DET SA KLICK....

...direkt mellan mig och min första digitala systemkamera den dag vi möttes.

Så var det meningen att det skulle bli en blogg om dom stora fåglarna....

......som jag skrev i min förra blogg. Men det blir inte alltid som man tänkt sig.

Vi var 4 st från personalföreningen på jobbet som hyrt gömslet i Gysinge, mitt första besök där trots att jag bara har 5 mil dit. Det började bra, minusgrader och en härlig frost,  vi bara väntade på att solen skulle vakna. Vi hörde att korparna började cirkulera, och innan solen hunnit gå upp så kom dom första. Dom var rejält många stundtals. Örnarna började visa sig men satt mest i trädtopparna på andra sidan myren. 

Här sitter fyra av dom 

Dom gjorde någon lov över gömslet men vi ville inte börja med att skrämma bort dom så vi avstod fotandet då.

Framåt 10-tiden så hade solen nått ner över myren och vi räknade till 7 st örnar i trädtopparna som hade blicken ner mot åteln. Och vi kände på oss att snart så kommer dom, korparna käkade för fullt. Men plötsligt så får killen som var med oss syn på någon som står och käkar av maten som lagts ut lite på sidan. En jakthund ! Där stod den i godan ro och åt av maten länge och väl. ( Den hade säkert ont i magen resten av dagen.)  Efter ett bra tag så gav den sig iväg. Dennes husse el matte befann sig säkert i närheten. Och i och med detta så var dagens hopp ute. Örnarna försvann och även korparna.

Fotade lite korpar där på morgonen som tur var så att man fick några bilder med sig hem. 

Och ensam kvar blev Hacke, ni ser väl honom ? 

Det är alltid ovisshet att sitta i gömsle, man vet aldrig vad naturen bjuder på. Men jag tar det ändå som en mysig liten utflykt. Vi får en gratis sittning nästa år så vi får väl göra ett nytt försök då :-) 

// Ing-Marie

Publicerad 2020-03-03 21:40 | Läst 3632 ggr 9 Kommentera

Här går det undan

Framförallt tiden, men även hos siskorna går det undan . Jag har ju inte bommat en enda månad med bloggandet sedan jag skrev min första, någon gång 2011. Vissa månader rullar det på med ett helt gäng men ibland så blir det bara en enda. Så nu fick jag brådis att hinna med en innan februari tar slut. 

Vilken tur då att jag har underhållning här hemma så jag har något att fota. Grönsiskorna underhåller mig dagligen. Men det har ju mestadels varit så mörkt och grått så det har varit höga iso. Då blev det lite mera åt det abstrakta hållet. Men i dag sken solen så jag har suttit på altanen och spanat på dom nästan hela dagen. 

Så här kommer ett gäng bilder från den senaste tiden.

På fredag hoppas jag att jag får lite större fåglar på minneskortet. Återkommer om det lyckas :-) 

// Ing-Marie

Publicerad 2020-02-23 18:47 | Läst 3824 ggr 13 Kommentera

Soluppgång, som jag ser på den.

Det blev en morgontur i dag. Lite blandat med vass, ris och is blev det som fastnade på minneskortet. 

Go´kväll ! 

// Ing-Marie

Publicerad 2020-01-25 18:55 | Läst 3031 ggr 4 Kommentera

Oktoberkänsla på fotofronten

Det blev lite bilder i söndags, skägglaven fick ju en egen blogg häromdagen. 

Här kommer några av dom övriga bilderna. Det var lite frost på morgonen och lite sol på det, då blir det lite spännande att leta motiv i marknivå. Ogräs, lite mossa och ismönster i groparna på grusvägen.

Hoppas på fler såna här dagar för det här tycker jag är kul :-) 

// Ing-Marie

Publicerad 2020-01-21 21:56 | Läst 2942 ggr 3 Kommentera

Skägglav

Det blev ett besök vid reservatet i dag. När man kommer in i reservatet så är det ganska mörkt den här årstiden då solen inte når ner där. Så det var inte många bevingade som  fastnade på bild. I stället så blev det desto mera bilder på skägglaven vid kanten där gammelskogen börjar. Träden i bakgrunden långt där borta skapade så vackra färger. 

Övriga bilder från dagen liknade mest höstfoton. Men det var lite frost i natt så det blev lite glitter över det hela. Kanske kommer dom i en annan blogg.

  // Ing-Marie

Publicerad 2020-01-19 15:40 | Läst 4198 ggr 6 Kommentera
Föregående 1 ... 55 56 57 ... 195 Nästa