Inriktning? Nja, jag gillar att skriva. Meningen med att blogga har jag inte riktigt fattat men det ger sej väl.

Motiv in i väggen i stan

Stadsvandring igen, det var ett tag sedan. Jag har saknat stan och myllret av folk. Hela sommaren har jag begravt näsan i rabatterna för att jaga humlor och fjärilar och nu när de är på upphällningen har intresset för stadsmotiv återvänt.
Ett tag nyligen var jag väldigt trött på bild. Tittat kritiskt mest på mina egna och funderat över meningen med dem. Om de berättar någonting, om det finns anledning att visa dem. Det har känts som om min förmåga är begränsad och att jag inte ser möjliga motiv när de finns mitt framför näsan på mej..
Då jag har en förkärlek för ganska plottriga inslag i bilderna mår de bra av att förstoras upp allihop här!
Väl inne i stan infann sej den där avkopplande sköna känslan, att ensam flanera runt och kika efter möjliga miljöer.
Sedan vänta in människor som får bidra med liv.
Här ovan hade jag inte lika uppmärksamt sett över inställningarna på kameran, f1,2 resulterade i en sorts ljusskugga som jag blev väldigt förtjust i.
Fast jag undrar om bilden går att fota igen rent tekniskt....
Fasader och former är intressanta, jag rycker inte upp kameran på gatan och fotar folk. Nej jag spanar efter snygga bitar av fasad som inte dolts bakom parkerade bilar. En utmaning i sej så fullparkerad som stan är.
Jag har turen att ha en livs levande person utanför nätet att bolla bilder med. Han har väl inte sagt rakt ut vad han tycker om mina bildresultat och det kanske jag ska vara glad över. Men han har den goda sidan att föreslå möjligheter och nya sidospår både när det gäller bildkomp och framför allt ljuset.
Jag har förhållit mej ganska platt ett tag och det är stretigt värre att utöka bilddjupet.
Det blir också fler och fler människor i bilderna. Från att ha varit renodlat cityscape börjar det nu utvecklas en hybrid till gatufoto.
I och för sej tycker jag inte om att sätta etiketter på motiven annat än när de ska placeras in i specialpoolerna. Och miljöerna kommer först, personerna får smyga sej in sedan.
Ifrån Södermalm till Vasastan, ett för mej relativt oprövat område.
Med gott om tid att lunka runt och ett stort behov av att rensa skallen och koppla av strosade jag runt några kvarter och gladdes över de fina husen.
Praktiserade utmaningen att få in ett större djup i bilderna, nya utgångar än bara åt sidorna. Lite speglingar av vitlök och räkor fick jag på köpet....
Även om jag får en hel del återfall till mitt gamla invanda sätt!

Vasastan bjuder på ett trevligt myller av människor, det är liv på gatorna nästan som på söder. Här behöver man inte vänta länge på att olika personer ska flanera in och ut ur bild!
Tänk om jag fått med fötterna också......

Hur som helst har jag haft roligt och uppskattat den avkoppling och nedstress som promenerandet på stan erbjuder och automatiskt infinner det sej en mening med att ta alla dessa bilder också!!

Inlagt 2013-08-29 14:26 | Läst 3214 ggr. | Permalink

"Tycker du fångat gatulivet på ett fint sätt. Skön kollektion med en mjuk färgskala. Får mig att längta in till staden också. Alla flanörer verkar ha det så trevligt."


(visas ej)

Hur många stjärnor ser du här? * * *
Skriv svaret med bokstäver
DanneWest 2013-08-29 16:39
Trevliga stadsbilder med skönt plotter och detaljer och det gillar jag också! Ha det gott!
Svar från lersaker 2013-08-29 16:53

Varmt tack för det Danne!! :-)
Annelie Worgard 2013-08-29 16:48
Tycker du fångat gatulivet på ett fint sätt. Skön kollektion med en mjuk färgskala. Får mig att längta in till staden också. Alla flanörer verkar ha det så trevligt.
Svar från lersaker 2013-08-29 16:54

Tack så jättemycket Annelie!!
Kanske den varma sommaren gjort underverk med Stockholmarna och fått dem att flanera ute och att se avkopplade ut?!
Heléne Alklid 2013-08-29 20:40
Riktigt fina bilder Anne-Sophie! =) Du har verkligen öga för det där!
Ha det så gott och ta väl hand om dig!
Svar från lersaker 2013-08-29 23:42

Varmt tack Heléne, ha en riktigt fin kväll!! :-)
tomazon 2013-08-29 21:16
Att knalla runt på stan ensam är verkligen en lisa för själen. För övrigt brukar jag tycka att Vasastan är ganska tom på människor jämfört med Södermalm. Fast du bevisar ju motsatsen :-)
Svar från lersaker 2013-08-29 23:43

Tack så jättemycket Tommy! Jag trodde nog att Vasastan skulle vara "tråkigare" och var själv förvånad över hur mycket folk det var i rörelse där. En vanlig vardagseftermiddag, inte ens rusningstid.....
Gun-Inger Arvidsson 2013-08-29 23:27
Men vad nu då jag skrev men allt försvann.
Jag som precis varit i Stockholm är så intresserad av att se på dessa bilder. Det är helt annorlunda att strosa kring där än runt vårt lilla torg och tre gator där det inte händer mycket.
Du måste helt klart själv vara mycket nöjd med dina bilder som är mycket sevärda på alla sätt
tycker jag i vart fall.
Sedan att du hade så skönt känns härligt.
Ha bra fredag
Gun-inger
Svar från lersaker 2013-08-29 23:47

Tack så jättemycket Gun-Inger!!
Jag har en del både toppar och dalar när det gäller fotandet, efter en rätt låg period var det kul att få upp de här bilderna på skärmen!
Sedan behöver det ju inte bli bra bilder bara för att det var avkopplande att gå runt med kameran, men när man tar sej tid att stanna och vänta in kan det komma förbi de mest roliga personer! :-)
Ha det så jättefint, allt gott!
Mikael Sundberg 2013-09-02 12:39
Härliga bilder! Bild 1 sticker ut extra idag :) Du har verkligen bra ögon för gatufoto! Allt gott
Svar från lersaker 2013-09-02 13:11

Tack så jättemycket Mikael, kul att du gillar ettan!! :-) Ha det fint!!