Ögonblick
Säröhus och Särö Västerskog
Hej!
Vilken skön helg jag har haft!
Skulle egentligen jobbat dygn på ambulansen i Jönköping i lördags men tack vare att min svärmor Helena fyller 70 år fick jag semester. Helena skulle firas på Säröhus utanför Kungsbacka.
Så i stället för en jobbhelg blev det en slappa helg. God mat, trevligt sällskap och trevlig miljö bäddade för en skön helg. Att det sedan var gratis gjorde inte saken sämre....som vi smålänningar säger "gratis e gott"!
Vi börjar väl med en bild på jubilaren.
Här får hon se delar av sitt liv via ett bildspel frugan satte ihop till Helena. Som synes muntra miner hos alla.
På söndag morgon skippade jag sovmorgonen och tog mig till Särö Västerskog, ett naturreservat inom promenadhåll från Säröhus. Hade hoppats på sol men tyvärr lös den med sin frånvaro....ända tills vi satte oss i bilen för att åka hem på eftermiddagen.
Det var ganska mörkt och molnigt.
Fågelskådare som jag är ville jag också se lite fåglar, hoppades på någon vårfågel men så blev det inte. Däremot sjöng, blåmes, talgoxe, nötväcka och grönfink i skogen. När jag närmade mig vattnet hördes, knipans vingbrus, kanadagäss och grågäss kacklade ute från vattnet så lite vår var det i alla fall. 30-talet sångsvanar sågs och hördes likaså.
Akta er, nu brer jag ut mina vackra vingar!
Resterna av en blåmussla låg på en klippa.
Till sist en bild på en havstrut. Den kommer i tre olika varianter, vilken gillar ni mest?
Väl hemma fortsatte helgen i avkopplingens tecken, fotboll från engelska ligan, hur gott är det inte att slumra till framför teven och vakna när kommentatorerna går upp i falsett pga något mål, se reprisen och sedan sjunka in i davlan igen. Det är avkoppling för mig.
Kvällens äventyr kommer att visas i nästa blogg. Fotograferade lite bandy medans jag själv var med och spelade, hur det gick kommer som sagt inom kort.
Önskar er alla en go vecka!
Daniel
Rondellen på Capri har ingen hund!
Hej!
Haft en bra dag. Den började redan vid 02.15 när äldsta sonen smsade: vi har bara fem mil kvar, hämtar du mig?
Klart jag gör! Han har varit på läger i Trysil i en vecka och skulle snart vara i stan.
Efter en skön sovmorgon blev det lite ärenden tvätt mm under dagen, kvällen tillbringades med några grannar, spelandes Mexican Train.
Ett mycket trevligt spel, denna bilden är dock från i sommar.
Skrev i förra inlägget att jag scannat lite bilder från Capri, därav rubriken. Hur ser rondellen på Capri ut?
Två varianter blir det.
En av de minsta rondeller jag sett. Har ni sett någon mindre?
Daniel
Skulle bara till Netto!
Hej!
Har inte lång väg till Netto, typ 700 meter bara. Brukar ta min lilla dragväska och gå den korta sträckan. Kameran, idag med ett 70-200 objektiv fick följa med. Inget motiv som passade på ditvägen.
Nästan hemma hördes sidensvansen karakteristiska läte och vips satt 20-talet sidensvansar i ett äppelträd intill gångvägen. De började snabbt äta av de gamla jästa äpplena.
Kunde komma riktigt nära då de var fullt upptagna med att äta. Upplever annars sidensvansar som ganska oroliga fåglar som snabbt tar till vingarna om man kommer för nära.
Sträck på dig!
Närbilder i färg och svartvitt.
Det var flera som vred ordentligt på huvudet.
Nae, nu är du för närgången Daniel, nu drar vi!
Nu drar jag också....dags för lite kaffe, kaka och lite sport på teven.
Daniel
Fredrikstad t.o.r för att lämna ett papper
Hej!
Igår var jag "tvungen" att ta en dagstur till Fredrikstad, Norge. Jag jobbar som en del av er vet inom sjukvården, sjuksköterska på ambulansen i Jönköping. Vi som familj skall förhoppningsvis åka till Tanzania i vinter och det är som bekant inte helt gratis.
I Norge kan man inom vården tjäna ganska bra på kort tid, högre lön, mindre skatt mm. Så tanken är att genom att åka några dit några gånger i år tjäna ihop till en del av resekostnaden.
Varför då till Fredrikstad över dagen?
För att få jobba i Norge krävs bl.a. norsk sjuksköterske legitimation, det gick att fixa via mail och postverket men för att få ett sk skattekort/d-nummer var man tvungen att personligen åka till ett skattekontor, det närmaste för mig låg i Fredrikstad. Innan jag har fått d-nummret ville inget sjukhus boka mig för att jobba, trots jag enligt norska skattestaten fick göra det.
Som tur är fick jag skjuts av några vänner till Fredrikstad(de var på väg till Oslo för jobb). Vi hittade till slut kontoret, väl där tog det fem minuter för receptionisten att stämpla mitt papper, kolla mitt pass. "Japp, de er ferdigt vi skicker hem det till dei, näste tack!"
Jaha, då var det bara att vänta på tåget som skulle ta mig hem till Jönköping, via Göteborg. Då sjukhuset ligger intill järnvägsstationen tog jag mig en liten titt på en eventuell framtida arbetsplats.
Det blir till att lära sig lite norsk!
Ambulansinfarten till akuten i Fredrikstad. Jag får inte köra ambulans i Norge så jag har tänkt mig att jobba på olika akutmottagningar.
Mina norska kolleger har röda kläder, vi i Sverige kör i grönt. Lägg märke till att numret till SOS är 113 inte 112!
Ingången till akuten.
Förbjudet att stanna!
Bäst att vara på plats, snart är det min tur att åka.
Ett glatt avsked!
Min lilla tripp tog 12 timmar, allt för att jag personligen var tvungen att lämna ett papper och visa mitt pass. Försökte skicka passkopia bevittnat av polisen med min ansökan men det kom tillbaka. Har vi lika krångliga regler för folk som vill jobba i Sverige eller är det bara Norge som är lite byråkratiskt? För mig var det ett sk "I-lands problem", jag har ju ett jobb redan.
Nu en sista bild, vad är det för något?
Nu blir det en promenad på Dumme Mosse!
Daniel
Sin patines en el hielo-Bambi på Vätterns is
Hola!
Var lugna, dagens blogg kommer inte att handla om något rådjur som hamnat i fara på Vätterns is!
Tack vare kylan de sista veckorna har en liten bit av södra Vättern blivit isbelagd. I helgen var det första tillfället för folk att våga sig ut på isen, de flesta med skridskor och full skyddsutrustning men inte alla....
Har ser "Bambi", en spansk student som inte kan stå på sina ben.
Efter fredagsnattens jobb tog jag cykeln ner till Vättern för att kolla/fota lite, tyvärr hade jag inte mitt 70-200 objektiv med utan ett 400/5,6 satt på kameran.
Tog mig till hamnpiren för där var det lätt att komma ut på den fina isen. Lite mulet och grådassigt väder.
En grupp närmade sig. Säkert en av de organiserade turerna för dagen.
En ensamvarg
Friluftsfrämjandet från Nässjö, med ledaren väl utmärkt med flagga. Alla väl klädda, utrustade med isdubbar, "isstavar", extra kläder allt för att klara av ett eventuellt plurr i en vak. Förra gången isen la sig här vid Vättern hade vi massor av larm på folk som hamnat i vattnet. Många var faktiskt från utlandet, tyskar, holländare som ville pröva på att åka på Vätterns is. Upplevde det som om det inte riktigt hade den rätta kollen/respekten för isen.
Boende i trakten vet att Vättern är förrädisk, att isförhållandena kan ändras mycket snabbt tack vare strömmar och vinden.
Nu skall vi återvända till Bambi igen!
Nu verkar läget okej. Ni skulle sett dessa spanska studenter, de var som små barn, de sprang, halkade omkring, slängde isbitar på isen som gled iväg långt, tog en massa kort på varandra på isen och framför allt skrattade och njöt av att vara på isen.
När en grupp åkare passerade så följdes de av nyfikna blickar från spanjorerna. Ljudet från skridskorna och ljudet när isen "sjöng" facinerade dem.
En sv variant.
En grupp tyska turister kommer också ut på isen för att se och förundras av skådespelet.
Det får vara dagens sista bild, skall vara på jobbet om 25 minuter. Hoppas att det inte blir några isutryckningar idag, regn och ett par plusgradet ute brrr
Daniel

















































