Khalad Photography Blog
DET ÄR VACKRAST NÄR DET SKYMMER - LUDVIKA IKVÄLL
***
Han hade alldeles rätt Pär Lagerkvist - det är vackrast när det skymmer. Eller som jag konstaterat så många gånger, det är vackrare efter solnedgången än innan. Och rymden, och ljuset, ger själen ro. Det stora, det mörkblå, den mörknande oändligheten låter själen flyga fritt utan vardagens alla begränsningar. Existensen är oändlig i tid och rum. Och jag, och du, är en del av den.
*
Förstora (klicka på bilden) så försvinner den vita bakgrunden!
Sjön Haggen mot Ludvika från Snöån i kväll
*
***
HÖSTLJUS
***
Dom här varma och soliga brittsommardagarna är liksom bonus, ur alla synpunkter. Jag njuter av färgerna och jag njuter av det starka ljuset. Här promenerar jag utefter Barken på Ösängsvägen.
*
Förstora!
*
***
MARTINS LADA
***
Martins lada ligger i Korsheden förstås, tvärsöver vägen från badplatsen och allmänningen sett. Omgiven av vackra lövträd, framförallt lönnar. Just nu ligger det drivor av guldgula lönnlöv på vägen och där vi går ner till badplatsen på somrarna. Just här står också en rönn, det är dom som står för det röda, både i Korsheden och hemma i Finspång. Att vara i Korsheden just nu är en ren fröjd (precis som på somrarna, vintrarna och vårarna förstås.....). Ha det!
*
*
***
KORSHEDEN - DIS OCH DIMMA I MORSE
***
Precis som väderleksrapporten utlovat för Svealand kom morgonen med dis och dimma och mjuka färger
*
*
*
*
*
***








