Att spegla det jag gillar.

Lite 'djurliv' runt Riksdagshuset i Stockholm..

***

Bor man i Stockholm och gillar att fota både fåglar och andra 'djur' samtidigt med promenader runt i staden, så är områdena runt Helgeandsholmen och Stadsholmen med tillhörande Riddarholmen ofta ett givet val. Jag promenerar nog förbi i olika riktningar där kanske tre gånger i veckan den här årstiden, bara det inte regnar på 'tvären'.. Mycket sol och lite för varmt funkar ändå rätt fint då det ofta finns skuggade trottoarer på någ0n sida av stadens gator att välja..

Runt 'holmarna' i första stycket så finns det mycket vatten, som i sin tur lockar fåglar som trivs i dessa vatten, t.ex. 'Riksdagshägern' och även som här en Gråsäl ända in till 'bommen' under Riksbron som reglerar vattenståndet i Mälaren, då ihop med också andra öppningsbara flöden, men just nu så är det endast flödet i Norrström som används lite

och som kanske lockat hit den här Gråsälen, ihop med dess nyfikenhet då.. Har sett Gråsälen här vid två olika tillfällen nu, med en veckas mellanrum så nånting där gillar den.. Senast jag gick förbi  för två dagar sen så såg jag den inte, men det betyder inte att den inte är kvar, men sågs inte när jag passerade..

Börjar med en del bilder på 'Riksdagshägern'..

             

**

       

Här försvinner den upp till taket på Riksdagshuset där den ibland sitter, eller bara över från Stallkanalen här, till Norrström och Riksbron istället..

**

Riksbron, där även Drottninggatan med alla turister (så här års) börjar.. Det är även här Gråsälen håller till, nedströms 'reglerbommen', och även Hägern står på bommen här ibland!

             

Sen kom plötsligt en Storskarv flygandes lågt och Gråsälen blev skrämd.. Och även jag lämnade..

Allting här fotat med Nikon Z50 + F 300 mm. PF eller F 28 - 300 mm.     Tack för mig!

Inlagt 2024-07-26 12:40 | Läst 795 ggr. | Permalink
pdahlen 2024-07-26 18:22
Va fint med djurliv inne i stan, 2-3 gånger i veckan det är ungefär det jag är i Utvälinge när det är rätt väder. Kul med en gråsäl. Fina bilder
Svar från ehrsa 2024-07-27 13:41
Hej! Peter. Ja dessa fåglar och även nån gång en Gråsäl som här (har sett säl här även tidigare år) gör ju att jag oftast väljer att låta en kamera hänga med på promenaderna.. Det verkar ju ibland finnas nån slags 'naturlag' att har man inte kameran med ett något så när 'lämpligt' objektiv med, så händer det ofta något 'extra'.. Det är då Iphonen får rycka in, om man nu kommer ihåg den.. Men med Z50 och något. Zdx objektiv så är det alltid lätt att bära med, Zdx 50-250 mm. ger ju 375 mm. i brännvidd och levererar riktigt bra bilder! Vikten blir bara 855 g. ihop med Z50 då..

Promenaden förbi de här områdena runt Gamla Stan är en bonus på den 'dagliga promenaden', förmodligen finns det knappt nått bättre stråk att röra sig utefter här i stan, känns som det ofta finns nått att 'dokumentera'.. Och det gäller nog egentligen mer under andra årstider än sommaren som nu, nu är det egentligen rätt lugnt, men kanske lite för mycket turister en period just nu, känns som dom har ökat efter pandemin, och det beror nog mycket på vår svaga krona.. Tack!
Hälsn!
Stican 2024-07-27 08:45
Roligt reportage om "Riksdags-hägern" som ganska ogenerat rör sig ganska nära folk att det finns en Gråsäl där visste jag inte men det var kul att du fick några bilder på hen plus Skarven som dök upp. Fina bilder som du visar
Ha det gott/Stig
Svar från ehrsa 2024-07-27 14:07
Hej! Stig. Visst är det trevligt med 'individer' bland djuren, så som Hägern här, om det är samma individ som jag såg här för första gången för kanske 4 år sen, det vet jag inte? Men det känns så, den verkar 'hemtam' här på något sätt och har vissa favoritplatser den oftast står på, Men faktum är att jag troligen såg två olika hägrar här när häger 'nummer två' fotades i de sista hägerbilderna ovan.. Då hade jag just varit vid Riksbron och sett en häger just där, sen när jag gick raka vägen till Stallkanalen så stod det ju en häger också där, som då fotades och visas med de sista hägerbilderna i bloggen ovan.. Har svårt att tro att den 'första' hägern vid Norrström hunnit över till Stallkanalen och även börjat spana efter fisk där, när jag anlände dit..? Har inte sett två (ev.) olika hägrar sen dess.. Tiden får utvisa, min känsla är att 'Riksdagshägern' trivs bra med att vara 'solo' runt Riksdagen här..

Gråsäl nedströms Helgeandsholmen har jag sett och även fotat förut, kanske redan för 10 år sen eller mer, och senast för två år sen så såg jag nån slags 'konstinstallation' straxt utanför fågelmatningen vid Norrström, där en vit boj bland kanske 20 andra bojar, som då rörde sig onaturligt jämfört med övriga bojar, ungefär som ett 'flöte' när man metar abborre och något verkar 'nappa'.. Jag misstänkte Gråsäl då, och mycket riktigt! Några sekunder visade den sig.. Stod beredd med mobilen sen, men jag tröttnade efter 5 minuter och fortsatte promenaden hemåt.. Bengt Gustavsson har ju en blogg för nått år sen där han fotat en säl mellan Riddarholmen och Stadshuset i Riddarfjärden, så just den hade lyckats ta sig in i Mälaren t.o.m.. Det kanske är den sälen jag fotat här? Kul i alla fall! Tack! Ha det så bra!
Hälsn!
Lena Holm 2024-07-27 11:13
Så kul när hägern sitter på broräcket! Vi var i Stockholm igår men jag missade helt att vi skulle ha kollat efter sälen. Fint att du visar den. Jag hade ju ändå inget lämpligt objektiv för sälfoto med mej. Djurlivet är intressant, även i storstan.
Hälsningar Lena
Svar från ehrsa 2024-07-27 14:28
Hej! Lena. Ja, den här hägern visade sig lite extra mycket för fler än bara 'mig'.. Men jag är osäker på om det kanske vid just det här tillfället kanske fanns två olika individer runt Riksdagshuset..? Jag kom precis närmsta vägen från Norrström/Riksbron där jag oftast ser 'Riksdagshägern' stå, viket den gjorde.. Sen står det troligen en till här vid Stallkanalen och försöker fånga en fisk.. Tiden får utvisa framöver om det kanske finns två hägrar här nu för tiden.. 'Ordinarie' Riksdagshäger verkar annars trivas att vara själv här! Gråsälen går faktiskt att fota även med en mobil, tror jag har nån opublicerad bild på det, men det är alltid bättre med en riktig kamera.. Områdena här runt de olika 'holmarna' och mötet mellan 'sött & salt' kan bjuda på många motiv, också oväntade såna, har ofta känts som en 'bonus' att gå förbi där! Sämst är kanske sommartid, bäst är nog 'vårvintertiden' eftersom det alltid finns öppet vatten här, nånstans.. Tack!
Hälsn!
Vibybo 2024-07-29 14:50
En härlig samling! Att gråsälar är nyfikna har jag noterat några gånger då jag ensam promenerat vid havet och en säl har studerat mig noga stående i vattnet, inte så långt bort. Hägern ser ut att ha ett bra liv, ganska skyddat egentligen, men ingen fru häger än så länge?
Svar från ehrsa 2024-07-29 18:12
Hej! Stefan. Ja, jag har ofta sett Gråsälars nyfikenhet när jag brukade besöka en koloni på hösten i Stockholms ytterskärgård, som lämpligt nog heter 'Sälberget'.. Ligger här, zooma gärna ut så ser du massor av säl även på Inre Bådarna straxt NV om Sälberget här: https://kartor.eniro.se/?c=59.065912,18.801790&z=20&l=hybrid&g=59.065912,18.801790

Ofta när jag bara puttrat sakta förbi med min gummibåt runt kobben, så har jag haft 10 - 20 sälar som simmat kanske 20 m. efter mig, så speciellt rädda är dom inte, däremot nyfikna.. Efter 15:e augusti så upphör 'sälskyddet' och man kunde besöka dom, om vädret tillät det.. Det gick inte alla höstar som jag hade båten, det är ett extra väderutsatt läge! Kul att du också sett en del säl! Att se Gråsäl 20 m. från där Drottninggatan börjar mitt i Stockholm ger staden en viss 'kvalitetsstämpel' tycker jag!
Jag gissar att den här hägern trivs här, den har lärt sig sina speciella platser att ta fisk här, har några såna exempel där den faktiskt tar fisk, men de kommer i en senare blogg.. När de sista hägerbilderna togs i bloggen här vid/nära Stallkanalen så hade jag nyss sett en häger på andra sidan Riksdagshuset vid Norrström, så det kanske fanns två individer här.. Tiden får utvisa det! Tack! Hälsn!