Tillvarons fångade bilder..

Att spegla det jag gillar.

Nu är det definitivt!

Att våren kommit med stormsteg! Gjorde ett besök ute vid Isbladskärret längst ut på Djurgården igår i hopp om mer vårtecken än de få jag redan sett. Och den förhoppningen infriades mer än jag hade förväntat mig! Allt inramat av ett fantastiskt väder! Isbladskärret är en lättillgänglig liten fågelsjö ute på Djurgården som brukar bjuda på de flesta andarter lite längre fram under våren. Ett litet kärr "känt" från förra vårens direktsändningar av "Mitt i Naturen" på TV, där dom alltid sände från stranden där.

Såg mina första Blåsippor igår i närheten, första Staren som dessutom sjöng en del, första Tofsvipan, första Vitkindade gässen, första Grågässen, första Sångsvanarna som dessutom visade upp sig nära! Kort sagt en riktigt fin vårdag!

Djurgårdsbrunnskanalen där Blåsipporna sågs straxt intill träden till vänster.

Årets första sjungande Stare.. men lite suddig..

De första Vitkindade gässen..

Tofsvipan..

Och så Hägrarna förstås, där var det full aktivitet i kolonin..

En del Knipor kunde ses..

Men framför allt var det Sångsvanarna som bjöd på sig.. För några årtionden sedan så var det en vildmarksfågel, nu står jag 10 meter ifrån och dom är inte speciellt berörda..

Första Grågässen för mig kunde också ses..

Lite mer Hägrar, sett från Isbladskärrets södra sida.

Tack för mig!

Postat 2015-03-12 11:10 | Läst 1642 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Inte alla sitter på kontor..

En del måste ju ut och göra själva jobbet också.. Man får kanske ändå vara glad att det inte är just jag.. :-)

Renovering av gamla tågbron över Årstaviken.

Renovering av gamla "Miljonprogramshus", vid Drakenberg på Södermalm.

Säkring av nedfallande material från en fasad, vid Hornstull.

Tack för mig!

Postat 2015-03-10 13:01 | Läst 1638 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Bland blommor och bin..

Idag bjöd Stockholm på +16°... Varmast sedan man började mäta hörde jag också.. Då är det svårt att sitta inne! Det fick bli en liten lagom runda i Tantolunden, och sedan lite ytterligare promenad utefter strandpromenaden mot Årstaviken.. "Standardformulär 1A" vid fin väderlek, det brukar aldrig vara fel, så ej heller idag!

Upp på "berget"..

Där finns diverse vackra gamla stammar, oftast är det Lönn.

Här hörde jag ett välbekant fågelläte, som jag inte hört sedan i höstas.. Stenknäck!

Dom håller gärna till i lunden av Lönnar.

Kamouflerad Lönn..

Elefantfötter..

Även vissa tak var rejält gröna..

Rejäla spindelnät kunde nu också ses..

Och en hel del grönska börjar nu röra på sig..

Saffran..

Utefter strandpromenaden var det ovanligt mycket med folk..

Tack för mig!

Postat 2015-03-08 22:20 | Läst 1477 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Gick lite på stan..

Hade ett ärende på Kungsholmen idag, så det blev lite promenerande vidare mot Fridhemsplan och sedan Fleminggatan ner till Vasagatan. Vid Centralen blev det T-bana hem från T-Centralen, har ett knä som krånglar lite, hade annars tänkt mig en promenad hela vägen hem..

Här är lite "ströbilder" från min tur idag..

Buss 4 mot Fridhemsplan..

Det gamla Posthuset vid Sysslomansgatan på Kungsholmen, okänt om det används för post idag.. jag tror inte det! Säkert K-märkt..

Fint med ett konkavt hörn på fastigheten.. 

St. Eriksgatan, innan Hantverkargatan.

Gammal kemtvätt, med gammal skyltning..

Nu börjar även gamla pärlor röra på sig..

Utsikt från Gyllene Måsen på St. Eriksgatan..

Vissa har lite udda jobb..

Grrr...

Det går att bygga snygga moderna hus också.. här med ett konvext hörn..

Ligger på Fleminggatan.

Vasagatan

Det gamla vackra Centralposthuset på Vasagatan. Där finns dock ingen Post numera..

Här mittemot Centralen byggs nytt.. återigen ett hotell, med många fler våningar än det förra..

Mot Hornstull..

Via Slussen..

Tack för mig!

Postat 2015-03-07 23:47 | Läst 2030 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

Vaknade för tidigt..

Idag ville inte kroppen/knoppen sova längre än till straxt efter 06:00, vilket "jag" egentligen vill och behöver.. Satte igång radions Naturmorgon på P1 med svag volym, det brukar vara trevligt att ligga och dra sig till.. Hörde där talas om ett foto som var något helt unikt, som skulle finnas på programmets hemsida, vilket fick hjärnan min att lägga detta på minnet. Måste kollas upp!

Och nog måste väl detta foto vara helt unikt!

 http://sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx?programid=406&grupp=4254&artikel=6110823 

Tack för mig!

Postat 2015-03-07 11:39 | Läst 1466 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera
Föregående 1 ... 214 215 216 ... 240 Nästa