och ett och annat lejon. Mina resor i isbjörnarnas och pingvinernas land och alla ställen jag kommer att besöka mellan dessa utposter också. Inte bara bilder utan även lite berättelser och äventyr. Blogglista.se

Väntar på tulpanerna.

Tittade ut och såg att rådjuret har parkerat sig i solen som om hon bokat första parkett till vårens stora föreställning: tulpanbuffén. Här ligger hon och idisslar, helt trygg i vetskapen om att hon har full koll på rabatten och att vi människor ändå inte kommer hinna före när knopparna väl spricker.

Och magen… ja, den talar sitt tydliga språk. Det är ingen tvekan om att det snart är dags för ännu en omgång i vårt lilla rådjurs‑BB. Vi får väl börja ladda med rena handdukar, tålamod och en extra ranson tulpaner — för säkerhets skull.

Bilden är tagen genom fönstret — man smyger inte ut och stör en blivande tulpaninspektör. Våra gamla handblåsta rutor gör sitt bästa, men skärpa är inte deras starkaste gren.

Inlagt 2026-04-10 09:55 | Läst 114 ggr

"En så vacker och välavvägd bild det blev - då med tanke på de begränsande omständigheterna. Före en sådan bild, är skärpan helt tillräcklig."


(visas ej)

Nämn en färg i den svenska flaggan?
syntax 2026-04-10 11:17
En så vacker och välavvägd bild det blev - då med tanke på de begränsande omständigheterna. Före en sådan bild, är skärpan helt tillräcklig.
Erik Madsen 2026-04-10 11:35
Hej Margareta.
Det är ett mycket lyckat djurporträtt av ett lugnt och värdigt djur – jag tycker mycket om det.
På vintern fotograferar jag ofta ut genom fönstren – oavsett om de är "nypudsede" eller inte – och bilderna är inte alltid helt skarpa. Det är ju trots allt situationen och berättelsen som är poängen.
Med många vänliga hälsningar från Erik.