Inriktning? Nja, jag gillar att skriva. Meningen med att blogga har jag inte riktigt fattat men det ger sej väl.

Fina bilder av Kenneth Gustavsson på Fotografiska

Återigen har jag haft en förträfflig guide, nu på Kenneth Gustavssons utställning. Grimman gick Fotoskolan samtidigt och var dessutom vän med Kenneth på senare år.
Bilderna på utställningen är utan titel och odaterade, de ska tala för sej själva. Hur häftigt känns det inte då att förses med detaljer och anekdoter till dem på vandringen genom lokalen!
Bilderna talar dock starkt för sej själva och jag kommer in till Strömholms rum efteråt där jag till min förvåning upplever honom som lite kall och registrerande i sitt uttryck.
De båda herrarna jämförs, och de var ju samtida, men jag tycker att de jobbade väldigt olika. Ofta tittar jag på utställningar utan att beröras särskilt av det jag ser, men stämningen i den här utställningen tycker jag mycket om!

Jag fick med några egna bilder på vägen från utställningen, jättefånigt att lägga in dem i ett inlägg om en så fin utställning men bloggen blir lite torftig med enbart text ju.
Gustavssons utställning kommer jag att återvända till igen! Mycket sevärd!

Inlagt 2012-10-25 08:40 | Läst 2436 ggr. | Permalink

"Sista bilden är kanon!"


(visas ej)

Hur mycket är tolv minus två?
Skriv svaret med bokstäver
Ewa Kirjavainen 2012-10-25 09:36
Tycker inte att det var fånigt, jag gillar bilderna den första och sista allra mest. Ha det fint i höstsolen!
//Ewa
Svar från lersaker 2012-10-25 16:08

Kul att bilderna gillas, jättetack Ewa!!
alf109 2012-10-25 17:54
Kenneth Gustavsson var en höjdpunkt tycker jag, jag skall också passa på att se den igen.
Fina dina bilder idag, lite Kenneth över dem trots färgen. :)
-affe
Svar från lersaker 2012-10-25 21:39

Tack ska du ha Affe!! :-)
Smal 2012-10-25 20:35
Sista bilden är kanon!
Svar från lersaker 2012-10-25 21:40

Tack och bock för det Stefan!! :-)
phool 2012-10-25 20:57
Tredje och sista bilden är grymma! Ha det gott.
Svar från lersaker 2012-10-25 21:40

Kul att de gillas, ha det fint Mahdad!!