Inriktning? Nja, jag gillar att skriva. Meningen med att blogga har jag inte riktigt fattat men det ger sej väl.

Morgonens jakt på solkattor

Äntligen smäller det till och blir fint ute, sol och varmt! Kameran har varit med i det gråregniga kalla som varit men i morse var det ett helt annat ljus!
Lördag morgon är det ganska folktomt inne i city.
Folk flanerade förbi i små fotomotiv mässigt perfekta mängder. Fast det som var roligast var alla härliga solkattor som blänkte på trottoarerna!!
Det är nog några som funderade över vad i hela friden det var för intressant motiv i de ganska trista skyltfönstrena och väggarna. Många tittade mera undrande på det än de lät sej störas av mig.
Fast jag fick en del blickar som inte var alltför uppskattande också.
Mest var det folk på väg till jobbet ute, en och annan turist också förstås.
Damen med kartan var dagens mest inåtvända.
Makalösa solkattor som den här killen trampar bland!
Solkattorna intensifierades alltmera som solen steg.
Avslutar med en bild från gårdagens passage förbi Klara kyrkogård och den härliga speglingen i glasfönstren. Och en liten nyfiken en som dök upp i bilden. Mamman hämtade henne snabbt och bad om ursäkt för att flickan stört fast jag var mer än glad över att hon gjorde det!

Inlagt 2014-05-17 22:30 | Läst 1452 ggr. | Permalink


(visas ej)

Nämn en färg i den svenska flaggan?
niiiik 2014-05-17 22:46
Trevliga bilder, Ann-Sophie!
Sista bilden med tjejen i hörnet sticker ju ut - jättekul! :-)
/Niklas
Lena Eriksson 2014-05-17 23:19
Sista bilden är helt underbar!!!
/ Lena
Gun-Inger Arvidsson 2014-05-18 09:28
Härliga bilder helt i min smak. Kul du såg solkatterna och tog nytta av dessa. Blev en helt annan sorts gatufoto än jag sett tidigare. Bra sett och fotograferat.
Lilltjejen dök upp som en liten svamp så söt o fin.
Ha härlig söndag
Gun-Inger