en tränigsmatch i innebandy där. Jönköpings IK mot Vöijkers, det blir nog en tuff match.

Ha de!

Daniel

 

Publicerad 2013-09-15 15:52 | Läst 4691 ggr 7 Kommentera

Embakasi Church, Nairobi Kenya

Hej!

Nu är det dags att återvända till Kenya igen. Skall försöka förmedla lite bilder från en gudstjänst vi var med på...ja det är inte svårt men svårt är det att förmedla känslor och stämningen. Vet inte om bilderna får er att längta/önska er till en gudstjänst som denna, men får ni tillfälle när ni någon gång är på resa i afrika så besök en gudstjänst!! Jag lovar, att ni tar intryck!

Det blir en blandning mellan svartvit och färg.

Kyrkan ligger mitt i smeten, mitt i ett bostadsområde med hus precis intill. När kyrkan byggdes var det helt tomt runt omkring, inte ett hus i närheten. Nu är det lite annorlunda som ni ser.

Mötet började vid tio på förmiddagen, den andra av tre gudstjänster de har varje söndag. Innan vi gick in ville pastorn hälsa på oss och visa oss runt lite grann.

Tittar ut, mellan höghusen folk som bor i plåtskjul, en uppställningsplats för tankbilar mitt i ett bostadsområde....blåljusmänniska som jag är ser jag ett tänkbart katastrofsenario!

Kyrkan bedriver lite skolverksamhet visade det sig.

Hmm, a cold day...undrar hur de definerar vad som är en kall dag? Jag gick ofta i shorts och t-shirt medan många här gick med täckjacka, mössa och halsduk.

Efter en kort presentation av vilka vi var gick vi in i kyrkan, som besökare fick vi sitta längst fram...schysst tänkte jag men efter några minuter i den, i och för sig medryckande musiken/sången kände jag att tinnitusen var på g.

Här hänger vi med i takten eller?

Olika stilar har vi alla, här en med inlevesle och glädje!

Uppe på läktaren satt en hel del barn som senare gick till söndagsskolan. Vad tror ni den här tösen tänkte på?

Föreståndaren, pastor Solomon välkomnar Bengt att predika(på engelska). Mötena här i kyrkan tolkades alltid till engelska från swahili, idag blev det tvärtom...för det mesta i alla fall. Bengt är uppväxt i Tanzania och talar flytande swahili så när tolken inte kunde det rätta ordet på swahili tog Bengt över och predikade en stund på swahili och tolken fick tala engelska till publikens förtjusning.

Bengt rockar loss:)

När mötet var slut vid halv två var det inte fel att få besöka deras för dagen nyinvigda toaletter!

Många här i Kenya talar bra engelska, så även många barn. Efter mötet var det många som kom fram och hälsade, många barn ville hemskt gärna bli fotograferade och skrattade gott när de såg bilderna.

James, längst till höger var lite sur, han ville vara själv på ett foto men så fort han ställde upp för ett kort rusade några kompisar fram.

Vet inte om han blev så värst glad på bilden ändå, ser lite fundersam ut eller hur?

Den här bilden är tagen utanför kyrkans område och i de två kommande bloggarna blir det lite bilder från närområdet.

Ha de!

Daniel

 

 

 

 

 

 

 

Publicerad 2013-09-13 23:11 | Läst 4046 ggr 2 Kommentera

Ambroseli National Park Kenya

Hej!

Det har snart gått två veckor sedan vi besökte parken i Kenya. Tänkte med några bilder försöka visa hur vi hade det. Vi = åtta personer ihopträngda i en bil lämnade Nairobi tidigt på morgonen, innan rusningstrafiken kommit igång.

Vänstertrafik är det i Kenya som synes. Ibland var sikten något begränsad....

Stora reklampelare eller skall vi kalla det förmaningspelare? I varje by man passerade fanns det liknande skyltar som denna, ibland med reklam. Bussar och lastbilar stannar vid byarna och då finns det också alltid något att köpa.

Frukt och grönsaker.

Efter ett par timmar kom vi fram till parken. Rätt gött att få stiga ur och sträcka på sig lite granna.

Entrén.

Så fort vi gick ur bilen kom det fram massaijer som ville sälja lite hantverk till oss. Många fina saker men jag var inte intresserad nu men det fanns det andra som var.

Gert han köpte en massa fina saker till sin kära hustru.

Jag försökte fota fåglar...

Sekreterarfågeln gick det lite bättre att fota. Jag hade på mitt 400/5,6. Jag hade med mig min 7D, mitt 400:a och en 24-70. Syftet med resan var ju inte att fotografera så mycket då vi skulle på konferens och sitta inne mest hela dagarna. Ville i alla fall testa hur det är att fota med 400 mm från bil(skall till Tanzania i okt/nov).

Märkte att man ofta kom för nära de stora djuren med telet vilket var frustrerande några gånger.

Ett farligt djur!

Vid en av lodgerna satt några babianer.

Babianhannen lyfter foten till en hälsning? Nja det var nog snarare för att honan skulle komma åt lite bättre.

Sadelnäbbstork, en av önskearterna jag fick se.

En riktigt bjässe till elefant.

Angry bird

Snabba fötter! Även mycket farliga, kan lätt sparka ihjäl en människa.

Favorit! Vilket fint djur giraffen är!

Inte lika vacker.

Markatta.

Afrikansk härfågel.

Dvärgbiätare färggrann som bara den.

En liten ödla får avsluta bilderna från Ambroseli NP. En trevlig park, torrt i markerna var det. Det fanns vattenhål och några större dammar med mycket djur. Vi såg inga rovdjur och väldigt lite rovfåglar. Trots det var vi mycket nöjda med turen och jag fick lite mer erfarenheter att använda på nästa safaritur under höstlovet.

Ambroseli ligger ju precis intill Tanzania, på baksidan av Kilimanjaro(som tyvärr var i bland molnen hela dagen). Här en bild från gränsövergången mot Tanzania, fortsätter man den vägen kommer man till Arusha och till parkerna Serengetti, Ngorongoro etc men det tar vi om någon månad.

Ha de!

Daniel

 

 

 

Publicerad 2013-09-05 09:40 | Läst 6156 ggr 3 Kommentera

Hemma från Kenya! Inga bilder idag!

Hej !

Då är jag tillbaka från en underbar resa i Kenya. Målet var en konferens utanför Nairobi men innan det hann vi med en safri i Ambroseli Nationalpark på lördagen och sedan gudstjänst på söndagen i Embakasi, en stadsdel i Nairobi. Efter gudstjänsten hade vi en vandring i kvarteren omkring kyrkan. Färgstarkt och omtumlande.

Konferensen var på ett hotell 4 mil utanför stan. Kanonfint, varje morgon hann jag med ett par timmar promenad innan samlingarna, några kvällar innan det blev mörkt blev det en kortis till. Det häftiga var att du hade massor av djur bara du gick ut från området, tog bara fem minuter så var du på safari till fots.....och det var häftigt.

Det som gav mest var ändå dagen i Embakasi och alla möten med folk ifrån de olika östafrikanska länderna.

Har nu ett nästan fullt minneskort att gå igenom så några bloggar blir det nog från resan.

Hakuna matata!

Daniel

Publicerad 2013-08-27 15:12 | Läst 3450 ggr 0 Kommentera

Vandringar på Kreta: Fångat längs vägen

Hej!

Då är det dags att lämna kyrkan och Agia Village och visa lite av det jag såg på mina promenader. Då jag är fågelskådare blir det lite fågel men inte bara det så följ med!

På denna resan fotade jag med min relativt nyinköpta 5D II(begagnad). Ville testa lite hur den funkade som resekamera. Misstänkte att det skulle bli svårt att få bra bilder på flygande fåglar. Så var det men några blev helt ok...eller vad säger ni.

Utsikten från hotellet, 11 km bort ligger Retyhmnon.

Området jag höll till i är längst till höger Scaleta. Mina vandringar gick längs småvägar upp mot kullarna.

Små minnesaltaren, kallar jag det. En del stod där pga av att någon dött eller så var någon så glad att de överlevt olyckan att de satt upp en av tacksamhet.

En stor kyrka!

Finns vandaler även här.

Nja, här skulle jag inte vilja trassla in mig i.

En död mink?

Skalet av en plågoande!! Fy vad Cikadorna kunde låta ibland.

Nu kom det stora testet...att få en hyfsad bild på alpseglarna. Det var inte lätt då de är snabba. Objektivet jag fotade med var 400/5,6.

En stillasittande duva borde väl vara lättare?

Helt klart en turturduva!

Varför gör de på detta viset? Någon som vet? Överallt var det massor av snäckor, kallas de så?

Till motorvägen men dit vill jag inte. Jag fortsätter på de små vägarna.

Härligt att kunna plocka sina egna apelsiner.

Den vanligaste duvan, turkduvan.

Nu lite mer fågel som avslutning pådagens vandring.

Tornfalk.

En av mina önskearter att se i Sverige, en rostgumpsvala. Ses årligen i Sverige men inte där jag är....

Hjälp! Jag blir jagad av maten!!

 

Ha de!

Daniel

 

 

Publicerad 2013-07-15 22:43 | Läst 5384 ggr 5 Kommentera
Föregående 1 ... 71 72 73 ... 81 Nästa