Maggan mellan isbjörnar och pingviner

och ett och annat lejon. Mina resor i isbjörnarnas och pingvinernas land och alla ställen jag kommer att besöka mellan dessa utposter också. Inte bara bilder utan även lite berättelser och äventyr. Blogglista.se

Lerin på Waldemarsudde

Om du inte redan har varit där så missa inte den utställningen med akvareller av Lars Lerin som pågår på Waldemarsudde just nu. Men inte så många dagar till, sista dagen är 18 januari.

Fick en sträng tillsägelse när jag gick in, att kameran fick jag inte använda där inne. De tog den inte ifrån mig och så trångt som det var där så var det nästan oundvikligt att inte komma åt avtryckaren ibland.

En av favoriterna  bland alla fantastiska tavlor.

______________________________________________________________________________

Lägger till lite fler bilder, så Anna får se...:)

så går vi en trappa upp, där hänger det fler tavlor.

blir lite snett och vint när kameran fotograferar av sig själv, så där från axeln.

Postat 2009-01-11 16:06 | Läst 3944 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Matlagning

Det blev en hel del matlagning i dag, så dagens bild får bli på det.

Postat 2009-01-10 17:05 | Läst 2842 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Dansa julen ut

Det är visserligen inte förrän på tisdag, men solen sken på tomteparet och jag hade ingen bild för dagen tagen ännu.

Postat 2009-01-09 18:04 | Läst 2625 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Livet

Snabba kast mellan lek och allvar, men så är väl livets gång. I går lek i pulkabacken och i dag så var jag iväg och förevigade min fars sista resa. Mest för att min bror som är i Bolivia ska få se.

Tycker själv att kistan ser enkel och anspråkslös ut, men min far hade själv bestämt hur det ska vara så han hade gjort det lätt för oss, inget att fundera över. Är man 94 år fyllda,  så vet man  hur man vill ha det.

Men blommorna valde jag, för min far köpte inte blommor så ofta men om han någon gång gjorde det så blev det nejlikor. Så dagens bild blir ett farväl till far.

Det var den åttonde dagen.

Postat 2009-01-08 17:46 | Läst 2650 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Syskonkärlek

Inte alltid som det som ser ut som omtanke och syskonkärlek verkligen är det. Var ute med barnbarnen när de åkte i kälkbacken i dag och vid första anblicken så ser det ut som omtanke om lilla Tilda  där Linnea håller armen om henne så hon inte ska falla av i farten, men tittar man närmare så.......

Fast det var nog omtanke ändå, tror jag.

Postat 2009-01-07 15:12 | Läst 2518 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Föregående 1 ... 395 396 397 ... 407 Nästa