Tillvarons fångade bilder..
Min morgonrunda..
Nu när det finns en antydan till vår.. och det dessutom är bra med ljus redan när jag vaknar så har jag vid soliga dagar börjat ta en morgonpromenad innan frukost! Känns riktigt bra, det tar lite drygt en timme i min takt.. Ibland hör jag bofinkar som sjunger nu och även nån enstaka Rödhake har börjat ljuda.. Det är härligt att höra och det känns som att naturen får en att vakna på rätt sida.. :-) Idag överraskade mig en större flock med Sångsvanar (50 st.) som så vanligt lät sina strupar ljuda även när dom flyger, annars hade jag nog inte upptäckt dom.. Detta hände sig när jag promenerade sista delen av tågbron mot Tantolunden, och svanarna flög mot norr och kom att passera med riktning rakt över Stockholms city.. Hoppas att någon där tittar upp mot himlen och stannar upp och njuter.. och kanske får se detta vackra skådespel.. Fotat med 14 - 24 mm.
Liljeholmskajen, där byggnation fortfarande pågår.. Idag blev det ett motsols varv runt viken, nästa gång blir det medsols.. kul att variera, man ser 'motiven' annorlunda!
Vintern vill inte riktigt ge sig.. än..
Gamla tågbron.. jag får hålla ett högervarv upp i skogen efter broarna så kommer jag upp på den nya bron..
Här ser man i stort sett hela varvet som jag promenerar.. Isen har inte gett sig än på Årstaviken..
Nybyggnationer pågår här vid Liljeholmskajen..
Södermalm med berget som är en del av Tantolunden.. Liljeholmsbron till vänster..
Så kom dom.. 50 Sångsvanar på sin väg norrut.. fint att få se!
Undrar om hundägaren där nere såg dom 'där uppe'.. tror inte det..
Tack för mig!
Sett vid Isbladskärret på Djurgården..
Ett kärr som ligger i Stockholm, där Gråhägrarna brukar stå för underhållningen.. så var det även i veckan som var! Så mycket andra fåglar har inte anlänt än, isen ligger fortfarande.. Men hägrarna kör igång sina aktiviteter där även fast isen ligger och en del snö ännu finns kvar. Fotat med 80 - 400 mm.
Bilder från hägrarnas boplats..
Tack för mig!
Bilder från staden tidigare i vinter..
Och då är det 'vardagsbilder' på människor från Stockholms gator en kall vinterdag som visas här, allt fotat med min 85:a..
Vid Strömgatan blev allt suddigt..
Tack för mig!
Tecken i skyn..
Hmm.. ser lite annorlunda ut.. så här tätt brukar inte kondensslingor ses i skyn.. högt upp dessutom..
Aha.. fyra JAS på väg norrut.. på mission..
Men kondensslingor behöver ju inte alltid gå i blått.. de kan ju vara färgade i rött också..
Tack för mig!
Ännu en 'nyckelart' som bekräftar våren..
Jag vet att Gärdet i Stockholm är en bra plats att försöka se vårens första Sånglärka och gärna också Starar. Sånglärkor har nog setts här i några dagar, men hur kan det vara med Stararna? Just här på Gärdet har jag ofta sett mina första Starar tidigare år.. Antingen uppe vid Borgen nära hästhagarna eller vid dom små skogsdungar som finns på det öppna fältet, i år blev det en liten flock med Starar som flög upp när även en större flock Kajor lyfte från fältet, och sedan landade flocken Starar just vid en av de små skogsdungarna.. så som brukligt.. förra året såg jag dom den 14/3 så lite försenade är dom allt! Däremot så såg jag ingen Sånglärka, men hörde ett väldigt kort läte som inte kan ha varit något annat än en lärka.. Men dom får jag titta på en annan gång.. Fotat med 80 - 400 mm.
Första Staren.. rätt in i solen..
Redan när jag kom fram till Gärdet från tunnelbanan så såg det lovande ut.. snön var borta..
Så när som på den konstsnö man la ut tidigare i vinter.. och alla har inte gett upp vintern..
Även annan aktivitet sågs här på Gärdet.. vagnar..
Här började jag titta efter Starar lite extra då jag såg en flock med mestadels Kajor som lyfte.. Dom ses ofta tillsammans så här på våren av någon anledning..
Och mycket riktigt.. en liten flock Starar flög också upp!
Flocken landade straxt i ett buskage och en individ exponerade sig extra fint!
Kanske den vackraste fågel vi har..
Tack för mig!






























































