Nystart med bloggande på fotosidan från hösten 2013. Dessförinnan relativt inaktiv sedan våren 2012. Rensade då bort allt från mitt tidigare medlemskap som startade 2003. Här kommer fortsättningen. Men vänta dig inte dagliga blog-poster, det har jag inte tid med.
EMAKS BETRAKTELSER 311/Konkav...

Carl Zeiss (West Germany) Ultron 1,8/50mm, fotograferad med Carl Zeiss Jena (DDR) Pancolar 1,8/50mm, tidig Zebra-version med 9 bländarblad och Thoriumglas. Båda är väldigt fina gluggar som fungerar utmärkt till moderna digitala maskiner med elektronisk sökare. Bilderna från sjön tagna med Ultronen på full glugg.

//
Inlagt 2018-11-26 21:19 |
Läst 3951 ggr. |
Permalink

Den är fin och verkar ha jämn och bra upplösning även "wide open":-)
Pancolaren 1,8/50mm i den första versionen är ett klassiskt dubbel-Gaussobjektiv. Professor Harry Zöllner räknade – han kom från Voigtländer och tog över Zeiss beräkningsbyrå i Jena år 1946.
Thoriumlinser kan bli kraftigt gula om dom förvaras länge i mörker. Jag hade ett 1,4/50mm från VEB Carl Zeiss JENA som inte gick att fotografera med, utan som måste åtgärdas.
Det är långvarig bestrålning med UV-ljus som gäller. Jag monterade ut dom aktuella linselementen och ställde dom i stark aprilsol (tidigvåren är bra då luften ännu är sval så att linselementen inte blir för heta). Det tog ungefär 15 timmar så var linserna helt transparenta.
Om man sedan förvara objektivet så att det träffas av lite ljus hela tiden, så gulnar inte Thoriumlinserna.
Ultron 1,8/50mm vet jag inte mer om än att den är sjulinsig och räknad av Dr Erhard Glatzl hos Zeiss i Oberkochen.
Jag läste i en artikel på nätet att det var samma konstruktör som gjorde original Voigtländer-Ultronen 1950, som efter att Zeiss övertagit Voigtländer, också utvecklade denna med en extra konkav frontlins. Var det Glatzl? Denna nya Ultron kom vid lutet av 1960-talet och gjordes för Zeiss Icarex och Zeiss Ikon spegelreflexer.
Tja - mina kunskaper är lite otillräckliga här. Jag tror inte att det var samma konstruktör som den ursprungliga Ultronen (Glazl var aldrig hos Voigtländer vad jag vet).
När Voigtländer och Zeiss gick samman, var det i praktiken Zeiss som käkade upp Voigtländer. Zeiss fick rättigheterna till alla Voigtländernamn. Slutligen hamnade dessa fina gamla namn hos Rollei/Voigtländer i Singapore. Där finns det också en Ultron 1,8/50mm, men det är en Planar. Så kan det gå... förvirringen blir småningom avsevärd... :-)
Många tror att den Rollei/Voigtländer-Ultronen som tillverkades i Singapore, är av samma formula som denna Zeiss Ultron. Men det är det alltså inte?
Liknande - men inte samma. Till det yttre ser man skillnaden i att Singaporegluggen inte har en inbuktande konkav frontlins, utan den yttre ytan är nästan plan, bara lätt utåtböjd.