Bilder, tankar och reflektioner jag gärna delar. Både lek och allvar och framförallt mer hjärta än förstånd
NOTERAT UTEFTER SAXEVÄGEN
***
Häromdagen, noga räknat i förrgår, kollade jag färgläget i naturen på min promenad utefter Saxevägen. Jag har haft känslan ett tag att gult dominerar, åtminstone som blomfärg. Och visst finns det mycket gult just nu, men långt från bara.
*
Renfana syns överallt utefter vägkanterna
*
Gullris, kanske höstgullris, är också vanligt, särskilt vid kanten till våtmarken innanför spången
*
Humlorna älskat just gullriset
*
Någon av alla fibblor. Eller fettistel kanske
*
Fälten är förstås fortfarande vackert gröna. Med vita inslag förstås. Och var tar all den här plasten vägen så småningom?
*
Tistlarnas lila färger gillar jag
*
Och detaljerna är också värda att ses, samma bild croppad
*
Rönnarna har gott om bär som nu börjar få riktig färg. Vargavinter kanske?
*
En del buskar har fått mer färg än andra
*
Ut mot våtmarken blandas det gröna och det gula
*
Eftersom den var från samma promenad får den hänga med en gång till
*
På hemväg får den här kombinationen mig att stanna till med kameran
*
***
Inlagt 2019-08-06 14:34 |
Läst 3705 ggr. |
Permalink













Ha det gott/Stig
Hej Stig, med mer gult och mindre grönt blir det mer höstkänsla, håller helt med. Och jag gillar både Renfanan och gullriset, säkert snyggt i rabatter också! Tack och hälsningar!
Tack Mikael, säkert tar dom hand om plasten på något sätt!
Hälsn!
Visst är färgerna nu mildare. Här var det också halvmulet väder, plus att jag bestämde mig för att inte påverka kontrasterna nästan alls, vilket jag gör ibland. Känner att jag kanske skulle utelämnat den andra rönnbärsbilden, med sin starkare färgmättnad och kontrast stör den mig en smula i serien. Tack Jan!
Tack för fin kommentar Gert!
Med vänlig hälsning/Gunte..
Känner väl igen ramsan :-) och traktoräggen är vi väl överens om, det är inte många jordbrukslandskap som gör sig på bild längre, tack Gunte!