Inriktning? Nja, jag gillar att skriva. Meningen med att blogga har jag inte riktigt fattat men det ger sej väl.

Trädgårdens små kryp...

Det märkliga med att blogga är att alla mina nya bilder publiceras i bloggar, det blir allt mer sparsamt med nya bilder inlagda på min sida. Är det bra?
Får man mera respons och visningar i bloggen än i bildkritik?
Att koppla ihop bild och text har jag själv funnit givande när jag läser andras bloggar. Behövs text till bilder, höjer de varandra på ett sätt som inte bilden i sej själv klarar? Är det till och med att föredra?
Är det lättare att få respons på bilder när texten ger förklaringar kring fotografens tankar, platsen de är tagna och ibland med vilken utrustning som använts?
Jag har alltid betraktat bild som ett uttryckssätt precis som text och ord är det. Vi är vana att läsa och tolka texter redan från skolan medan vi enligt min mening fått ganska klumpiga verktyg för att tolka bilder.
I de konstskolor jag gått har det förekommit personer som saknat verbal förmåga men som haft nyanserade talande sätt att gestalta berättelser i bild. Det har också funnits några med så starkt verbalt uttryckssätt att jag inte kunnat följa med i tankegångarna alls.

Så - varför fotar jag makrobilder? Mina bilder är ju ofta ett rakt upp och ner registrerande av naturdetaljer. Söker jag en berättelse i motiven, vari ligger drivkraften?
Är det bara nyfikenhet på en uppförstoring på något blotta ögat inte kan se? Eller en koll att jag klarar av all lägga skärpan rätt? Måste bilder ha ett starkt inneboende uttryck för att ha existensberättigande om man vill kalla sej mer än en amatörfotograf? Eller är det så att jag bör sluta försöken att värdera mina egna bilder genom att dra kopplingar till andras fotande, för att kunna bibehålla lusten till att ta några bilder alls? Det sista är inte en fråga när jag tänker efter.
Jag har ändå ett behov av att visa upp mina bilder och en längtan efter återkoppling på dem, som jag utgår ifrån att jag delar med många här på Fotosidan!

Helt klart är att saker förändras väldigt mycket när man förstorar upp dem!
De blir mer abstrakta när man kommer riktigt nära.
Pinsamt nog har jag inte några som helst begrepp om insektsarter, det imponerar alltid stort på mej när vissa bloggare benämner alla dessa kryp vid deras namn! Däremot vet jag att de sitter i en Buddleja, en blommande buske med stark attraktionskraft på bl.a. fjärilar.
Men titta på hur de ser ut! I mitt huvud förvandlas det här krypet till en frackklädd gentleman med något otäck uppsyn i en blå värld. Förlåt, jag kommer aldrig växa upp när det gäller tolkning av vad jag ser i bilder!!
Inom parantes tittar jag med förtjusning på Tim Burton-filmer, vissa anser dem ytliga men jag uppskattar hans fantasi.
Fundering på om det kanske är bättre där? Men svårt att nå!
Eller om man ska lägga sej till ro i den tillgängliga skålen och kontemplera?
Bilden är en ren registrering av liljebladets form.
Myrstretching, jag får nästan aldrig bra bilder på myror för de rör sej så snabbt och jag envisas med att ställa skärpan manuellt.

Själv skulle jag aldrig hänga ut på det här sättet över en avgrund!

Som sagt så kopplar jag ibland det jag ser i bilder till tankekedjor som inte längre har med bilderna att göra. Medför det att jag överskattar betydelsen av mina egna bilder där andra inte ser något särskilt i dem?

När jag tittar på andras bilder tycker jag att associationerna tillför något och att det kan vara kul att spåna. Lättast är det med bilder som är öppna för tolkningar, dvs att man inte förväntas läsa dem på bara ett sätt. Är det kanske betraktande av bilder som sätter igång min fantasi som jag själv uppskattar mest? Oavsett motiv eller tillvägagångssätt vid fotandet eller hur modern, populär och rätt i tiden fotografen är?

Inlagt 2012-08-21 12:21 | Läst 2763 ggr. | Permalink


(visas ej)

Hur många stjärnor ser du här? * * *
Skriv svaret med bokstäver
phool 2012-08-21 13:38
Riktigt intressant det du skriver, mycket fina bilder också! För att svara lite kort kan jag säga att jag personligen inte tittar på bilder nån annanstans i bloggen. Det är både roligare och mer intressant på nåt vis.
Svar från lersaker 2012-08-21 14:39

Jag märker att jag dras åt samma håll vilket förundrar mej! :-)
DanneWest 2012-08-21 16:35
Håller med att det blir intressantare här på bloggen med lite text till bilderna från fotografen själv. Sedan var det fina macro du bjöd på idag/ mvh Danne
Svar från lersaker 2012-08-21 16:58

Jo bloggarna växer i intresse allt eftersom, kanske för att bilderna sätts mera i sammanhang här?
Lena Holm 2012-08-21 17:37
Den där frackklädde gentlemannen har jag inga som helst problem att se. Den bilden fastnade jag för direkt. Han ser dessutom ganska försynt och tillbakadragen ut i sin pose, säkert mycket artig och korrekt. Skärpan är också fantastiskt fin i just den bilden.
Hälsningar Lena

PS. Jag gillar Tim Burton också...
Svar från lersaker 2012-08-21 18:18

Kul med en Burton-diggare, och att du kan visualisera min tanke när det gäller fracken!!
kimson 2012-08-21 19:45
....du skriver intressant och trevligt...!.....bilderna är välgjorda och andas en kreativ ådra...!...jag delar mångt och mycket i dina reflextioner över dessa små kryp kring oss...!...visst, macrovärlden är fantastisk, som en resa där det hela tiden dyker upp nya mål och utmaningar....!
MVH
/kimson
Svar från lersaker 2012-08-21 19:56

Ja jag har ju vissa grubblerier för tillfället kring vad jag håller på med, men makro tycker jag är jättespännande och att befinna sej på en resa med ständigt nya mål är en skön beskrivning!
Agneta Viklund 2012-08-21 20:47
Personliga bilder av de små. Visst är makrovärlden fantastisk. Ser allt möjligt i så många bilder och den frack klädde kom direkt:) Sen gillar jag lilla bärfisen, eller vad det är, som sitter så gott i godan ro och gungar i ett litet blomblad. Den skulle du kunna beskära bort övre delen och bara ha gungan.
Gillar din blogg. Ska kolla upp vem Tim Burton är:)
Agneta Viklund 2012-08-21 20:51
Nu har jag kollat upp Tim Burton och han e fantastisk tycker jag. Såg på nätet att han haft utställning här i SF tvåtusentio som jag missat. Bl a hans Alice i Underlandet bilder e fina. Kanske du gillar Maggie Taylors konst av Alice i Underlandet oxo:)
Svar från lersaker 2012-08-21 21:47

Burton har gjort en rad filmer som jag gillar, en som anknyter en del till makrokrypen är Beetlejuice. Alice i Underlandet bjuder också på fantasifulla makrodetaljer!
Uppskattar att du ser historier i bloggbilderna, roligt om man lyckas få till som en extra ingrediens!