Tillvarons fångade bilder..
Cyborgar i mitt närområde..
Det är inte varje dag man ser en 'Cyborg' i verkligheten, men idag gjorde jag det.. 'den' såg avancerad ut, kanske man ska vara försiktig när man möter en.. fick den känslan! Sett uppe på berget i Tantolunden.. fotat idag med Z50 + FTZ + 80-400 mm.
Man kan möta mycket fint här, men det bjuds ibland också på ovanliga möten här i Tantolunden.. Kanske är det nått nytt hemligt 'AI vapen' som testas.. Hmm..
Även en Cyborg behöver servas..
I`ll be back.. typ..
Nyårsdagen, med naturens egna fyrverkeri..
Nyårsafton var det en del fyrverkerier i närområdet här, men inget slog ju nyårsdagens fyrverkeri vid solens nedgång! Något som många fick ta del av har jag förstått.. Här gick de flesta nyanserna i en orange/gul ton och inte med så mycket rött, men det varierade säkert också.. Enligt meteorologerna så berodde den ovanligt vackra solnedgången på en 'smutsig' luft full med partiklar.. föroreningar nere från kontinenten.. Själv var jag nere vid strandpromenaden utefter Årstaviken när solnedgången började och kunde sätta mig på en bänk där och njuta av skådespelet, och det var många som stannade upp här.. Märker vid redigeringen att det här var svåra färger för kameran att ta in, nyanserna finns inte riktigt i RAW-filerna, jämfört med hur mina ögon uppfattade det hela.. så de här bilderna blev redigerade 'efter bästa förmåga'.. men helt nöjd är jag inte! Fotat med Z50 + FTZ + 28-300 mm. som då blir 42-450 mm.
Här märkte man att det kan nog bli fint..
Hemma 20 minuter senare så låg ljuset fortfarande delvis kvar..
Tack för mig!
Promenadfoton..
Jag gör ju det nästan varje dag, promenerar alltså.. och just Nyårsafton bjöd på ett makalöst fint väder här i Stockholm och eftersom solen står så lågt så är en promenad runt Riddarfjärden extra fint, där flödar solen även när den står lågt som nu.. men jag utökade den promenaden även med Skeppsbron och Norrström, och det blev då ett motsols varv runt fjärden. Och det blev den 'lättpromenerade' Z50 + FTZ-adaptern + 28-300 mm. som jag använde mig av, som då blir 42-450 mm. Det täcker mycket av eventuella motiv under en promenad.. Och här fotar jag det som är intressant och vackert och kanske lite komiskt ibland.. konstigare än så är det ju inte! Och det blev en del bilder under den här fina Nyårsaftonen..
Många turister intar lite spännande poser vid fotografering..
Vacker Skrattmås i vinterdräkt fotad vid Norrström..
Mälaren bjuder i år på högt vattenstånd efter allt tidigare regn speciellt i västra Svealand, men har nu börjat att sjunka! Men fortfarande strömmar det mycket vatten under Norrbro.. detta brukar forspaddlare ofta utnyttja..
Sen gick jag vidare mot Riddarfjärden.. Mycket turister även nu vid nyår..
Lunchen blev två Kabanoss med bröd och en Pucko vid macken nedanför Kungsholms torg.. där observerades denna Gråsparv som bara satt där på ett räcke och observerade omgivningen.. slängde till den en liten brödbit, men den bara tittade på den och satt kvar..
Skinnarviksberget på Söder var det många som promenerat till för att se på solnedgången..
Tack för mig!
Övervintrare..
Gick en sväng idag via Skeppsbron och Norrström, och sedan mot Riddarholmen och vidare mot Södermalm och hemåt i Stockholm, då med mestadels hyfsat med blå himmel.. det ni! Och det som överraskade mig var att det fanns två Tornfalkar i Riddarholmskyrkans torn.. som att höst och nuvarande vinter (hittills en svag sådan) inte berör dom alls.. Själv har jag inte sett dom där sedan i somras.. En ytterst trevlig vinterobservation i alla fall! Fotat när solen redan hade gått ner.. med Z50 + 80-400 mm. och lägsta ISO på dessa bilder är 10 000.. att ha i åtanke! Kanske jag återkommer dit imorgon med 'lägre' ISO.. det ska tydligen bli en del sol imorgon också..
Riddarholmskyrkans torn, halvvägs upp på södra sidan.. här fick jag syn på något..
Och plötsligt fanns det en Tornfalk till..
Tack för mig!
Vissa gillar nötter..
Andra tycks gilla ett dopp straxt innan Jul.. troligen gillas båda lika mycket! De här aktiviteterna fotades här i mitt närområde Tantolunden och dess närhet i Stockholm, straxt innan Jul..
Aaah.. nötter! Gillas av Nötskrikor..
Bad.. det gillar Gråsparvarna året runt!
Uppe på berget fortsätter fler arter med sina bad.. här en Björktrast.
Även en Koltrast är ner och känner lite på vattnet..
Ute i Årstaviken simmar en dam omkring helt oberörd.. 2 dagar innan Julafton..
I lunden växer det fortfarande Rosor..
Annars så ska det väl vara Juletider, även om man inte tror det när man ser naturen här just nu.. Tack för mig!
































































