Bilder och berättelser från min resa genom livet.
Först åkte de åt ena hållet, och sedan åt det andra
Ett stort, svart schabrak kommer sakta glidande uppför Skånbergsleden i Gävle, inte långt ifrån där jag bor. Jag antar att den är sänkt där bak för den tar nästan i gatan där den segar sig uppför motlutet. I bilen sitter några ungdomar och de verkar uppskatta att jag tar bilder på dem och åbäket. Bilen överraskar mig för jag är på väg till Järnvägsmuseets fordonsmagasin, som ligger alldeles i närheten.
Det är flickans glada uppsyn och pigga ögon som får mig att ta flera bilder. Det är inte varje dag man ser sådana här fordon på gatorna i Gävle, och just den här har kanske inte så många år framför sig. Ungt och gammalt tillsammans, det behöver vi mer av.
På återseende
Torbjörn
Inlagt 2014-10-14 22:55 |
Läst 3468 ggr. |
Permalink





Kanske är det så. Jag såg i alla fall inga uppseendeväckande rostfläckar på den.
/Stephan
Den är väldigt låg bak och förmodligen tycker de att det är jättehäftigt. Det kan ju i och för sig vara pyspunka också :).
De körde väldigt sakta och ett tag trodde jag att det var en nedväxlad Epatraktor. Men jag kunde inte se någon skylt där bak, så då är det nog en s k glidare.
Jag tror nog att det här gänget vill att bilen ska se lite risig ut. De här är inga som står och gnider på bilen på helgerna.
Marianne
De vill absolut väcka uppmärksamhet med sin bil. Bilen är ett medel för att uppnå något annat.