Maggan mellan isbjörnar och pingviner

och ett och annat lejon. Mina resor i isbjörnarnas och pingvinernas land och alla ställen jag kommer att besöka mellan dessa utposter också. Inte bara bilder utan även lite berättelser och äventyr. Blogglista.se

Åka spårvagn i Hongkong.

Ja vad gör man då man dimper ner i en ny stad, en stad som bjuder på nya och lite okända upplevelser. Visst hade vi läst på och införskaffat guideböcker, men vad börjar man med.

Man kan börja med att köpa ett Octopuskort. Det är ett kort som lite liknar de kort som SL har, reskassa. Fast det här kortet köper man för 50HKD och fyller sedan på men önskat belopp (de 50 HKD får man igen om man löser in kortet). Kortet kan användas på alla färdmedel och även färjan över till Kowloon. Dessutom så kan man betala med kortet i många butiker. Eftersom vi nu har uppnått den aktningsvärda åldern som är 65+ så fick vi köpa ett kort för äldre. Lite gulligt att det är en gungstol före texten "elder". Sagt och gjort, det lät väldigt praktisk så vi införskaffade oss varsitt kort.

Sedan var det bara att börja testa Hong Kong Tramways, som spårvagnarna kallas där. Fast de har smeknamnet Ding Ding.

De är dubbeldäckade och man ser väldigt bra från övervåningen.

Hongkong fick spårvagnar redan 1904 och det ser ut som om vagnarna är från den tiden, inte så bekväma att sitta i men väldigt charmiga.

Undrar om förarens arbetsplats hade klarat svensk arbetsmiljökontroll?

Det finns även en turistvagn som har öppen övervåning, för 95 HKD får man då åka en rundtur på en timme.

Lite roligare och betydligt billigare med de vanliga vagnarna och speciellt som äldre resenär då man till och med åker billigare än barn.

Man går på spårvagnarna baktill och av framme vid föraren, har man inte kort så lägger man jämna pengar i en liten plåtlåda eller så lägger man sitt Octopuskort på läsaren. Med en avgift på 1,10 HKD så blev det många turer för oss.

Det är ganska lätt att hitta också med tydliga namn på hållplatserna.

Som sagt så ser man bra uppifrån övervåningen på spårvagnen och eftersom fönstren är öppningsbara så kan man även passa på att fota lite. Vad den här fotografen filmade kan man ju fundera på.

Cyklist skulle jag inte vilja vara i den här staden, de verkar leva ganska farligt då de kryssar fram mellan bilar, spårvagnar och bussar.

Här uppe sitter man i nivå med duvorna.

Trodde det var prydnadskatter i det fönstret, men katterna rörde på sig. Antog att det var ett kattdagis, men då jag googlade på namnet så hamnade jag på en restaurang???

Mobilen måste kollas.

Extra kul är det då man får kontakt med lokalbefolkningen, inte så lätt alla gånger för det är inte så många som pratar engelska. Vid Happy Valley klev det på en mamma, hennes lille son och mormor. Det var lite fullt i vagnen och de enda platser som var kvar fanns där vi satt. Lille Harry blev först lätt skräckslagen då han blev uppmanad att sätta sig där. Mormor klämde dock ner honom bredvid min make och till att börja med var han väldigt reserverad, men tinade sedan upp och jag fick tillåtelse att ta en bild. När de klev av vågade han till och med säga Goodbye och vinkade glatt.

När vi kom till området med de här husen hoppade även vi av.

____________________________________________

Postat 2016-04-08 10:10 | Läst 6790 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera

Staden med de höga husen.

Gjorde en resa och den här gången hamnade vi i staden med det höga husen. Många var de och tätt stod de, det lär vara det mest höghustäta området i världen. Det var Hongkong som vi hamnat i.

Det här var vad vi såg när vi tittade ut från vårt rum på hotellet.

Fast nu var vi ju inte bara på hotellrummet. Visserligen hade jag 18 mm här men ville jag ha med toppen på husen så räckte det inte till för att få med botten på husen.

Går vi ner till hamnen så kan vi se över till Kowloon hur  ICC Tower med sina 118 våningar ståtar på andra sidan sundet.

Fast Two International Finance center på Hongkongsidan ser ganska så reslig ut den också, trots att den bara har 88 våningar. 

________________________________________________

Postat 2016-04-07 10:09 | Läst 4120 ggr. | Permalink | Kommentarer (11) | Kommentera

Brudpar

Den här platsen i Florens var tydligt en populär plats att fota brudpar på.

Även denna gången som jag passerade där, så var det brudparsfotografering på gång.

Det kan ta lite tid att få till det så allt stämmer med de rätta lyckliga minerna, håret och även slöjan.

Det lyckades till slut. Slöjan svävar så som fotografen vill ha den.

Viss likhet på ett bygge i närheten

Sedan kan de lyckliga tu, låsa fast sin lycka med ett hänglås på en lämplig, eller också olämplig, plats.

Får hoppas på att den här välklädde mannen bara var lite hungrig och inte så övergiven som han såg ut.

Postat 2016-04-04 01:46 | Läst 3954 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Fina hus och lite till.

Gator på olika nivåer.

Ett vackert grönt hus.

Mittemot det grön finns det här svarta huset.

Vägen till höger om det svarta huset är så brant så den har stängts av för biltrafik.

När parkeringsplatserna inte räcker till gräver man ur källarvåningarna och gör garage.

Såg att det inte bara fanns tvättinrättningar för kläder i San Francisco, det fanns även hundtvätteri. Här kunde man lämna in sin mindre rena hund och hämta ut den rentvättad.

Kommer inte matte snart!

Allt i stan är inte vackert. Ska man byta lysrör så...

...gäller det att hålla i brallorna.

Även när man går på stan kan det vara bra att ha ett rejält tag i byxan.

Prylförsäljning.  

Tvätt på tork.     

Postat 2016-03-31 11:07 | Läst 7725 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Brand-

--post.

I San Francisco finns det en hel del brandposter, en del ser till och med lite mänskliga ut.

Många är röda.

Andra är gula och blå.

eller små och knubbiga med röd hatt...

eller blå hatt.

Några är silverfärgade.

Så finns det brandlarm också.

och brandbilar i det lilla formatet.

och i mellanstora formatet...

...och några riktigt stora.

Postat 2016-03-30 02:46 | Läst 6772 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Föregående 1 ... 81 82 83 ... 263 Nästa