Khalad Photography Blog
KORNA PÅ LANDET
***
Så har vi korna på ängen nedanför oss igen. Dom får ju flytta mellan flera ängar för att ta till vara allt bete. Flera år har jag med glädje fotat dom. Mer och mer har jag också börjat förstå vilket fint samspel de har mellan varandra. Det här är bra djurhållning gissar jag. Dom är ute stora delar av året, aldrig i jättebesättningar, dom strövar omkring med kor, kalvar och tjurar i en flock på 10-15 djur. För några år sen hade jag tillfälle att fota kalvningen som skedde just på ängen här nedanför. Extra intressant, en av korna fick inte fram sin kalv utan hjälp, bonden fick hjälpa till och dra i bakbenen på kalven för att få ut den. Styvt jobb i säkert en halvtimme, men allt gick bra. Här kommer bilder på dagens gäng.
*
Jag luktar också på blommorna.....
*
....men har också koll på fotografen därborta
*
Skönt med mamma i närheten så jag kan få i mig något stärkande ibland
*
Och håller jag mig nära pappa är det ingen som kommer och stör eller puffar på mig
*
Flocken håller sig oftast ganska tätt ihop men djuren verkar trygga och delar på sig också ibland
*
***
SUNDBORN
***
Idag har Göteborgsgänget åkt hem. Passande dag, 13 C och lätt duggregn. I går däremot hade vi en fin dag uppe i Sundborn. Huvudskälet till utflykten var att visa Stefan och Elias den tundalska familjegraven. Vi hann också med ett besök på stora Hyttnäs resp lilla Hyttnäs, den senare är Carl Larsson-gården. Som jag berättat tidigare har stora Hyttnäs en koppling till Tundalssläkten eftersom det var min farfars farbror som köpte gården åt sin dotter Henrika när hon 1881 gifte sig med Pontus Linderdahl. Dom i sin tur fick fö tre barn, den senaste Bengt, född 1890, var den sista som bodde på gården. Han levde till 1983 och honom har jag träffat tillsammans med mamma och pappa en gång, sannolikt under 70-talet. Sundborn ligger på lämpligt utflyktsavstånd från Korsheden, sju mil, ca en timme och en kvart på rätt krokiga vägar. Jag har gjort ett par bloggar tidigare om Sundborn och våra rötter där, här finns en (här1).
*
Jag, I och Stefan på kyrkogården. Fotograf Elias
*
Jag, Elias och Stefan vid familjegraven. En av dom åtta begravna i familjegraven är min farfar. Fotograf är I
*
En av entréerna till kyrkan Sundborn
*
Kraftverket byggt 1901-1902
*
*
En av två spelemän på bron till gård3n, St Hyttnäs
*
Vi fick bra info av guiden under rundturen i Carl Larssongården och dess trädgård
*
Kända vyer från trädgården
*
Vi avslutade med lunch på Hyttstugan. Här ett porträtt av I med Carl Larsson-bysten i bakgrunden
*
***
DETTA OERHÖRDA
***
Sommarnatt
Stänk av vemod
Den där obestämbara längtan utan objekt
Glädjen att ingå
och vara del
av detta oerhörda
*
Korsheden halv elva västerut
*
***
JERUSALEM NÄSTA
***
Trots lite motgångar i våras med missat träningsläger pga en opererad tumme (skidåkning) har Agnes (näst äldsta barnbarnet 17) kommit igen. Idag har hon åkt till Tel Aviv för vidare färd till Jerusalem där JEM (Junior-EM) i friidrott börjar på måndag. Agnes springer i första grenen, 2000 m hinder, på måndag morgon. Agnes egen målsättning är att komma till final, i så fall på onsdag. Hur stora chanserna är för det vet jag inte, vi får se. Tränar gör hon princip nästan alla dagar. Bilden är från i fjol när familjen var uppe i Korsheden.
*
Träning i Korsheden
*
***
HAND I HAND
***
Det finns ingenting som gör Ingemor så glad som att träffa barnen. Allting får sina gamla proportioner och tillvaron är som den ska vara. Här är I och Annika (och jag) ute går, ni får gissa var.
*
*
***

















