funderingar

Inriktning? Nja, jag gillar att skriva. Meningen med att blogga har jag inte riktigt fattat men det ger sej väl.

Det är inte så lätt att fota under vatten!

Jag reste till Egypten med målsättning att prova motiv under vatten. Med mycket enkel utrustning och envishet och gott mod. Det var inte helt lätt!
Randigt.
I bakgrunden en spegelblank vattenyta. Detta var enda dagen det inte blåste, resten av dagarna var havet betydligt mera dramatiskt och att snorkla var inte möjligt då man svartflaggade vid stranden.
Även fåglarna har ett "egyptiskt" utseende och även om denna inte kan kallas vacker tycker jag att den är fascinerande.
En anläggning mitt i öknen kräver en del pyssel för att inte åter förvandlas till sand.
Personalen på hotellet jobbar 12 tim om dagen en månad i sträck, sedan har de 10 dagars ledighet och åker till familjen som oftast befinner sig i Kairo.
En av de få firrar som fastnade på bild.
Det går många suddfiskar på en skarp.
Fiskarna har så vackra färger och mönster. När man har med kameran och letar motiv tycker jag att jag närstuderar individerna så mycket intensivare än när man bara snorklar omkring. Världen under vattenytan i Röda Havet är vacker!
Vi såg havssköldpaddor men i bilderna med lilla kompakten blev de väldigt mossiga. Jag tror att en dykutrustning eliminerar en del av de hinder som för mej uppstod med fotandet!
Fast det var en upplevelse att försöka undervattensfotografera och min redan stora respekt för Lena Holms bilder har ökat lavinartat!
Allting guppar ju, speciellt när man snorklar och ligger i vågorna på vattenytan.
Det kommer in kondens i cyklopen. Jag är närsynt och ser suddigt på avstånd. I kombination med att det inte är lätt att urskilja motivet i kameran där i mitt fall motivet syns på skärmen på baksidan av den och jag ibland inte alls fattade vad jag riktade den mot.
Fiskarna är ju inte stilla heller så med lite fördröjning blir det många suddiga stjärtfenor som försvinner ur bild.
Samtidigt blir jag destå mera envis och gav mej fan på att få till någonting.
Färgerna under ytan blir också speciella men på plats och med solen som ger så vackra skiftningar i vattnet hade i alla fall jag svårt att avsluta badandet.
Det roliga var att dottern engagerade sej också, det är väldigt roligt att dela intresset för fotandet!
Nå, kameran möjliggjorde en hel del lek i lugnare vatten och med mindre snabba motiv.
Vissa motiv var väldigt stilla, och det var intressant att studera de olika badgästernas poser.
Var och en med sin egen stil.
Två underbara engelska damer får avsluta idag!
Postat 2013-03-08 10:52 | Läst 2175 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Förtjusningsfotografering i gatumiljö

Kommer just hem från en visit i Strasbourg, Frankrike.
Passade på att testa miljöskildringar av folket på gatan med ganska skiftande resultat. Men glatt förtjust var det och utan ambitioner att vara seriös på minsta sätt!!!!!
Eftersom jag är feg, blev lösningen att ha kameran hängande på magen förinställd på 1/800 sek ungefär och skärpan på 5 meter. Då jag fotar med ett fast 50mm f1,2 lyckades jag klippa av fötterna på de flesta som behagade hamna innanför bildramen utan att vara suddiga. Har börjat undra över om jag behöver banta, sätta ett vattenpass i blixtskon för att få ordning på kamerans lutning, och kanske fota med mitt 35 mm i stället.....

Spegeln för en hel del väsen när jag knäpper, så helt diskret blev inte mitt fotande.
Men faktiskt fastnade det lite folk på bild!
Dilemmat när man bortser från det rent tekniska oförutsägbara med den här metoden, är ju att hitta folk värda att jaga! Där försvinner ett större antal motiv också.
Dessutom passar inte alla bilder i svartvitt, de får mera innehåll på något sätt tycker jag om jag behåller färgen.
De här damerna vore det rena mordet att visa i svartvitt, jag provade i Fotoshop och återgick genast till färgversion!
Och jag grämer mej över de avklippta tårna!
Men ibland när det blir för rörigt kan det svartvita strama upp.
Jag gillar när det är rörigt dessutom, tycker att det är tråkigt när man läst färdigt en bild efter 5 sek påsikt. Obs, en ren personlig reflektion, ingen "sanning" på minsta sätt!
Här har jag faktiskt fuskat och tittat genom sökaren, ett mycket mera bekvämt och skönt sätt att fota. Men i efterhand även förutsägbart och kanske lite tråkigt konstruerat?
För egen del kommer jag nog prova feg-hänget på magen igen. När jag bantat.....
Postat 2013-03-07 10:54 | Läst 914 ggr. | Permalink | Kommentarer (8) | Kommentera