DET SA KLICK....

...direkt mellan mig och min första digitala systemkamera den dag vi möttes.

Mesiga tankar

Go´natt !

  //  Ing-Marie

Postat 2016-10-17 23:05 | Läst 4916 ggr. | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

När man får oväntat besök. Sibirisk nötkråka

Lite tunt med bloggande den sista tiden. All energi har gått åt till jobbet som krävt en hel del de sista veckorna. Men nu böjar vi få ordning på allt så man får energi över till annat. ( vår förskola har tillfälligt flyttat från våra lokaler i ca 8-10 veckor pga. stamrust )

Har knappt varit in här och läst om jag skall vara ärlig

Fotolusten finns, men vädret har ju varit lite för grått för att man skall få till det med alla vackra höstfärger som börjar visa sig.

Har man inget att lägga pengar på så kan man börja mata fåglarna, har aldrig varit med om något liknande, vad dom äter. Jag har matat lite hela sommaren men nu är det helt enormt vad dom är hungriga.

Fyllde på matarna när jag kom hem från jobbet i går, lade mig på soffan en stund. När jag lite senare tittade ut så såg jag att nötmataren var nästan tom och något rätt stort satt där och flaxade. En nötkråka ! Enda gången jag sett en sån var ju för några veckor sedan då jag fotade den "smalnäbbade" uppe i Hamrånge. ( har nu fått veta att detta också är en "Sibirisk" el. smalnäbbad. Har inte så bra koll på det där )

Tog först en bild genom fönstret, gick försiktigt ut på altanen men den var inte ett dugg rädd så jag satte på mig varmare kläder och gick ut. Fyllde på nötter i min lilla stubbe. Gick några steg för att inta fotoläge, då hade den nästan hunnit äta upp allt. Tror nästan den hade kunnat äta direkt ur handen, men näbben såg väldigt vass ut så det vågade jag inte testa. Innan den drog så  pickade den  ner de sista  nötterna i gräsmattan, den blev väl mätt.

Så idag när jag kom hem och skulle fylla på tänkte jag inte så mycket på kråkan men då får jag se att den sitter i björken och kollar på mig och väntade säkert på påfyllning . Så då blev det några bilder igen då. Ringde även min kompis Lena K så hon kom hit och fotade en stund.

Här kommer några bilder, lite grått var det båda dagarna men  man kan inte få allt :-)

Och snackar gör den :-)

"Det här verkar vara ett bra ställe, skalade nötter och frön"

"skulle du kunna hjälpa mig att ta bort lövet från klon ? "

"Här brukar det finnas nötter"

" Men hallå, dom är slut ! "

"Nä, inte en enda finns det kvar"

"Hallå, ser du mig inte "

" Det var ett evigt väntande "

" Skojar du, har du lagt hit jordnötter med skal ? "

" Oh, här hittade jag en skalad"

" Och här har hon tappat en "

" en hit o en dit är väl inget. Jag får ta saken i egna händer, eller klor kanske jag skall säga "

" Ha, här var det lite annat "

" Hoppas hon inte märker vad jag gör "

" Törstig blir man, fattar inte att vissa kan äta dessa med salt på "

" Rätt bra ställe det här, kanske kommer jag tillbaka "

" Poserar väl lite innan det blir mörkt då "

Ha de gott !

  //   Ing-Marie

Postat 2016-10-13 21:24 | Läst 17400 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera

Hjälstaviken. Med nya kameran vid skäggmesarnas marker

Så bestämde jag mig till slut, det blev en Nikon D500. Känner mig väldigt nöjd även om det finns en hel del att komma på när det gäller nya grejer.

Lena K och jag kom då äntligen iväg på vår höstresa till Hjälstaviken. Bodde i år igen på Ekolsunds slott, mysigt boende med lite provisoriskt "matlagning".

Vi hade underbara dagar med bästa tänkbara väder så vi var rätt trötta efter två dygn när vi utnyttjat varje minut till foto.

Mycket bilder att gå igenom, har börjat lite smått med skäggmesarna. Det blev ju även en del på alla gäss vid tornet. ( men det var färre än förra året ) kanske beror det på att det var så torrt i markerna.

Så i dag blir det bara bilder på skäggisarna.

Dom är ju vackra där dom går på räcket vid spången men man vill ju gärna ha dom i vassen. Lite mera sport att försöka sig på det. men för det mesta så blev det så här.

Men här fann vi en hungrig dam i "cigarrerna" som visade sig rätt bra.

Här har hon tydligen fått lösögonfransar

Herrarna sticker ju ut lite mera, vackra är dom.

Här kom tre med på samma bild

Men flyger en flyger alla.

Hade chansen till en motljusbild, men det blev inte mycket att hurra för.

Herren på spången

Här kom hon så nära så jag var glad att jag hade zoom så jag kunde zooma ut.

Ljuset var stundtals riktigt fint, även om det ofta blev lite mörkt bakom den höga vassen

Och det var som synes inte bara vi som var där och fotade.

Längtar redan tillbaka, tycker det är så trivsamt att få vandra där på spången fram och tillbaka. Och motion får man på köpet.

Ha de gott !

   //  Ing-Marie

Postat 2016-10-01 09:58 | Läst 8664 ggr. | Permalink | Kommentarer (8) | Kommentera

Smalnäbbad nötkråka

Jag är ju långt ifrån någon fågelexpert, även om jag lärt mig en hel den de sista åren. Och det blir ju roligare ju mer man lär sig. Men jag hade ingen aning om att det fanns två sorters nötkråkor. Den smalnäbbade skall visst inte vara allt för vanlig och hör hemma i Sibirien sägs det. Vad den skall här och göra just nu i vårt klimat med de temperaturer vi har för tillfället kan man ju fråga sig :-)

Det passade ju bra att den setts i Hamrånge då jag skulle ta en tur upp dit för att åka till brorsan där uppe. Jag tog nog två timmar på mig att åka de 5 milen, startade rätt tidigt så det blev en del bilder efter vägen. Hittade snabbt på kråkorna, vika roliga fåglar, inte ett dugg rädda ( sån´t gillar jag ) lite svårt med ljuset i de mörka tallarna men dom poserad både här o där så jag fick en hel del bilder.

När man väl fått dom där "artbilderna" så är det kul att ta lite annorlunda bilder. Så det blev några  "smygbilder" också

Nu var det bara bilder på kråkan, de andra bilderna kanske kommer i en annan blogg. Lite ont om tid just nu så vi får se när tillfälle ges.

Go´kväll !

 // Ing-Marie

Postat 2016-09-14 21:36 | Läst 7244 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Stackars kungsfiskare

På lördag morgon åkte jag in till Gävle för att besöka kungsfiskarna. Men hann inte mer än sätta mig i bilen så mulnade det på. Inte så lämpligt ställe att vara på då det är väldigt mörkt utan solljus. Men nu hade jag bestämt mig för det så jag åkte. Det är ju bara ett par mil så det är ju inte mycket att fundera på.

Det var en väldigt fart på paret som matade sina ungar, synd att det inte var bättre fotoväder. Men man kan ju inte låta bli att trycka av även om det nu inte blir några bra bilder.

En medvetet underexponerad bild då ljuset endast föll på grenen och den blå.

När jag kom hem och fick upp bilderna på skärmen så såg jag något som inte alls såg bra ut. Hanen har en krok m lina i munnen. Har dragit i spakarna rejält och beskurit hårt för att det skall synas.

Kontaktade en man vid namn Ola som har bra koll på fåglarna där. Han kontaktade Gävle fågelklubb som tyckte att han skulle åka dit dagen efter och fota o kolla vidare. Men tyvärr, han såg aldrig hanen på hela dagen. Han var dit ytterligare en dag och endast den stackars honan som får flyga skytterafik med fisk till dom små. Så tyvärr så finns han nog inte i livet mer.

I går åkte jag dit, solen sken och jag vill ju så gärna ha en bild på den i solljus. Jodå, honan var i farten. Men det var inte så många gånger hon satte sig på pinnen nedanför boet. Jag stod väl gömd bakom buskar så hon såg mig inte.

Men jag ville ju gärna komma närmare så jag ålade mig ner bakom bryggan och intog en knasig ställning. Kroppen började domna men till slut kom hon så jag hann ta några bilder innan hon flög in i boet.

Håller nu tummarna att hon klarar av detta själv och att ungarna snart är färdiga att lämna boet.

  //  Ing-Marie

Postat 2016-09-08 22:07 | Läst 6421 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera
Föregående 1 ... 94 95 96 ... 192 Nästa