TheInvisibleJackal
Nyrebäckens vatten
I mitt förra inlägg befann vi oss i Möllegårds naturreservat för att fota backsipporna igen. Den här gången hade vi med lite fika också. Vi hittade en bänk i bredvid Nyrebäcken som rinner igenom reservatet. Jag satt där och tittade på bäcken och tänkte att den kanske kan finnas en bild här. Efter fikat började jag titta efter någon tänkbar komposition. Jag fastnade ganska tidigt för en hög med torra grenar som låg på vattnet. De blev i det orörliga vattnet till en intressant spegling. Efter lite prövande fram och tillbaka tog jag den här bilden.
TheInvisibleJackal
Åter till backsipporna
Kristi Himmelsfärd var det dags igen för ett återbesök hos backsipporna vid Möllegårds naturreservat. Det var lika fantastiskt som förra gången, kanske till och med lite bättre. Fler backsippor hade slagit ut och del hade börjat vissna och få de där intressanta plymerna som spretar åt alla håll.
#2
#3
#4
#5
#6
#7
#8
TheInvisibleJackal
Laxvik
Ännu en gång har jag besökt min speciella sittplats ibland klipporna denna majmorgon 2018. Det är en behaglig, nästintill vindstilla morgon. Jag sitter bara och njuter av stillheten. Kameran är uppställd och redo. Med kikaren spanar jag ut över havet. En storskrakehane simmar ut från en sten som dolde den.
#2
Ett litet ejdersträck drar nära förbi. De är inte alls i närheten av hur många de kunde sträcka förbi för 10-15 år sedan. Att se riktigt stor ejdersträck som sträcker tätt över havet är något jag saknar.
#3
Några sjöorrar har drivit närmare land. Det är inte ofta man kommer dem så här nära.
#4
Några skedänder med sin speciella och lättigenkännliga profil sträcker förbi.
#5
"Det var den största mussla du kan tänka dig. Ungefär så här stor."
#6
En ensam ejderhona uppvaktas av grupp hannar som turas om att lägga huvudet bakåt och "åaa". Ett läte som skvallrar om hav och kust.
#7
Ytterst försiktig har en ängspiplärka funnit någonstans att sätt sig.
#8
Gråtrut betraktar mina förehavanden under morgonen.
TheInvisibleJackal
Ägretthäger
Första gången jag såg en ägretthäger måste ha varit 1983 vid Store Mosse i Småland. Det var mina hemmamarker på den tiden. Jag trängdes uppe i stora tornet med andra skådare och långt borta syntes den som en vitt prick. Inte ens med hjälp av blykowan blev den vita pricken så mycket större. det gick att se att det inte var en svan, men något mer detaljerat än så var omöjligt på det avståndet.
Då var det en stor sällsynthet med ägretthäger. Nu vet jag inte hur många jag har sett ägretthäger. Den har blivit allt vanligare och sedan bra många år tillbaka ser jag den årligen. Det har till och med sträckt ägretthägrar över tomten vid några tillfällen.
Den är dock inte alltid som det är möjligt att få bilder, men en majkväll 2018 vid Trönninge ängar klev en ägretthäger plötsligt fram ur vassen vid ängarna och höll sig på hyggligt fotoavstånd.
#2
#3
#4
Den går där lugnt och spanar som hägrar har för vana att göra.
#5
#6
#7
#8
Plötsligt är det något som skrämmer den och får den att ta till vingarna.
#9
En annan stor vit fågel - knölsvanshanen - simmar förbi. Förmodligen för att ta sig en närmare till på den vita främlingen.
#10
Ägretthägerns berömda ägretter fladdrar i vinden.
#11
En gråhäger, även den ute efter fisk går sakta fram i vattnet.
#12
Det går inte att låta bli
#13
att undra vad som
#14
skulle hända om dessa förnämliga fiskare möttes öga mot öga.
#15
Ägretthägern bestämmer sig för att lämna landbacken.
#16
Gråhägern bryr sig inte så värst mycket om vad dess kusin tar sig för. Upptagen som den är av sitt fiskafänge.
#17
Ånyo spanar ägretthägern efter fisk.
#18
Gråhägern smyger fram. Idogt spanande den med.
TheInvisibleJackal
Backsipporna i Möllegård
I helgen var jag och min fru vid Möllegårds naturreservat norr om Halmstad. Syftet var att fotografera backsipporna som växer där. Vi kom dit på eftermiddagen och som tur var hade Ricardos fortfarande öppet. Hos Ricardos kan man nämligen köpa hemgjord italiensk glass. En perfekt start innan man ger sig ut i reservatet och fotograferar.
När vi kom fram till stället med där backsipporna växer lyste det lång väg. Det var sippor överallt. Eftermiddagssolen lyste upp dem mellan molnslöjorna. Vi kom att ägna över tre timmar att fotografera backsipporna. Det var nära på svårt att sluta fotografera. Det blev därför en hel del bilder.
Jag har inget renodlat makroobjektiv och jag känner inte heller att jag saknar ett. Eftersom jag gillar att fotografera landskap, skogsmiljöer och träd griper jag mig an fotograferandet av backsipporna på samma sätt som om de vore små miniatyrträddungar.
#2
#3
#4
#5
#6
#7
#8
#9
#10
#11
#12
#13
#14
#15
#16
#17
#18
#19
#20
#21
#22
TheInvisibleJackal

























































