Fler bilder från 'Strömmen' och ovanför i Stockholm, och med något lite 'astrokombo'..
***
Motiv finns det så att det räcker och blir över är känslan, efter en hel del besök där i dec/jan. när det egentligen var som mörkast.. Men redan nu är det ljusare tider och inte samma 'tidspress' att utnyttja det fina ljuset där, det känns bra! Som vanligt så är det 'nya' Nikon Z50II+ Z 180 - 600 mm. som levererar, själv försöker jag bara hänga med..
Det blir en hel del 'måsfågel' de är extra fina att fånga i flykten, här en Gråtrut över Gamla Stan..
Rörhönan nära Djurgårdsfärjans anslutning vid Slussen, ser ut som den försöker hitta något ätbart i 'vattenlinjen' på bojen..
Några halvtama Kråkor ses alltid kajnära..
Mer av alla dessa Gråtrutar, ofta ihop med Skrattmåsar..

Nu blir det mycket Skrattmåsar 'också'..
Avslutar med de nervösa Stadsduvorna och några Storskarvar..
Tack för mig!

















































Hälsningar Lena
Hälsningar Lena
Hälsn!
Men vintrarna numera är väldigt växlande så vattnen här fryser till mindre än förr är min känsla, sen har ju staden också en 'matning' för sjöfåglarna nära Strömbrons norra fäste, det lockar också en hel del fågel.. Så 'Strömmen' är ett bra område om man som jag har en ny kamera att testa AF med, kan inte tänka mig nån bättre plats! Tycker kameran klarar AF på flygande fågel riktigt bra och med 'långa' Z 180 - 600 mm. som med Z50II ger upp till 900 mm. ger ett trevligt perspektiv i bilden, känslan blir lite att man 'flyger med' fåglarna istället för att bara titta på dom.. Månen som bakgrund blev extra bra, där sista månbilden är beskuren så mycket som det går rent kvalitetsmässigt, och har en bredd på 2000 pixlar som jag brukar mata in mina bilder med. Tack!
Hälsn!
och kloak tömningen satt ju som en smäck ;)
HaD/Gunte..
Hälsn!
Måsfåglar är ofta underskattade. Lika vackra som många andra arter.
Läckert med månen
Ing-Marie
Hälsn!
Hälsningar, Bjarne
Hälsn!