DET SA KLICK....
En timme kan räcka.....
...för att få en på gott humör.
Runt kl. 16.30 började solen titta fram bakom molnen. Tur att man inte har några "måsten"som är livsviktiga. Ut i bilen efter stövlar och liggunderlag, ( ett måste efter en regnig dag ) Tog mitt 70-300 och traskade iväg till en av mina små skogsdungar i närheten. Det är ju bara så vackert, motiven är inte alltid så viktiga, en upplyst bakgrund räcker gott och väl ibland. En ensam liten Linnéa hade trotsat frosten som var för ett tag sedan. Massor med Lingonblom, hur nu dom skall hinna "göra" bär, violer och lite annat smått och gott. Ormbunksbladen är ju annars ett säkert kort, står där tills snön begraver dom.
Kanske tur att solen försvinner här bakom runt kl 18 annars hade jag väl varit kvar ännu. Men denna stund räckte så bra för att få mig på gott humör.
Go´kväll !
// Ing-Marie
Äppelmarknad
Var till Högbo på Äppelutställning. Fantastiskt vad sorter det finns och dom visades upp i en fin miljö på gamla herrgården.
Text hämtad från sandvikens hemsida.
— En dröm går i uppfyllelse. Någonstans har jag länge velat samla alla de gamla "Gästrikesorterna" och rädda dem till eftervärlden. En plats där alla kan se och ta del av dem. Vad vore väl lämpligare än att göra det i den gamla bruksträdgården i Högbo bruk i Sandviken, som är välbesökt och ligger geografiskt "mitt i Gästrikland"? Och vad vore väl då lämpligare än att göra det under det år då Sandviken fyller 150 år, säger Sylve Rolandsson. Presentation av den blivande äppelträdgården sker i samband med den stora utställningen med över 400 olika äppelsorter. — Gästriklands landskapsäpple "Malmbergs Gylling" är dessutom det äpple som doftar mest och godast av alla äpplen jag känner"
Dagen tripp, i morgon lovar dom dimma och kanske lite sol. Kanske man orkar upp i tid.
Go´kväll !
// Ing-Marie
Trodde jag drömde.
Det blir mycket snack om vädret, men är det så konstigt egentligen ? Speciellt när man älskar att vara ute i naturen och fota. Gärna med lite "bling"
Efter arbetsveckan slut så slumrade jag i soffan. Men vaknade till av att min fyrbenta "ryggvärmare" hoppade ner. Och när jag slår upp ögonen se ser jag den blå himlen. Det var säkert det hon också såg, hon vill ut och ligga i solen. Är det verkligen sant, efter en evighet med gråväder.
Bråttom, bråttom, ut till en av mina små skogsdungar. Så jag njöt, regndroppar på strån och buskar, solens strålar var magiska. Så njutbart det var. Tiden är knapp och man har inte lång stund på sig. Det är nog detta som är charmen, att vissa perioder så finns det inte så många tillfällen då allt stämmer.
Några bilder av den hög jag lyckades samla på mig. En hel del abstrakt, tycker det är spännande den här tiden då det börjar spraka av färger.
Kanske finns det ett litet hopp i dag också. Snart blir det en sväng till Högbo, där det är "Äppelmarknad" i dag.
Hoppas ni får en trevlig helg !
// Ing-Marie
Smått och gott från veckan som var.
Det finns alltid någonting att fota bara lusten finns där. Kanske inte i dag då, regnet öser ner utanför. Men veckan har bjudit på mycket vackert väder så man ska väl inte klaga.
Idag är det verkligen läge att ta tag i sådant man måste göra inomhus. Men det är ju så mycket roligare att sitta vid datorn och pyssla med bilder.
Lite blandat från veckan som var.
På lördagkväll var vi ner på stan en sväng, gatufoto ? Nää, det är nog inte min grej utan jag lade i stället märke till några vackra löv.
Hundpromenad.
Där efter vägen var det en vacker buske med Berberis.
Hemmavid, där växer Kärleksörten....
Och grannen har fina Flox med små prinsesskronor i.
Min vän ligger på altanen på bästa utkiksplats för att kolla vad jag sysslar med.
I "min" lilla skog finns det lite smått och gott nu. En liten svamp blev här förevigad.
Den lilla Rönnen blir nog också stor så småningom.
Liten test med nya Sigma 300 2,8 blev det också.
I går kväll blev himlen så vacker, ut och fångade det som fanns i närheten på altanen.
Önskar er alla en trevlig helg !
// Ing-Marie
Skulle ju inte...
.....fota i dag. Regnet vräkte ner på em. Bra tänkte jag, då får jag lite gjort. Är ju helt frälst i septemberljuset så när solen lyser på em. går det bara inte att låta bli att ta kameran med ut en sväng. Var ner på stan och uträttade lite ärenden, på väg hem började solen skina på allt regn. Underbart fototillfälle var min enda tanke. Hem och hämta kameran, ut här hemma, hann ju inte åka iväg, det går fort nu. Och solen försvinner bakom träden här runt halv sju. Hittade lite Ormbunkar som fångade mitt intresse, fick höja iso´t med jämna mellanrum för mörkret kom krypande fortare än jag anat.
Det där som jag skulle göra, det får vänta tills i morgon. För man måste ju kolla igenom bilderna också, nyfiken som man är. Och nu är det snart kväller.
Några av bilderna kommer här.
Första bilden blev jag lite överraskad av när jag fick upp den på skärmen. Sökte skärpa på Ormbunksbladet men det kom med en liten spindel med sitt nät också, den såg jag inte vid fototillfället.
Ha en fortsatt trevlig kväll !
// Ing-Marie








































