DET SA KLICK....

...direkt mellan mig och min första digitala systemkamera den dag vi möttes.

Bling-Bling ur fokus

Snöfall, våta grenar och lite solglimtar mellan molnen. Som gjort för lite bling-bling. Fick en liten stund med detta i dag. Men när jag zoomade in dropparna så kändes det inte så spännande. Det gjorde det däremot när fokus hamnade lite längre bort eller så blev det inget fokus allt, men dropparna fanns där i förgrunden. Solen försvann och allt var över.  Men det var kul så länge det varade.

Resultat kommer här.

Bör förstoras !

En del av trädet som är som förgrund till alla bilder.

Alla bilder är fotade med min gamla trotjänare 70-300 på 7100

Go´kväll !

  //  Ing-Marie

 

Postat 2016-11-03 19:24 | Läst 3135 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Nu är vi här !

Nu blir det vinter snart för nu har strömstararna återvänt. Trevliga fåglar att titta på, så skickliga dom är när dom dyker och fångar sina larver.

Solen sken en liten stund i lördags, annars var det väl inte det perfekta vädret att stå där vid forsen. Men när man väl får syn på dom och fascineras av deras skicklighet  så känner man inte av den kalla snålblåsten.

                     ****************************************************************

  "Här ser hon nog inte mig "

"Ha, hon hade ingen aning om att jag stod alldeles nedanför henne, men hon såg mig till slut"

"Härifrån är det bra spanarläge"

"Är det en larv jag ser där tro"

"Yes"

"En till"

"Bara att dyka"

"liten men naggande god"

"Är inte alltid rund o tjock, kan väl även sträcka på mig ibland"

"Jag drar nu"

"Ohh, jag fick också vara med på bild, säkert bara för att jag är så blond o vacker."

                                               

                                             ****************************************************

Blir säkert flera besök där framöver.

Go´kväll !

  //  Ing-Marie

Postat 2016-11-02 19:23 | Läst 4001 ggr. | Permalink | Kommentarer (8) | Kommentera

Naturens krimskrams

Så kom den då, dagen då man kunde ut och leta krimskrams i naturen. Fick några timmar på fredag em. Höstljuset när det är som bäst. Spännande i mina ögon. Njuter av stunden, man vet aldrig när den kommer åter.

Stannar tills solen går ner bakom tallarna.

  // Ing-Marie

Postat 2016-10-30 09:07 | Läst 5346 ggr. | Permalink | Kommentarer (11) | Kommentera

Invasion

Sidensvansar är härliga fåglar att fota, gärna lite åt det abstrakta hållet med långa tider. Nu har dom cirkulerat runt i vårt område länge, och häromdagen satte dom den riktiga farten och började beta av alla Rönnar hemmavid. Så när jag var på jobbet tog dom för sig av rönnen på vår tomt, inte ett enda bär kvar.

Det är enorma mängder, har aldrig sett något liknande. Även trastar är det i stora mängder. När jag kom hem i går så ställde jag mig  hos en granne på hennes bro för då var dom på gång i rönnarna där. Men svårt att få några bra bilder, mörkt, grått och regnigt och alldeles för många fåglar. Men rätt häftigt när denna klunga lämnar träden samtidigt, vilket ljud. Inget ställe för någon med fågelfobi att vistas på.

Jag kom ju inte ens i närheten av att få de bilder jag var ute efter, men kul i alla fall.

I dag var alla bär och fåglar borta.

Här är några av bilderna, uppljusade, kraftigt brusreducerade och en del beskurna. Så var det med det.

Go´kväll !

  //   Ing-Marie

Postat 2016-10-26 22:19 | Läst 5013 ggr. | Permalink | Kommentarer (11) | Kommentera

Nu har han fått ett namn, Ivan heter han

Nu är det 10 dagar sedan vi träffades första gången. Och man kan ju inte kalla någon bara för smalnäbbad nötkråka, det är ju jobbigt. Så numera heter han Ivan. Tycker det passar bra om det nu är så att han kommer från Sibirien. Har fått veta att man inte kan könsbestämma dom ute i fält, men jag tror bestämt att det är en han. Tycker Ivan låter mycket bättre än Ivana ( då kommer ju tankarna på Ivana  Trump, och nu är det ju en kråka vi pratar om och ingen skata :-) ! )

Han gillar när jag är ute med kameran, poserar villigt både här o där. Men nu har jag så mycket bilder på honom så jag får nog ta det lite lugnt ett tag. Men några bilder i solsken skulle ju inte sitta helt fel. Hoppas han stannar tills den dagen kommer.

Så här kommer ytterligare bilder på Ivan.

Här finns mitt tidigare inlägg om honom:

  http://www.fotosidan.se/blogs/imse59/nar-man-far-ovantat-besok-3.htm 

I morse satt han i Rönnen och väntade när jag vaknade, han tycker nog att jag sover för länge på helgerna. Så jag får väl sova nu så han får sina nötter i tid :-)

Go´natt !

  //  Ing-Marie

Postat 2016-10-22 23:11 | Läst 3797 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera
Föregående 1 ... 93 94 95 ... 192 Nästa