Khalad Photography Blog

Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd

REGNSTRÅK ÖVER BARKEN

***
En stund vid kyrkudden i förrgår kväll innan i och jag drog oss hemåt

*

*

***

Postat 2020-08-06 11:56 | Läst 1670 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

NATTLYSANDE MOLN IGEN - SÖDERBÄRKE BRON (uppdaterad idag ca 11))

***

Jag hade just lagt mig när din blogg kom Jan, men den här gången hoppade jag direkt i byxorna och åkte raka spåret till bron. Det är jag glad för, för speglingarna i vattnet gjorde det väldigt fint. Perfekt timing, bilderna är tagna 16-17 minuter över midnatt. Handhållet, 1/50 s  (mittersta 1/25 s) bl 1,8 och ISO 5 000, 3 200 resp 8 000.  Alla bilderna är tagan norrut, upp över norra Barken. Tack för tipset Jan, uppskattas! 

*

Dom här molnen är dom av alla moln som ligger högst upp, på c:a 85 kn höjd

*

*

Tre stående bilder sammanlagda

*

Två liggande bilder sammanlagda

*

***

Postat 2020-07-28 01:28 | Läst 3540 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera

LJUSET OCH MÖRKRET

***

Ljuset och mörkret, hela tiden

Bländad av ljuset känner jag hur dunklet lockar

lockar som myrvattnets svarta vattenblänk

Det gömda och undanträngda

Det glömda och förträngda

viskar hörbart då 

*

*

***

Postat 2020-07-25 22:35 | Läst 1760 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

NATTLYSANDE MOLN - KORSHEDEN

***

Tack Jan!  Jag skulle precis stänga av datorn och hoppa i säng när din blänkare om dom nattlysande molnen dök upp på skärmen. Naturligtis fick jag bråttom ut med kameran och det fanns mkt ljus i norr. Huset ligger lågt i förhållande till skogen i norr så det fick bli  silhuettbilder snett uppåt med skogen i förgrunden. Bilderna är tagna på fri hans, 1/60 s och bl 1,4, ISO 500 på första och 3200 på andra. Bilderna är tagna strax för midnatt, 23:50 ungefär.

*

*

*

Natti natti!

***

Postat 2020-07-25 00:23 | Läst 2004 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

KORSHEDEN I KVÄLL

***

För knappt en halvtimme sen. Månskäran precis i öppningen ner mot åkrarna. Ljuset i väster lockar mig att titta upp från datorn. Ljuset som ändrar sig minut för minut. Färgerna likaså, samtidigt som himlen mörknar där ovan. Ljuset, det där magiska ljuset . Ljuden från skogen, en uggla som hoar, tåget långt borta. Vinden har mojnat, efter att ha blåst hela dagen är det nu vindstilla, befriande vindstilla, inte en rörelse i löven. Kanske lägger sig också oron till sist. 

*

*

***

Postat 2020-07-23 23:10 | Läst 2766 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera
Föregående 1 ... 46 47 48 ... 184 Nästa