Tillvarons fångade bilder..

Att spegla det jag gillar.

Oj, plötsligt fanns Julen där..

Tecken på att Julen snart kommer det har jag ju sett en tid.. Tror jag smuttat lite på Julmust i två månader nu.. Men just idag blev det påtagligt trots att det väl inte är förrän kommande helg som det är första advent! Gick hem från Stockholms city idag, och passerade Gamla Stan, och där var det full Julmarknad på Stortorget.. trodde att Julmarknader drog igång vid första advent.. så plötsligt hamnade jag i lite Julstämning där, och det fick bli lite glögg och pepparkaka, innan jag gick hem.. Här förevigat med Z50 + Z DX objektivet 16-50 mm.

Lite Julpynt vid Sergel..

Hmm.. en chokladvinst en måndag..

Säkert härifrån som chokladen kom..

Glögg och pepparkaka fick det bli..

Sen gick jag hem..     Tack för mig!

Postat 2019-11-25 23:20 | Läst 2643 ggr. | Permalink | Kommentarer (17) | Kommentera

Bilder från närområdet..

Det var i onsdags som november bjöd på ett extra fint och stilla väder här, det kändes nästan lite overkligt efter veckor av olika nyanser i grått.. Själv promenerade jag då sakta en runda i mitt närområde Tantolunden i Stockholm, en runda ihop med min nya kamera Z50 + 80-400 mm. som är en lätt och högt kompetent 'kombo', den kombon ger mig hela 600 mm. brännvidd! Har nu haft kameran i knappt 14 dagar, så varje gång jag går ut med kameran så känns det som jag fortfarande är i en 'testfas'.. Och hittills har den överraskat mig positivt på alla sätt! För mig var det 'cropfaktorn' x 1,5 att kameran är liten och lätt, och att den med FTZ-adaptern är fullt ut kompatibel med mina tidigare Nikon F-objektiv, som är det som var anledningen att jag valde att införskaffa just den här kameran.

Så här är lite blandade bilder från min fortsatta promenad den här fina onsdagen..  Solen står lågt nu, även om den egentligen skiner..

En ensam Sparvhök låg och 'skruvade' en bra bit ovanför mig..

På södra sidan av 'Tantoberget' så lyser solen extra länge när solen är på väg ner.. det ger ofta ett fint ljus! Här en av Tantos trevliga Nötskrikor, som inte är speciellt skygg heller..

Växterna belyses ofta som en spotlight här på södra sidan av berget, medans bakgrunden är obelyst..

Här finns också några aktiva fågelmatningar där just idag mestadels 'Tantos' kråkfåglar tog för sig.. här en av Skatorna..

Och då är det Jordnötter som lockar..

Straxt intill satt en Kråka och försökte få lite nötter även den..

Sen dök även Nötskrikan upp och visade sig fint..

Skatan kom tillbaks..

'Lärken' är extra fin i sent eftermiddagsljus..

En Gråsparvshane sitter och njuter i det sista eftermiddagsljuset..

Även en vacker Kaprifol sträcker sig upp mot ljuset..

Nedanför Tantoberget vid Årstaviken.. Liljeholmskajen på andra sidan..

En snubbe mitt i steget..

Tack för mig!

Postat 2019-11-24 12:59 | Läst 2176 ggr. | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

Blöt blötare blötast contest..

Badande fåglar gillar väl alla att se.. känns som dom nästan tävlar i att se blötast ut.. I onsdags så hade jag ett överflöd av badande fåglar i det tillfälligt så fina vädret, och det kändes att antalet badande var fler än vanligt! Så här är ett antal badbilder tagna här bland kolonilotterna i Tantolunden i Stockholm. Fotat med en Nikon Z50 + 80-400 mm. zoom som då blir ett 120-600 mm. zoom, en kombination som är väldigt trevlig och lätt att gå runt med, dessutom fungerar det fint!

Gråsparv en varm höstdag i november.. kanske en vinnare, ser ut att öva fjärilssim..

Ser rätt så blöt ut..

Lite till..

En medtävlare..

Men jag lär vinna..

Hon kan få lite stänk av mig.. har vatten i örat också..

Avgjort.. eller..

Flyga går ju i alla fall..

Nya deltagare..

Ännu fler..  men vattnet börjar ta slut..

Gråsparvar och en Pilfink..

Tror den här sparven vann denna omgång..

Publik.. ihop med mig!

Sen kom nog vinnaren.. och körde lite fjäril han också..

Men bytte plötsligt bassäng.. till en med mer vatten..

Slutfinalen på showen..

Trött vinnare av 'Blöt blötare blötast contest'..  Blåmesen hängde kvar länge vid bassängkanten och njöt av vinsten..

Tack för mig!

Postat 2019-11-22 23:26 | Läst 2603 ggr. | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

Smygen i lunden..

Och då menar jag en Gärdsmyg här i mitt närområde Tantolunden i Stockholm. Den här individen uppmärksammade mig med att sjunga längre strofer av sin vårsång.. hur fint var inte det.. nu i mörkaste november! Men den här onsdagen sken faktiskt solen i stort sett hela dagen, dessutom var det vindstilla och milt, så det var väl därför den sjöng vårsånger.. Så här vackert låter den, en sjungande Gärdsmyg. Bara 10 meter från Gärdsmygen fanns det en Rödhake som också hade en del läten för sig, men den blev tyvärr aldrig fotomässig.. Bilderna här är fotat med min nya Z50 + 80-400 mm. zoom som då blir 120-600 mm.

Så här är lite bilder på Gärdsmygen som satt uppe på en häck i kanske 10 sekunder..

Tack för mig!

Postat 2019-11-21 12:25 | Läst 1340 ggr. | Permalink | Kommentarer (14) | Kommentera

Sex månader kvar.. idag!

Det är då det händer.. det blir sommar! Att minnas..

Men det finns mycket fint att fota nu också..     Tack för mig!

Postat 2019-11-20 17:30 | Läst 985 ggr. | Permalink | Kommentarer (8) | Kommentera
Föregående 1 ... 72 73 74 ... 239 Nästa