Att spegla det jag gillar.
En del design sticker ut..
men ändå inte! En balkong som har rätt design sticker ut i sin förmåga att smälta in i fasaden, utan att sticka ut.. Kort sagt, extremt snyggt! Sådant görs nog inte numera..
Götgatan, Södermalm, nära Skatteskrapan.
Tack för mig!
Inlagt 2015-02-26 11:59 |
Läst 3320 ggr. |
Permalink





Hej! Dan. Tack för medhållningen!
Hälsn!
Hej! Ja, det är fantastiskt så fint man byggde förr i tiden! Tack! Björn.
Hälsn!
Hej! Ingemar. Ja, man blir glad när man inser hur genomtänkt allt faktiskt kan vara, om man bara vill! Inga dussinbyggen där.. Tvärtom! Tack!
Hälsn!
Hej! Ja, det var verkligen vackert i eftermiddagsljuset som var där, dessutom verkade fasaden vara helt nyrenoverad! Tack! Bengt.
Hälsn!
Hälsningar Lena
Ha ha, hej! Lena. Jag bara väntade på att någon skulle ställa frågan.. :-) Jag har tyvärr ingen bild tagen snett från andra hållet, för där finns en liten gavel på balkongen med dörr, bakom stupröret. Från den här vinkeln och med det fina ljuset som var så flyter ändå allt ihop, så man anar det inte, antagligen också en del i den fulländade designen.. vill jag tro.. :-) Tack för din smarta kommentar!
Hälsn!
Snyggt var det i alla fall, här kan man då verkligen säga att det smälter ihop.
ing-marie
Hej! He he, ja det är tur att Lena skingrar mystiken.. Visst är detta snyggt, dom var allt bra duktiga förr! Tack! Ing-Marie.
Hälsn!