Maggan mellan isbjörnar och pingviner
1. Den gamla stadens torg.
På tjekiska heter torget Staromestské námestí fast på vår karta står det Gamla stadens torg. Det är Prags hjärta och själ och den plats man inte får missa att besöka då man är i Prag, där händer det alltid något.
Mitt på torget står det enorma Jan Hus monumentet. Det invigdes 500 år efter martyrens död. Jan Hus var rektor vid universitetet i Prag och även predikant, lite av en föregångare till Martin Luther, hans sociala reformidéer och angrepp på prästerskapet var inte populärt. Han bannlystes och brändes på bål 1415. Monumentet är stort och lockar säkert många äventyrare att klättra upp på det, men säkrast är att låta bli för den som gör det eller trampar på blommorna blir både bötfälld och utskämd.
Kolla killen till höger i bilden ovanför, han vekar ha smuts på linsen eller så är det ett väldigt närgånget självporträtt på gång.
Här på torget kan man också se Týnkyrkan sticka upp sina 80 meter höga torn. Egentligen heter den Jungfru Marias kyrka framför týn. (týn betyder befästning).
Som sagt så händer det mycket på torget. I dag så spelar en härlig orkester här.
Vill man ta en sightseeingtur så finns det många olika sätt att göra det på och många är de som säljer sina tjänster. Ett paraply i solskenet är tydligen ett bra sätt att visa att man finns och syns så att turisterna hittar en.

Ett lite ovanligare sätt att ta sig runt på är den här lite speciella cykeln.
Såg kul ut men kanske inte på den platsen där man åkte baklänges.
Ett av de trevligare färdmedlen var nog en av alla de hästdroskor som stod till turisternas förfogande. Såg mysigt ut och hästskorna såg också lite kul ut, de hade något som liknade gummiklotsar under hovarna, såg nästan ut som om de hade högklackat.
Men har man en bra guidebok och friska fötter så är nog ändå apostlahästarna de bästa färdmedlet i Prag. Sevärdheterna ligger inte långt ifrån varandra och så upplever man stadens brus på ett mer nära sätt. Hungrig behöver man inte heller gå för restaurangerna duggar tätt och även här på torget blir man lätt frestad av förföriska dofter.
Mitt på torget är meridianlinjen utmärkt. 
Här vid torget finns också rådhuset med sitt astronomiska ur från 1490. Det finns hiss upp till utsiktsläktaren så dit är det inte svårt att ta sig för att få fin utsikt.
Mer om det uret senare.
21. Reveljen går klockan 18.00
Nu har vi hört dem varje morgon och varje kväll så nu är det dags att sälla sig till folket på torget och uppleva hela härligheten mitt ibland alla mexikanare. Mitt på det torget finns en enorm flaggstång med en lika enorm flagga och varje dag så händer det här klockan 18.00. Först så hörs det trummor och trumpeter från något avlägset håll och ut från regeringsbyggnaden kommer soldater marscherande. Drakflygarna flyttar sig lydigt åt sidan.
Den första gruppen sprider ut sig och bildar en fyrkant som ingen får gå innanför.
När hela mittpartiet på torget är tomt på folk kommer den övriga truppen intågandes. Hela tiden spelar musikkåren. 
Fler och fler soldater kommer intågandes.
De som fått hedersuppdraget att hala flaggan står otåligt och sparkar i gruset. Såg lite lustigt ut när de liksom marscherade i tomning utan att komma någon vart.
Så är det äntligen dags och alla gör honör.
Trummvirvlarna smattrar och trumpeterna spelar reveljen.
Nu kommer det roliga, det blir plötsligt fart på hederstruppen, för flaggan får inte nudda marken. De springer och de hoppar efter flaggan som svänger runt i vinden.
Fler och fler kommer till undsättning.
De enda som inte respekterar att torget ska vara tomt är duvorna.
Många av åskådarna hälsar också flaggan, med en hand och arm över bröstet.
Så där, nu är hela flaggan nere och ordentligt ihopvikt.
Då är det dags att marschera ut med den.
Önskar jag kunde lägga på ljud här.
Sedan fylldes torget snabbt igen med flanörer och drakflygare.....och vi packade väskorna och åkte hem.
Vid mellanlandningen i Frankfurt så var det första gången på alla mina flygturer som jag blivit stoppad för toppsning. Trodde att jag såg väldigt skum ut, men det var alla med lite större kameror som blev stoppade och det var bara kameran som kollades om den hade något spår av narkotika på sig. Min kamera var helt ren och det blev inget pip i kontrollapparaten.
19. Taxco och en huvudlös ängel
Dags för en utflykt, Roberto vår guide för dagen, kommer och hämtar oss i sin minibuss och vi två svenskar och fem peruaner beger oss iväg på en tur ut på landet. Första stoppet blir i staden Cuauhnáhuac som ligger i den i den mexikanska delstaten Morelos. Cuauhnáhuac betyder ungefär "skogsbacken", det har kanske varit en skogsbacke en gång i tiden men nu ser det mer ut som en idyllisk småstad. Det vi främst ska besöka är katedralen, det är en av landets äldsta katedraler.
Fina väggmålningar finns det där inne. De berättar en historia om hur spanjorerna försökte frälsa och omvända japanerna.

Träffade på en dam i röd klänning.
Den taggiga muren som man ser längst bort på gatan är Palacio de Cortés, det palatset byggdes som en befäst bostad för Hernán Cortés och hans andra hustru Juana Zúñiga ; det byggdes 1526.
Vi stannar inte sä länge här utan fortsätter färden mot Taxco, som är det egentliga målet för vår utflykt. Den inbillade bilden som jag har av Mexiko som förmodligen kommer från filmens värld är väl ungefär som den jag ser här. Tyvärr så var både bilen jag satt i och ryttaren i rörelse så jag hann inte med att få någon bra bild. Men den kändes så typisk och ändå ovanlig i nutid så den får vara med ändå.
Huvudattraktionen på resan är Santa Prisca kyrkan.
Den är byggd av av José de la Borda som gjorde sig en förmögenhet på silvergruvor. Han tyckte att Gud varit så god mot honom och ville återgälda det på något sätt och lät då bygga den här kyrkan i Taxco. Den högra dörren som står öppen här är ingången som indianerna fick använda.
På knagglig engelska berättade Roberto om både kyrkan och dess grundare. José de la Bordas porträtt hänger här i hörnet.
Kyrkan var pampig, imponerande och fin, men intressantare var själva staden. Som synes så klättrar den på ett berg.
Med små trånga mysiga gränder.
Även om det var trångt så hade ingen kommit på tanken att enkelrikta gatorna.
Alla taxibilar var vita Bubblor.
Staden blev grundad på 1500-talet på order av Hernan Cortés på grund av silverförekomsterna här. Därför är silver den vanligaste souveniren i Taxco, men är man på shoppinghumör så finns det även annat att köpa.
Taxco är en mycket vacker och charmig stad.
De här tre figurerna står utanför San Bernardino kyrkan.
Högt uppe på berget breder Jesus ut sina armar och vakar över staden.
Någon varnar för att det är regn på gång.
Det är tydligen dags för regnperioden nu för det blåser upp och vår resas första regnskur med åskväder drar in över staden. Undar hur den huvudlösa ängeln klara sig utan paraply.
Efter att ha beundrat blixtrarna som lyste upp den kolsvarta himmlen, sökte vi skydd inne i kyrkan tills ovädret dragit förbi. Mycket vatten var det som kom och det var säkert välkommet för både brunnar och växtligheten.
18. Matmarknad.
Blir nog lika förundrad och imponerad av matmarknader när jag är ute på resa, det första som man tänker på är hur öppet allt ligger och att vår hälsovårdsmyndighet skulle få slag om de såg det. Här var det så trångt och även så mycket råvaror så det var svårt att gå i gångarna utan att stöta till något köttstycke.
Man fick även passa sig för att inte halka, för golvet var allt annat än rent, där låg det köttrester och var ganska halkigt. Men utbudet av alla slag av kött och fågel var rikligt.
De här styckena som mest liknar en ullfäll såg spännande ut.
Kycklingarna såg ut våra som majskycklingar så jag antar att de var uppfödda på majs.
Här hackas kötter till små små bitar.
Även utanför hallen var det trångt, bilar och mat i en enda röra.
Kan det här vara delikatesserna som anländer till butiken i bakgrunden.;)
Det var inga problem att få ta bilder, ingen som blev sur eller irriterad snarare tvärtom.
Skomakaren trängdes med korvar och kycklingar.
Grönsaker och frukt såldes i stora mängder. 
Någon svart banan köpte jag inte. Om jag inte förstått helt fel så står det "De avundsjuka går inte långt" ovanför bananerna. Är det någon som är duktig på spanska så rätta mig gärna.
17. Hyr en Hummer.
Vandrar man runt i Mexico City så ser man snart att butiker med samma slags sortiment samlat sig på en och samma gata. Där finns gatan med alla skoaffärer.
Där finns gatan med cykelhandlare och på en annan gata håller järnhandlarna till.
Är man intresserad av hobby och pyssel eller letar efter garn så går man till en annan gata. Det var min favoritgata och där frossade jag bland alla garner.
På vår promenad hamnar vi bland alla bröllopsbutiker, här finns ett överdåd av klänningar och tillbehör, ute på gatan står bilarna som man kan hyra för evenemanget. Vad sägs om att få åka i en rosa VW-Bubbla som är förlängd till en limosin med lyxig inredning därtill. Ljuset inne i bilen skiftade i alla de färger.
Kanske en rosa Hummer passar bättre.
Vill man i stället trängas med folk och titta på lite av varje då passar det bra att gå till de gator där marknaderna håller till och de var inte få. Där finns nästan allt. Enorma områden med marknader finns det och det är tydligen där alla handlar för där var allt folket. Trångt med andra ord.
Här kan man också få en matbit.
Även något att svalka sig med.
Nivea köps tydligen i stora mängder.
Vill man få vackra naglar så är det bara att slå sig ner och få lite manikyr.
Husen i de här områdena är inte så lyxiga, snarare mer åt det fallfärdiga hållet. jag undrar lite hur golvet ser ut inne i det här huset. Svänger det lika mycket som det gör ut på utsidan.
Det finns inte så mycket av de moderna bekvämligheterna som vatten och badrum i dessa hus, vatten levereras och bekvämlighetsinrättningarna har man ute på gatan.
Dessa finns det gott om och på flera kan man även passa på att köpa dricka och lite andra saker.
Eller passa på att telefonera.
Jag passade på att prata lite med en gatuhund.


























