Khalad Photography Blog

Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd

FULL KOLL

***

*

*

***

Postat 2016-05-30 12:03 | Läst 2040 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

NÅGOT ATT GÖRA

***

Att hitta en meningsfull tillvaro när man kommit hit som flykting är säkert inte lätt. Och det finns  naturligtvis ingen lösning som passar alla. I Finspång har under våren några organisationer träffats för att se om vi kan komma fram till meningsfulla sysselsättningar. Det är Rotary och Lions från Finspång och RK från Finspång och Hällestad. En hel del ideér har kommit fram, allt från att skaffa begagnade cyklar för att lära dom som inte kan cykla  just att cykla, fisketävlingar, utflykter till närbelägna resmål, och det mesta har redan startats eller är på väg att starta. En av ideerna var att skaffa fram ett antal kolonilotter av kommunen för att ge till nytillkomna. I går söndag var första träffen, 7 hade anmält sitt intresse, bla från Sudan, Eritrea och Kongo. Dom vi vänder oss till ska redan ha fått uppehållstillstånd eftersom vi inte vill ge falska förhoppningar om dom inte skulle få stanna. Förutom att ge uppbackning bara genom att vara med och se till att dom kommer igång gäller det att få fram lite redskap. Kersti här på första bilden är drivande för just det här projektet och  har också tillsammans med sin man vidtalat en kompis som med maskin ska hyvla av det översta markskiktet, det här är ett område som inte använts på länge.

*

Kersti med fyra av de nyanlända

*

Alla har inte slagit med en lie heller men skoj att prova

*

Och så ska det slagna räfsas ihop

*

Vi hoppas dom ska komma igång på allvar, det borde kunna ge både sysselsättning och egna grönsaker, vi får se. Huvudtanken är att verkligen komma igång och testa ideerna och försöka bidra på något sätt så det inte stannar vid prat.

*

***

Postat 2016-05-23 09:37 | Läst 2759 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

SOM OM INGENTING HÄNT

***

Bukettapeln blommar som om ingenting hänt. Den är mitt favoritträd i trädgården - vacker både höst och vår och en magnet för en hel rad fåglar på vintern, inte minst sidensvansar, med dom små miniäpplena som tycks vara ätbara vintern igenom. Och allra vackrast är den nog just nu när dom ljusröda knopparna som översållar hela träden precis är på väg att slå ut till dom vita blommorna.

*

*

Översållad är verkligen rätt ord

*

Och nu i kvällningen lyser inte bara bukettapelns vita blommor, dom guloranga tulpanerna blir extra vackra, här tillsammans med lila allium på väg att bilda dom karakteristiska bollarna

*

*

Som om ingenting hänt sa jag. Läkarna hade rätt i sin prognos, min storasyster överlevde inte helgen, sen femtiden i morse finns hon inte längre.

*

Därför glädjer jag mig åt alla blommorna som trädgården nu är full av. Allt är ju som det ska, sommaren kommer som vanligt med både blommor och svalor.

***

Postat 2016-05-22 21:32 | Läst 2215 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

CRUISING

***

Välkommen ombord, så rullar vi igång då. Som ni ser är det gott om plats, ni kan roa er med det ni vill, jag kör. Eller kör gör jag väl inte precis, men jag startar den. Och så stannar jag den när vi är framme. Vart vi ska? Det spelar ingen roll faktiskt, vi är framme när vi är framme. Eller, jag menar, det är lite olika. Vi ska olika långt menar jag. Vaddå, kliva av? Nä, det går inte. Kliva av, mitt i farten, det är klart att det inte går. Stanna? Nämen fattar du inte, den här går inte att stanna.  Vaddå, välja väg, ja det kan jag väl. Men det spelar heller ingen roll, du kommer i alla fall dit du ska, men visst, det du ser fladdra förbi när du tittar genom fönstret ser lite olika ut. Registreringsskyltar`? Jodå, det har jag haft, men dom vet ändå inte vart jag ska. Det är många som försökt kontrollera det jag gör, men dom lyckas aldrig. OK, det händer att jag får ta en omväg, men aldrig mer. Vem jag är? Åh, jag har många namn, men det är ingen som känner mig. Inga kompisar har jag heller. Jo, en hade jag, men han gjorde visst nå´t fuffens, han har gått under jord. Eller kanske bara under, jag menar, han kanske bara har gått under. Jovisst är jag gammal och jag har hört att jag ska få avlösning snart. Det är nån helt ny har jag hört. A nånting....., eller Art....., nej, jag kommer inte ihåg. Jomen vänta, initialerna var i alla fall AI....

Hej då

*

*

***

Postat 2016-05-22 00:15 | Läst 1665 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

NYMÅNE IKVÄLL - MAGISKT

***

Det blev en kvällstur också, mellan 21 och 22, en tur runt Barken. Och en sista bild från huset. Håll till godo! Det började mörkna - förstora!

*

*

*

*

Godnatt!

***

Postat 2016-05-09 23:41 | Läst 2143 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera
Föregående 1 ... 286 287 288 ... 378 Nästa