Ögonblick
Blandade vårbilder
Hej!
Numera följer kameran med överallt, i bilen, på promenaden med frun, cykelturerna till och från jobbet. Får se hur länge det håller på så här.
I fint morgonljus med spröda härligt ljusgröna blad.
Samma morgon, en sånglärka. Satt i bilen vilket möjliggjorde bilden, annars hade den flugit sin kos direkt.
Nu knoppas det, fulla av liv!!
Försökte fota några humlor bland alla dessa blommor men de blev inge bra så här lite sköna blommor i stället.
Ha en skön vårkväll!
Daniel
Bildtest
Hej igen!
Då ska jag testa hur det går med mina bilder.
En mindre strandpipare från förra sommaren.
Daniel
Hur får jag klickbara bilder på bloggen?
Tjena!
Två gånger har jag "lyckats" med att få klickbara bilder på bloggen senast i februari. Jag vet inte hur men skulle gärna veta.
Bilderna kommer ofta mer till sin rätt i ett större format.
Tacksam för hjälp!
Daniel
Vid Munksjöns spegel
Hej!
Jag längtar ut, ja ut i naturen. Jag vill gärna skåda fågel och fotografera mera men....
Det funkar inte, jag kan inte bara släppa allt och göra precis som jag vill men...
lite sömn kan jag "offra". Jag går upp någon timma tidigare så hinner jag med lite skådning och lite fotografering.
Bilderna är från påskaftons morgon, solen har precis gått upp och allt är lungt och stilla. Än har inte alla motormässans besökare orkat sig hit, än är det inga burnouts, spinn mm.
Det är bara jag och några fåglar.
Delar av dessa byggnader skall rivas för lite hyreshus.

Skorstenen.

Upp och ner eller?

In i väggen.

Skedänder som söker mat.

Dubbelt av allt.

Munksjö AB delar av fabriken i alla fall.

Hälsohögskolan, den grå byggnaden. Där började jag min "bana", inom vården på biträdesutbildningen vi "samvetsömma" skulle få inför vår vapenfria tjänst.

Kan det vara direktörens motorbåt?

I stort sett hela fabriksområdet.
Det var allt för i kväll. Skall vara hemma med sjuka barn i morgon så jag kanske hinner med lite mer bilder i morgon.
Daniel
Bordtennis för första gången
Hej!
I ungdomens hus(KFUM) Jönköping spelades det ikväll semifinal i damernas SM i bordtennis. Taberg mot Mälarenergi från Köping. Mälarenergi skall tydligen vara stora favoriter.
Jag skulle egentligen bara hämta min grabb som går på sportkonfa här, när jag såg att det spelades bordtennis. Lite nyfiken gick jag in och kollade, då kameran var med(skulle egentligen plåtat grabben) passade jag på att ta lite bilder. Inte direkt någon bra förberedelse men lite kul och testa att fota en ny sport.
Så här kommer några bilder:
Jag har tyvärr ingen koll på vad de heter.

Taberg har röda tröjor och svarta byxor.

Blicken e på bollen.

Glad och avspänd.

Väntar på serven.

Nätrullare som går in för Taberg.
Med lite bättre förberedelser och mer positionsbyten, andra vinklar hade det nog blivit bättre bilder. Ganska mörk hall, krävde högt ISO sedan var de grymt snabba tjejerna så det var svårt och hänga med.
Heja Taberg!
Daniel





