Den 'ringnäbbade' i 'kungsan', m.fl..
***
Och det är då den Ringnäbbade måsen i Kungsträdgården i Stockholm som menas här.. Tittade efter den ytterligare en vecka tillbaks men såg ingen då, efter ett tips från Daniel S. som såg den under senaste helgen efter två försök.. Så jag gjorde också ett andra besök där igår, platsen ligger vid ett vanligt promenadområde för mig och då oftast under eftermiddagarna, i Kungsträdgården!
Och det tog nog bara 30 sek. från det jag lämnade Hamngatan, så fick jag syn på den 'misstänkte' måsen.. Tog några bilder snabbt på den för att bättre se näbben och det stämde bra! Gick sedan närmare och den verkade inte vara rädd för andra människor som stod närmare, men sen tog det nog bara 1 minut så lättade den ändå och försvann över de Japanska Körsbärsträden och såg ut att dra lite åt väst, sen försvann den ur sikte.. Gick sen vidare mot Norrström och Riksbron men såg den inte igen..
Ringnäbbade måsen som verkar bara ha setts 12 gånger i Sverige enligt Wikipedia..
Andra fåglar i Kungsträdgården..
Här ser Fiskmåsen till vänster ut att likaså ha lite svart ytterst på näbben.. kanske är den bara smutsig?
Många fåglar badade i det fina vädret..
Fortsatte min promenad bort mot Norrström och höll utkik efter den 'ringnäbbade' men icke.. Här en Silltrut på Karl XII pekandes österut mot sin tids problem.. Ryssland! Samma som även dagens problem, ingenting har alltså hänt på några hundra år..
Kanske borde höger hand peka mot väst, som kommit med stora problem sen Trump tillträdde.. T.o.m. den 'ringnäbbade' tycks ju ha flytt hit just från Nordamerika! 
Gårdagens temp. på eftermiddagen vid Slussen, väldigt lagom..
Allt fotat med Z50 II + Zdx 50 - 250 mm. Tack för mig!






















Hälsn!
HaD/Gunte..
Hälsn!
Självklart ger du/Jan inte upp :-) Du fortsätter tills du också får den där speciella måsen i lådan 👍
Med många vänliga hälsningar från Erik.