Khalad Photography Blog

Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd

HYRESHUS - "ORGINALEN"

***

*

*

*

*

*

Tack och god natt!

***

Postat 2015-11-03 23:50 | Läst 2075 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

HYRESHUS - COLOR EFEX

***

*

Förstora gärna!

*

*

***

Postat 2015-11-03 23:45 | Läst 1401 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

HYRESHUSEN - SILVER EFEX

***

*

Förstora gärna!

*

*

*

*

***

Postat 2015-11-03 23:40 | Läst 1194 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

GÖTEBORG - VÄSTERUT FRÅN GÖTA ÄLVBRON

***

Igår eftermiddag såg jag det fina ljuset i väster, alltså åkte jag in till P-huset i nordstan och letade rätt på trottoaren som ledde upp till bron över Göta Älv. Lite i senaste laget men det fina skymningsljuset fanns där ändå 

*

*

*

*

***

Postat 2015-11-01 10:44 | Läst 2880 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

GÖTEBORG OCH LANDSVÄGSGATAN 35 6 TR - 1961

***

Hösten 1961 började jag på Chalmers i Göteborg. Studentlägenheter fanns men det fick man efter ett par år, inte så här i början. Jag hittade ett möblerat uthyrningsrum på Landsvägsgatan 35, 6 trappor upp och såklart ingen hiss. Min budget var knapp, studentlånet var på 4000 kronor för höstterminen och lika mycket för vårterminen och det skulle räcka till allt - hyra, mat, kläder, böcker, resor i stan och hem en gång per termin och nöjen (?). Det här rummet var billigt, det kostade 135:-/ månad. Den ensamstående gamla damen som hyrde ut hade alla karakteristika som den klassiska uthyrningstanten har, framförallt snål. Hon hade nån slags lås på sin telefon så att jag inte skulle kunna komma på idén att ringa på hennes telefon när hon inte var hemma.

*

Det fanns en del olägenheter med rummet. För att komma in i mitt rum från trapphuset fick man antingen först gå in i hennes kök och så in i mitt rum, eller gå in i hennes hall, genom hennes vardagsrum (som också var hennes sovrum) och så via köket in i mitt rum. Flickor på rummet var strängeligen förbjudet, ett förbud som inte gjorde så mycket eftersom jag redan hade sällskap med I som då pluggade i Falun. Men varje gång jag behövde låna toaletten fick jag passera hennes kök och vardagsrum, eller kvällstid kök och ut i trappen eftersom vardagsrummet då var sovrum. Bökigt och inte mycket till privacy!

*

Och här har vi en del av rummet med sängen, inte någon 120-säng precis. Transistorradion jag fått i studentpresent var viktig. TV var just i startgroparna men inte något som fanns nästan någonstans.  Foto av I hänger trösterikt precis bredvid sängen. Men rummet var just, solen lyste in på förmiddagen.

Förstora!

Sovhörnan

*

Rummet var ett hörnrum så det fanns fönster i två väderstreck, ljust och fint. Och ser man på, här står ett porträtt till på I, jag vet att jag kände mig väldigt ensam. På den tiden rökte jag, mest pipa, därav askfatet. På bordet ligger också några - vad ska jag kalla det - statusprylar eller grupptillhörighetsprylar, dokumentportfölj och räknesticka. Och när jag nu tittar närmare ser jag också det dubbla objektivlocket till YashicaMaten ovanpå dokumentportföljen.

Det andra fönstret med fönsterbordet och "status"prylarna

*

Tittade jag ut från det här fönstret såg jag en liten del av Landsvägsgatan strax innan den mynnar ut på Linnévägen oh Skansen Kronan ligger här upp till vänster.

Utsikten från mitt rum på Landsvägsgatan 35

*

Så började mina fyra ganska slitsamma och rätt ensamma år på Chalmers.

***

Postat 2015-10-28 22:24 | Läst 2996 ggr. | Permalink | Kommentarer (8) | Kommentera
Föregående 1 ... 327 328 329 ... 378 Nästa