Att spegla det jag gillar.
En runda runt viken..
Då är det Årstavikens NV-del och Tantolunden som fick bli dagens promenad, efter att det ruggiga snöblasket försvann straxt efter lunch.. Man undrar hur många gånger den snö som kommit, straxt efter försvinner i blidväder, denna säsong..? Nu kommer det tydligen mer snö igen på lördag, vilken gång i ordningen har jag tappat räkningen på..
Nytt eller gammalt?
Röd betong eller Mekano..?
Själv är jag uppväxt med Mekano, som jag och brorsan fick efter vår far, från när han var ung..
Undrar vad de som en gång var fastboende här på Årsta Holmar hade valt..?
Nära bäcken nedanför Årsta Gård.
Staket i Tantolunden.
Vålnaderna nere vid Årstaviken is back..
Tack för mig!
Inlagt 2015-01-29 22:36 |
Läst 3328 ggr. |
Permalink










Hej! Tack! Björn.
Hälsn!
Hej! Mekano var kul att bygga med som barn! Minns att vi byggde lyftkranar och annat med dessa metallbitar, säkert en bra teknisk pedagogik. Tack! Ingemar.
Hälsn!
Hälsningar Lena
Hej! Lena. Nä, Mekano var nog mycket en "killgrej" på den tiden.. Nu vet jag inte om det ens finns nått liknande? Kanske Lego? Tack! Lena.
Hälsn!
Hej! Höll på att gå förbi staketet så jag fick backa tillbaks lite när jag insåg att det faktiskt var rätt fint..! Tack! Yvonne.
Hälsn!